Erste kommentár Egyes sajtóértesülések szerint Trump visszavonulót fontolgat az elnökjelöltségtől, ha fennmarad vagy esetleg tovább növekszik Biden előnye. Ugyanis a különböző intézetek tipikusan 10, vagy annál...
Egyes sajtóértesülések szerint Trump visszavonulót fontolgat az elnökjelöltségtől, ha fennmarad vagy esetleg tovább növekszik Biden előnye. Ugyanis a különböző intézetek tipikusan 10, vagy annál magasabb százalékpontos előnyt mutatnak Biden javára. Így valószínűleg az alelnök kerülne pozícióba a választások kapcsán. Pedig a részvénypiacok szempontjából nem biztos, hogy olyan jó lehet Biden terve, hiszen 21-ről 28 százalékra tervezi emelni a társasági adót, azaz a Trump-féle adócsökkentés felét visszacsinálná. Ez különben 10 év alatt több mint 1.000 milliárd dollárral növelné a költségvetés bevételét, míg az egyéb adók emelésével mintegy 3.800 milliárd dollár javulást hozna a költségvetésben egy évtized alatt. Ez egy a piac csökkenési kilátásai melletti érvekből. A stratégák eléggé megosztottak mostanában az év hátralévő részével kapcsolatban. Az előrejelzések még soha nem mutattak ekkora szórást, s még ha a relatív szórást nézzük, akkor is 2009-ig kell visszamennünk hasonló értékhez. A nagyobb házak alapvetően kisebb csökkenést vetítenek előre. Így nem meglepő, hogy a várakozások átlaga 1,8 százalékos csökkenés. Ugyanakkor volt olyan aktivista elemző, aki megnézte, hogy az elmúlt 20 évben a pesszimista előrejelzések esetében hogyan teljesített az S&P500 index, és azt találta, hogy tipikusan 5-10 százalékos emelkedés volt látható. Ha viszont minden évet górcső alá veszünk, akkor az alapján a kockáztatott érték 2,7 százalék, míg a potenciális nyereség majdnem 8 százalék volt. Mindez nagyon szép, de mi is inkább a pesszimistákat gazdagítjuk, pláne annak fényében, amit az elmúlt napokban, vagy pl. tegnap láthatunk pl. a cseh vagy a magyar piacon. Nevezetesen ezeken a kevésbé likvid piacokon mintha már megérkezett volna a portfólió átrendezések első szele, a látszólag ok nélküli jelentősebb csökkenések képében. Ilyennek látjuk a Richter vagy éppen az OTP tegnapi csökkenését.
A mai napon a pozitív tartományban nyitott a DAX. A BUX, később a DAX és sok más ország esetében is leállt a kereskedés a Xetra rendszer problémái miatt. Mindezzel együtt inkább negatív a hangulatunk a piacok mozgási irányának tekintetében.
Egy utolsó órás hajrával szép pluszokkal zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,9%-kal, az S&P500 1,5%-kal, a Nasdaq 1,9%-kal került feljebb.
A várakozásoknál sokkal jobban sikerültek a FedEx költségcsökkentései a kritikus idők közepette, így 2,53 dolláros EPS-t értek el a gazdasági negyedik negyedévben a várt 1,53 dollárral szemben. Ráadásul a bevételek is jobbak lettek a vártnál, miután csak év/év alapon 2,2%-kal visszaeső 17,4 milliárd dolláros árbevételt ért e la cég a várt 16,3 milliárd dollárral szemben. Ez részben a kijárási korlátozások miatt megnövekedett otthoni rendeléseknek és az egészségügyi eszközök megnövekedett rendelésének volt köszönhető. Az előbbire éppen egy többéves stratégia keretében már készült a cég, ami most a koronavírus hatására végül hónapok alatt lezajlott. A sok bizonytalansági tényező miatt a most kezdődött gazdasági évre nem közölt várakozást a cég. Az árfolyam 9%-kal emelkedett piaczárás után.
Egyre több helyen fogynak el az intenzív kapacitások Kalifornia, Texas, Florida és Arizona államokban, ezért a vészhelyzetre kidolgozott terveket kell elővenni. Tegnap rekordot jelentő 47 ezerrel nőtt az új koronavírusos betegek száma, ami az USA vezető járványügyi szakértője szerint akár meg is duplázódhat, ha az ország nem tesz összehangoltan valamit ez ellen.
Nem hozott érdemi újdonságot tegnap Jerome Powell és Steven Mnuchin képviselőházi meghallgatása. Mindketten egyetértettek abban, hogy további stimulus kell a gazdaságnak. Továbbra is úgy tűnik, hogy ez már júliusban érkezhet az állam részéről.
Egy friss vizsgálat szerint nem kommunikálta le teljeskörűen a Boeing azokat a változtatásokat a Boeing 737-es Max gépen, amik végül két halálos kimenetelű légikatasztrófához vezettek. Emiatt az Amerikai Légiközlekedési Hatóság emberei nem voltak tisztában bizonyos szoftverfrissítésekkel, és így nem változtattak megfelelően a pilóták kiképzési követelményein.
Vegyesen kezdték a második negyedévet az ázsiai részvénypiacok. A Nikkei 1%-ot esett, a Shanghai index viszont 0,6%-ot emelkedett, míg a hongkongi tőzsde nemzeti ünnep miatt zárva tartott.
A japán jegybank által készített Tankan felmérés nagyfokú vállalati pesszimizmusról tanúskodik. A pénzügyi világválság óta nem volt ennyire alacsonyan a japán vállalatok üzleti bizalma. Elsősorban a feldolgozóiparban nagy a pesszimizmus mind a jelenlegi helyzettel kapcsolatban, mind pedig a kilátásokat illetően. Ráadásul a feldolgozóiparnál a vártnál is nagyobb méretékű volt a hangulat romlása. Összességben a feldolgozóiparról és a szolgáltatóiparról is elmondható, hogy a kisvállalatok még a nagyvállalatoknál is valamennyivel pesszimistábbak.
A tegnap megjelent kínai beszerzési menedzser indexekhez hasonlóan a ma megjelent kínai Caixin feldolgozóipari index is enyhe emelkedést mutatott júniusra. Az index 50,7 pontról 51,2 pontra emelkedett.
Hongkongban máris sor került az első letartoztatásra a héten elfogadott új belbiztonsági törvény alapján.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Lengyel sajtóértesülések szerint a MOL érdelődhet a PKN 400 benzinkútja iránt. A PKN-nek a Lotos-szal való egyesülés felügyeleti jóváhagyása miatt 1800 kutat el kell adnia. A MOL-t elsősorban a dél-lengyelországi kutak érdekelhetik, mivel azokat költséghatékonyan tudja ellátni a Slovnaft. A kúthálózat bővítése jól illik a MOL stratégiájába.
Tegnap újabb 150.000 darab saját részévényt vett az OTP 11.186 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.