Erste kommentár Jól meglepte a piacokat az MNB a nem várt 15 bázispontos kamatcsökkentéssel. Az indok az EU-ból várhatóan még évekig érkező dezinfláció és a szolgáltatószektorban...
Jól meglepte a piacokat az MNB a nem várt 15 bázispontos kamatcsökkentéssel. Az indok az EU-ból várhatóan még évekig érkező dezinfláció és a szolgáltatószektorban tapasztalható kereslet visszaesés, ami szintén dezinflációs hatást vált ki. Mindezek ellenére az idei inflációs előrejelzést 2,6-2,8 százalékról 3,2-3,3 százalékra emelték, miközben a GDP növekedési előrejelzést a 2-3 százalék közötti sávból a 0,3-2,0 százalék közötti sávba vitték le. Az elkövetkező két évben a GDP 3,8-5,1 és 3,5-3,7 százalék között, míg az infláció 3,4-3,5 és 3 százalék lehet. A GDP várakozásban nincs jelentős változás, míg az inflációs várakozást kicsit megemelete a jövő évre a központi bank. A lépéssel is segíti a gazdaságot az MNB, sőt a korábban indított NHP Hajrá és a kötvényvásárlási programját is felülvizsgálja, hogy minél szélesebb körben legyen elérhető. Az MNB ki akarja venni a részét a GDP növekedés elősegítéséből azzal, hogy a hitelezésen keresztül erőteljesen támogatja a beruházásokat.
Aztán más meglepetések is voltak ám! Az európai beszerzési menedzser indexek nagyon jól alakultak. A várt nagy emelkedéseknél is nagyobb mértékben emelkedtek. Olyannyira, hogy Franciaországban 50 fölé ugrottak az al- és a kompozit indexek is, azaz már a gazdaság növekedését jelzik. Ugyanakkor az európai és a német PMI is pozitív meglepetést hozott, ami a részvényindexek emelkedésében is lecsapódott.
De ezzel még mindig nincs vége a meglepetéseknek. Ugyan az USA-ban kicsit rosszabbak lettek a beszerzési menedzser indexek, mint amit vártak, de így is közel 10 pontos ugrásokat produkáltak. Közben az új megbetegedések száma újra 36 ezerre ugrott, ami a harmadik legmagasabb érték, mióta kitört a járvány. Mindezek ellenére a Nasdaq réssel új csúcsra ugrott. Ez pedig igazi meglepetés a fentebb vázolt helyzetben, hiszen ez technikailag általában egy erős jelzés a folytatás tekintetében. Ez igazán összezavart bennünket.
Ma reggel a BUX a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban nyitott. A DAX esetében az indikátorok alapján fennmaradhat a csökkenő periódus. A magyar piacon pedig az OTP esetében alakulhat ki egy eladási jelzés a dinamikus indikátoron, ami lehúzná a BUX indexet nap végére.
0,5-0,7% közötti emelkedéssel fejezték be a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek.
1,6%-kal nőtt tegnap a koronavírusos fertőzések száma az USA-ban, ami 35.700 új fertőzöttet jelent, és az elmúlt hét nap 1,3%-os átlaga felett van. Kaliforniában és Texasban ismét csúcsot döntött az új megbetegedések száma, ahogyan Arizonában is. Dr. Anthony Fauci, az USA vezető járványügyi szakembere tegnap a Kongresszusnak arról számolt be, hogy USA-szerte zavaró ütemben növekszik az új megbetegedések száma.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter szerint júliusban újabb gazdaságsegítő fiskális csomagra bólinthat rá a Kongresszus. Ez összhangban van a korábbi várakozásokkal. A pénzügymiiniszter szerint az USA az év végére már kilábálhat a recesszióból.
A várt alatt alakultak az amerikai beszerzési menedzser indexek tegnap. A feldolgozóipari index 49,6 pontra ugrott júniusban a korábbi 39,8-ról, azonban enyhén elmaradt a várt 50 ponttól. A szolgáltatóipari index 46,7 pont lett a korábbi 37,5 ponttal szemben, ami elmaradt a 48 pontos konszenzustól. Összességében gyors felpattanás látszik a gazdasági aktivitásban, amire nézve a koronavírus esetleges újabb fellángolása jelenthet kockázatot.
Visszafogott elmozdulások jellemezték az ázsiai részvénypiacokat. A Nikkei és a Hang Seng stagnált, míg a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett.
A japán jegybank júniusi ülésének jegyzőkönyvéből kiderül, hogy a jegybakárok szerint a gazdasági kondíciók továbbra is kedvezőtlenek, azonban úgy tűnik, a mélyponton már túl vannak. Összességében elhúzódó gazdasági talpraállásra és a pénzpiacok magas volatilitásának fennmaradására számítanak a Covid19 járvány körüli bizonytalanság miatt. Álláspontjuk szerint tartós és jelentős változást az oltóanyag vagy egy hatékony gyógyszer felfedezése okozhatna. A jegybankárok szerint a járványra adott monetáris politikai reakció teljes és megfelelő, de a gazdasági környezet romlása esetén készen állnak további lazítással reagálni.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.
Az OTP tegnap megint vett 100.000 darab saját részvényt 11.818 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.