Erste kommentár Tegnap este Trump kereskedelmi tanácsadója Pearl Harborhoz hasonlította a kínaiak viselkedését és lezártnak nevezte a kínai kereskedelmi egyezséget, amire 400 pontot zuhant a Dow Jones határidő. Ezt...
Tegnap este Trump kereskedelmi tanácsadója Pearl Harborhoz hasonlította a kínaiak viselkedését és lezártnak nevezte a kínai kereskedelmi egyezséget, amire 400 pontot zuhant a Dow Jones határidő. Ezt később Trump és maga Navarro is cáfolta. Peter Navarro szerint ugyanis január 15-én, amikor a kínaiak aláírták a szerződést már tudtak a koronavírusról, de arról nem szóltak semmit. Ez olyan szerinte, mint a japán támadás volt az USA ellen a második világháborúban, hiszen ott is tárgyaltak a japánok a békeszerződésről az USA-val, miközben jól tudták, hogy támadni fognak. Mindenesetre a későbbi nyugtatásra, hogy még sincs felrúgva a szerződés, a határidős piacok újra a pozitív tartományba lendültek, és Európában is pozitív mozgásokat láthatunk. Pedig az amerikai helyzet nem szívderítő. Ugyanis tegnap megint 30 ezer fölötti új megbetegedést regisztráltak, azaz csak kicsivel vagyunk a csúcs alatt. Ez így van a tőzsdeindexeknél is. A Nasdaq például a történelmi csúcs közelében tudott zárni, s ezzel új zárási csúcsot állított be. Habár enyhén jó a hangulat ma reggel, ettől függetlenül szerintünk egy újabb csökkenés előtt állunk, ami inkább holnap jöhet el. Az ok az egyre aggasztóbb járványügyi helyzet, és a technikailag ellenállási szint (a csúcs) pl. a Nasdaq indexben, amely amúgy újra a vezető.
Emelkedéssel fejezték be a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Nasdaq 1,1%-kal, a Dow 0,6%-kal, az S&P500 0,7%-kal került feljebb.
A korábbi októberi határidővel szemben az idei év végéig meghosszabbítja a bevándorlást korlátozó intézkedéseit az USA, sőt szigorítanak is ezen. Immáron azok is a korlátozások alá esnek, akik szakképzett munkaerőként vállalnának munkát, vagy azok, akik a nem-mezőgazdasági szektorokban szeretnének idénymunkát vállalni, de azok is, akik a házastársukhoz költöznének ki és telepednének le. Sőt, azok is, akik cégen belül kerülnének áthelyezésre az USA-ba. Bizonyos kivételek komolyabb munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban természetesen vannak, mint például az élelmiszeripar bizonyos részei vagy meghatározott egészségügyi dolgozók. A nagy technológiai cégek körében komoly felháborodást keltett az új rendelet, de a republikánusok közül is volt, aki bírálta ezt. A Fehér Ház a rossz amerikai munkaerőpiaci helyzettel indokolta a döntést.
Félreértésre adtak okot Trump kereskedelmi tanácsadójának, Peter Navarronak a szavai, amiből akár arra is lehetett következtetni, hogy vége a kereskedelmi egyezségnek az USA és Kína között. Navarro később tisztázta a félreértést, sőt Donald Trump is így tett egy Twitter üzenetében.
Fontolóra veheti a gazdasági korlátozások lazításának felfüggesztését Texas kormányzója, amennyiben továbbra is folytatódik a kedvezőtlen trend az új koronavírusos megbetegedésekben. Hasonlóan tehet Kalifornia állam is. Az alelnök, Mike Pence szerint az egészségügyi szakemberek elkezdtek amiatt aggódni, hogy egyre több fiatal tesztje lesz pozitív.
Megválna a T-Mobile U.S.-ben lévő részesedésének egy részétől a Softbank. A japán cég összesen 21 milliárd dollár értékben tervez részvényeket eladni. A részvények döntő többségét egy nyilvános ajánlattétel formájában bocsátanák eladásra.
Az ügyhöz közel álló források szerint ismét importvámot vethet ki az USA a Kanadából behozott alumíniumra, amennyiben Kanada nem vezet be export korlátozásokat. A büntetővám mértéke 10% lenne.
Többnyire emelkedtek az ázsiai részvényindexek a mai kereskedésben. A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 1%-ot emelkedett, míg a Shanghai index stagnált.
A kínai bézs könyv alapján a második negyedévben is zsugorodástól szenvedhetett a kínai gazdaság és a helyzet alig javult az első negyedévhez képest. A termelővállalatok profitja, a beruházási aktivitás és a kiskereskedelmi forgalom is alacsony szinten maradt a 3.300 vállalat megkérdezésével készülő felmérés alapján. Míg az első negyedévben a belső fogyasztás volt gyenge és a termelés is akadozott, addig a második negyedévben a gyenge export kereslet jelentette a fő kihívást.
A kínai értékpapírfelügyelet kockázatnak tartja, hogy a romló amerikai-kínai viszony esetén a kínai bankokat is levághatják az amerikaiak a dollár alapú elszámolási rendszerekről, mint ahogy tették azt például Oroszországgal esetében is.
Egyre nagyobb a befektetői érdeklődés a hosszú, 10 éven túli japán állampapírok iránt. Ezt egyrészt a további jegybanki élénkítéssel kapcsolatos spekulációk hajtjak, másrészt például a nyugdíjalapok egyre hosszabb futamidejű kötvényt kénytelenek vásárolni a pozitív hozam érdekében.
Xi Jinping az EU-val folytatott egyeztetést követően a kapcsolatok elmélyítéséről és a beruházási megállapodások felgyorsításáról beszélt, miközben megállapodtak abban, hogy kölcsönösen nyitva tartják egymás számára a piacokat.
Nagyot ugrott a japán szoláltató szektor bizalma. Az előzetes júniusi beszerzési menedzser index 42,3 pontra ugrott a korábbi 26,5 pontról. Ugyanakkor a feldolgozóiparban 38,4 pontról 37,8 pontra csúszott vissza az index, de a kompozit index még így is jelentősen, 10 ponttal 37,9-re pontra emelkedett.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow és a FTSE mínuszban, az S&P, a Nasdaq, a DAX és a CAC pluszban volt.
Az OTP június 19-én 100.000 darab (átlagár: 11.532 forint), június 22-én pedig 130.000 darab (átlagár: 11.467 forint) saját részvényt vett.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.