Erste kommentár Tegnap történetében először 10.000 pont fölé emelkedett és ott is zárt a Nasdaq index, az után, hogy a Fed a galamblelkűségéről biztosította a piacokat kora délutáni (nekünk kora esti)...
Tegnap történetében először 10.000 pont fölé emelkedett és ott is zárt a Nasdaq index, az után, hogy a Fed a galamblelkűségéről biztosította a piacokat kora délutáni (nekünk kora esti) közleményében. Most úgy néz ki, hogy az elkövetkező két és fél évben nem változtat a nulla kamatpolitikáján. Legalábbis ez a nyíltpiaci bizottság tagjainak várakozása a legújabb dot plot alapján. Ennek örültek a befektetők, de az már hidegzuhanyként érte őket, hogy az előrejelzések nagyon borúlátóak lettek. Idén 6,5 százalék lehet a gazdasági visszaesés, miközben 9,3 százalék lehet az év végén a munkanélküliségi ráta, amit jövőre egy visszapattanás követhet 5 százalékos GDP növekedéssel, de a munkanélküliség még így is csak 6,5 százalékra csökkenhet. Mindez akkor igaz, ha nincs további gazdaságélénkítő csomag. Mindeközben a hosszú hozamokra egyelőre nincs kimondott szint meghatározva, ezzel még hezitálnak a nyíltpiaci bizottság tagjai. Mindenesetre a piac egyre inkább kezdi felismerni a kissé túlszaladt árakat, és megindulni látszik a profik által már régóta várt korrekció. Ennek ugyan mélynek kellene lennie az értékelések alapján, s talán az is lesz, de valószínűleg nehezített pálya lesz, akár komolyabb emelkedések is tarkíthatják. Ez alatt az idő alatt az előrejelzéseknek rendeződnie kell, és ha minden jól megy, az eredmény-előrejelzéseknek is nagyot kell emelkedniük ahhoz, hogy az értékeltségek olyan szintre süllyedjenek, hogy újra attraktívvá váljon a részvénypiac. Lehet, hogy ez a periódus nem lesz olyan rövid, sőt akár hosszabb is lehet, mint maga az esés és a felpattanás időszaka.
Ma reggel komolyabb esést láthatunk a DAX és a BUX indexben is. Az előbbi ezzel a 200 napos mozgóátlag közelébe érkezett, ami valószínűleg átmenetileg fékezheti a további esést. Ma Úrnapja (Corpus Christi) van, emiatt számos országban vagy visszafogottabb a kereskedés (pl. Ausztria), vagy zárva is vannak a piacok (pl. Lengyelország).
Tegnap ismét a technológiai szektor lógott ki felfelé az USA-ban, miután a Nasdaq 0,7%-os emelkedéssel újabb történelmi csúcsra ugrott. Az S&P500 0,5%-kal csökkent, míg a Dow 1%-kal.
Változatlanul 0,25%-on tartotta a Fed az alapkamatot az USA-ban tegnapi kamatdöntő ülését követően, és azt ígérte, hogy legalább 2022-ig fennmarad az alacsony kamat. Emellett a következő hónapokban is legalább a mostani havi 120 milliárd dolláros ütemben fog állampapírokat és jelzálogleveleket vásárolni, arról pedig nem beszélt, hogy mikor kezdené el egyáltalán csökkenteni ennek mértékét. Ezzel a piaci várakozásoknak megfelelően igyekezett biztosítani a gazdasági szereplőket arról, hogy még sokáig kifejezetten támogató monetáris politika fogja jellemezni az USA-t. Emellett Jerome Powell utalást tett arra is, hogy egy újabb fiskális stimulus esetén még jobban jöhetne ki az USA a válságból. Enélkül a Fed az idei évre 6,5%-os GDP-visszaesést vár, amit 2021-ben 5%-os növekedés követhet. A munkanélküliségi ráta a negyedik negyedévre 9,3%-ra csökkenhet a jegybank szerint. Az ülésen a jegybankárok megadták kamatvárakozásaikat is a következő évekre (dot plot). Ebből az látszott, hogy két monetáris tanácstag kivételével mindenki a mostani kamatszintet várja 2022 végéig. A hozamcélok meghatározásáról valóban elkezdett egy diskurzust a jegybank, ami Jerome Powell szerint a következő üléseken folytatódhat. A még vártnál is óvatosabb hangvételű jegybanki híreket követően komolyabb esést mutattak a hosszú amerikai hozamok, illetve a bankrészvények.
A további fiskális stimulus szükségességét Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter is hangsúlyozta tegnap. Szerinte a válság által leginkább érintett szektoroknak kéne elsősorban segíteni, illetve további támogatásokat adni a családoknak.
Ugyan az USA-ban összességében továbbra sem ugrott meg a koronavírusos fertőzöttek száma a kijárási korlátozások feloldása óta, de egyes államokban eddig nem látott mértéket öltött az új esetek száma. Texasban tegnap 2.504 új esetet regisztráltak, ami a legmagasabb szám a koronavírus kitörése óta, míg Floridában a tegnap zárult héten 8.553 új beteget találtak, ami új 7-napos csúcs. Abszolút értelemben ezek még igen kicsi számok ezen államok népességéhez képest, de a tendenciát tekintve nem kedvezőek. Ugyanakkor a gazdaságok újranyitása után természetes az, hogy ismét elkezd nőni az esetszám. Kérdés, hogy ezt sikerül-e időben megfékezni.
Rossz hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 2,6%-ot, a Hang Seng 1,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot esett.
A kiszivárgott hírek szerint a jövő hét eleji, kedden záruló japán jegybanki kamatdöntő ülésen nem várható újabb lazítás. A monetáris tanács tagjai várhatóan csak áttekintik az eddigi lazítás eredményeit és véleményezik az intézkedések hatásosságát.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A horvát kormány által felkért befektetési tanácsadó, a Lazard szerdán bemutatta a MOL kivásárlására készült előzetes jelentését az INA horvát olajipari vállalatról. Tomislav Coric ügyvezető környezetvédelmi és energetikai miniszter részleteket egyelőre nem árult el ennek tartalmáról. A miniszter szerint egy hónap múlva készülhet el a végleges jelentés és még a hónap végéig le szeretnének ülni tárgyalni a MOL-lal. Véleményünk: július 5-én választások lesznek Horvátországban, így az INA visszavásárlása ismét a nacionalista politika középpontjába került. Mivel a MOL szemmel láthatóan már nem ragaszkodik a horvát leányvállalat megtartásához, elképzelhető, hogy megfelelő árazás mellett visszaadja a részvénycsomagot a horvát államnak. A mostani válság miatt erre azonban rövidtávon valószínűleg nem, csak 3-5 éven belül kerülhet sor. Az INA a mostani környezetben jelentős veszteséget termel, ami tovább ronthatja a vállalatcsoport értékeltségét.
Az OTP 100.000 saját részvényt vásárolt 11.266 forintos átlagáron 2020. június 10-én.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.