Erste kommentár Pénteken hatalmas meglepetés érte a piacokat azzal, hogy a várt 7,5 milliós növekedés helyett 2,5 millió fővel csökkent a munkanélküliek száma, így a munkanélküliségi ráta a...
Pénteken hatalmas meglepetés érte a piacokat azzal, hogy a várt 7,5 milliós növekedés helyett 2,5 millió fővel csökkent a munkanélküliek száma, így a munkanélküliségi ráta a várt 19,1 százalék helyett 13,3 százalékra csökkent az áprilisi 14,7 százalékról. Számosan tértek vissza dolgozni az építőiparba, a kiskereskedelembe és az iparba. A kormányzati szektor volt az, ahol újabb 585 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma az iskolák zárva tartása miatt, ami a kiszolgáló személyzet létszámának további csökkenésével járt. Ugyanakkor az adatokat utólagosan módosították, azaz áprilisban 14,7 százalék helyett 19,7 százalék, míg májusban a 13,3 százalék helyett 16,3 százalék lett a munkanélküliségi ráta. Az összképen ez nem változtat jelentősen. Sőt, egyesek szerint új csúcsok jöhetnek az amerikai indexekben. Pl. az S&P500 3.500 pontra emelkedhet hamarosan, azzal hogy a gazdaság hamarosan visszatérhet a normális kerékvágásba. Szerintünk ez egy kissé túlzott optimizmust mutat, és inkább óvatosnak kellene lenni a kissé túlvett piacokon.
Mindeközben Kínából is jó adat érkezett. Nevezetesen 1982 óta nem látott többletet könyvelhetett el a külkereskedelem, mert az import jóval nagyobb mértékben esett vissza, mint az export. Ebben az is szerepet játszott, hogy a nyersanyagárak májusban is a mélyben voltak.
A mai napon oldalazást, csökkenést láthatunk a DAX és a BUX indexben, ami így is maradhat a nap végéig.
Ismét a ciklikus szektorok vezetésével emelkedtek pénteken a vezető amerikai részvényindexek, miután a vártnál sokkal jobb munkaerőpiaci adat látott napvilágot. Más kérdés, hogy később kiderült, hogy annyira azért mégsem volt fényes ez az adat. A Dow 3,2%-kal, az S&P500 2,6%-kal, a Nasdaq 2,1%-kal került feljebb.
Kiderült, hogy sok esetben besorolási hibát vétettek a pénteken közölt átfogó munkaerőpiaci kép készítésekor, amivel az eredetileg közölt munkanélküliségi adat alulbecsülte a valóságot. A hiba abból adódott, hogy több esetben foglalkoztatottnak regisztráltak olyanokat, akiket átmenetileg elküldtek a munkahelyükről. Ezzel a májusi munkanélküliségi ráta 16,3% lett volna a pénteken publikált 13,3%-kal szemben. Kiderült azonban, hogy ezt a hibát már az áprilisi adatok során is elkövették, így az akkori 14,7%-os munkanélküliség 19,7% lett volna. A javuló tendencia ezzel összességében fennmaradt, de abszolút értelemben magasabb adatról beszélünk. Így a munkanéküliségi ráta már jobban összhangban van a hetente megjelenő munkaerőpiaci adattal, ami az első ízben munkanélküli segélyért folyamodók számát mutatja.
A Wall Street Journal értesülései szerint a Fed azt mérlegeli, hogy hozamcélokat határoz meg bizonyos lejáratok esetén és korlátlan eszközvásárlásokkal igyekszik azokat biztosítani. A források szerint szorosan követik Ausztrália monetáris politikáját, ahol márciusban a 3 éves lejáratú állampapírokra 0,25%-os hozamcélt határoztak meg és azóta ezt sikeresen tartják.
Lapértesülések szerint a brit AstraZeneca megkereste a Gilead Sciences-t egy esetleges felvásárlással kapcsolatban. Amennyiben a cégek úgy döntenének, hogy valóban belevágnak, akkor ez lehetne a valaha volt legnagyobb akvizíció a szektorban.
Kismértékben emelkedtek ma reggel az ázsiai részvényindexek. A Shanghai index 0,1%-kal, a Hang Seng 0,2%-kal, a Nikkei 1,2%-kal zárt magasabban.
Új májusi csúcson, 62,9 milliárd dolláron zárt a kínai külkereskedelmi többlet. Ennek oka, hogy míg az export csak 3,3%-kal esett vissza (elsősorban az egészségügyi termékek magas exportjának eredményeként), addig az import a nyersanyagárak miatt 16,7%-kal bezuhant.
A japán GDP az első negyedévben 2,2%-kal esett, ami kedvezőbb, mint az első becslésben szereplő 3,4%-os visszaesés, de még így is rosszabb, mint a 2,1%-os visszaesésről szóló piaci várakozás.
Az amerikai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszban volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.