600 milliárd euróval növelte PEPP programját az EKB Kisebb csökkenést mutattak tegnap az európai részvénypiacok. A FTSE100 0,6%-ot, a DAX 0,5%-ot, a CAC40 pedig 0,2%-ot csökkent. Tegnap az EKB a vártnál nagyobb mértékben,...
Kisebb csökkenést mutattak tegnap az európai részvénypiacok. A FTSE100 0,6%-ot, a DAX 0,5%-ot, a CAC40 pedig 0,2%-ot csökkent.
Tegnap az EKB a vártnál nagyobb mértékben, 600 milliárd euróval növelte meg PEPP programját. Mint később kiderült, a döntés nem volt egyhangú, többen elégségesnek látták volna az 500 milliárd eurós bővítést is. Döntés született arról is, hogy 2021 közepéig folytatják a programot, a lejáró befektetéseket pedig 2022 végéig újra befektetik.
A kibővített programot a romló gazdasági előrejelzéssel indokolta a jegybank. Az alappálya mentén idénre 8,7%-os visszaesésre számítanak a korábbi 5,5%-os előrejelzéssel szemben. Az alacsonyabb bázisról ugyanakkor a következő években gyorsabb növekedés jöhet. A 2021-es előrejelzést 5,2%-ra, a 2022-eset pedig 3,3%-ra emelték fel. Így a GDP 2022 végére újra megközelítheti a 2019-es szintet. A növekedéssel kapcsolatban Christine Lagarde elmondta, hogy a május lehetett a mélypont, és mostanra elkezdődött a kilábalás, de a második negyedév ezzel együtt is mély recessziót hozhat.
Az inflációs kilátásokat is lefelé módosították. Idénre mindössze 0,3%-os, jövőre 0,8%-os inflációt várnak, és 2022-re is csak 1,3%-ra emelkedhet az infláció.
A finn kormány a jelenlegi formájában visszautasítja az Európai Unió, 500+250 milliárd eurós újjáépítési ötletét és számos módosítást követel az Európai Bizottságtól. Kevesebb támogatást, viszont több hitelt nyújtanának. A javaslat körül még élénk vita várható, mivel elfogadásához minden tagország jóváhagyására szükség van.
Áprilisban a német gépipari megrendelések a várt 29,7%-nál is nagyobbat, 36,6%-ot estek a tavalyi év azonos hónapjához képest.
Angela Merkel határozottan visszautasította azokat a találgatásokat, hogy 5. ciklust is vállalna kancellárként.
32 év után, június 22-ével kiesik a Lufthansa a német DAX indexből és helyette az MDAX indexbe kerül átsorolásra. Helyét az MDAX-ból felkerülő, ingatlanokkal foglalkozó Deutsche Wohnen veszi át. A Lufthansa már csak a 60. legnagyobb cég a német tőzsdén piaci kapitalizáció alapján, miután a járvány hatására idén 38%-ot csökkent a részvény árfolyama. A német légitársaság eddig is a legkisebb súlyú DAX komponens volt, 0,5% körüli index súllyal.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.