Erste kommentár Egy 60 perces interjúban Powell Fed elnök azt mondta, hogy a gazdasági fellendülés több mint egy évet vehet igénybe, és legkorábban 2020 második felében kezdődhet el. A 20-25%-os...
Egy 60 perces interjúban Powell Fed elnök azt mondta, hogy a gazdasági fellendülés több mint egy évet vehet igénybe, és legkorábban 2020 második felében kezdődhet el. A 20-25%-os munkanélküliségi ráta becslések szerinte helyes számok. Úgy gondolja, hogy a gazdaság a második félév folyamán javulni fog, feltételezve, hogy nincs második fertőzési hullám. Ahhoz azonban, hogy a gazdaság teljesen helyreálljon, Powell szerint az kell, hogy az emberek ne féljenek, ez pedig addig valószínűleg nem valósul meg, amíg a vakcina meg nem érkezik. Megismételte aggodalmait a hosszú távú munkanélküliség és az elkerülhető üzleti fizetésképtelenség következtében a gazdaságnak okozott tartós károk miatt. Sürgős erőfeszítésekre van szükség az emberek és a vállalkozások fizetőképességének fenntartására 3-6 hónapig. Azt is elmondta, hogy a Fednek és a Kongresszusnak többet kell tennie ezen a területen. Azaz további gazdasági támogatásokra van szükség. Ez pedig lökést adott a piacoknak, aminek köszönhetően a határidős indexek a pozitív tartományba vannak.
Közben itthon kinyitott Budapest is, júniusban pedig megszűnhet a különleges jogrend. Ez szintén a normalizálódás egyik fontos jele, mint ahogy az is, hogy az elmúlt két napban megint jelentősen csökkentek az új megbetegedések. Ez pedig pozitív lehet a kötvénypiacra és ezen keresztül emelheti a részvények értékeltségét. Csányi Sándor is elmondta egy interjúban, amit eddig is sejtettünk, hogy a nagymértékű céltartalék képzés az első negyedévben sok biztonsági elemet tartalmazott, azaz ha jól mennek a dolgok, nem kell hasonló mértékű céltartalék képzésre számítani az elkövetkező negyedévekben.
A Powell beszédnek köszönhetően mind az amerikai, mind az ázsiai piacok emelkedtek. Az utóbbit a várakozásoknál jobb GDP adat is segítette. Így a DAX-ban és a BUX-ban is emelkedést sugall a nemzetközi jó hangulat.
Emelkedéssel fejezték be a pénteki napot a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,3%-kal, az S&P500 0,4%-kal, a Nasdaq 0,8%-kal került feljebb.
A vírus miatti bizonytalanság okán akár 2021 végéig is eltarthat, mire teljesen talpra áll az amerikai gazdaság a mostani recesszióból, közölte Jerome Powell Fed elnök egy korábban felvett, a hétvégén lejátszott TV-interjúban. Szerinte, amíg nem lesz vakcina, addig az emberek bizalma sem lesz a régi. Ennek ellenére arra hívta fel a figyelmet, hogy soha ne fogadjanak az amerikai gazdaság ellen, itt nem lesz újabb nagy gazdasági világválság, a gazdaság fokozatosan helyre fog állni. A negatív kamatok lehetőségéről Powell továbbra is azt mondta, hogy még mindig nem kíván élni ezzel a Fed, mert nincsenek egyértelmű bizonyítékok arra, hogy ez az USA-ban működne. A Fed elnöke holnap Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel együtt a Szenátus banki bizottságának meghallgatásán vesz részt.
Az Amerikai Képviselőház demokrata többséggel elfogadta az újabb 3 ezer milliárd dolláros fiskális stimulust pénteken, ezt követően azonban a republikánus többségű Szenátusban minden bizonnyal megbukik a javaslat. Sok republikánus szerint érdemes előbb megvárni az eddigi stimulusok hatását. A demokraták programja mellett a republikánusok a vállalatoknak is nyújtanának újabb támogatást, ezzel azonban a demokraták nem értenek egyet.
Tovább éleződik az USA és Kína közti feszültség, miután a hétvégén Kína hivatalosan is figyelmeztette az USA-t, hogy hagyjon fel a kínai vállalatokra gyakorolt újabb nyomással, értvén ez alatt a Huawei-jel szembeni újabb szankciókat. Amennyiben nem tesz így, Kína hasonló lépésekkel válaszolhat. Donald Trump kereskedelmi tanácsadója, Peter Navarro hétvégén újfent kritizálta Kínát a koronavírus kezelése miatt. Egyenesen odáig ment, hogy azzal vádolta Kínát, hogy szétküldte embereit a világban azért, hogy terjesszék a vírust. A WHO koronavírussal kapcsolatos mai találkozóján valószínűleg komoly nyomás lesz Kínán.
Zajlik a gazdaság újranyitása az USA-ban, Kalifornia állam esetében ez már nagyjából 75%-os nyitottságot jelent a válság előtti szintekhez képest. Az Apple a héten több mint 25 üzletét megnyitja USA szerte, míg a Disney szerdán részlegesen megnyithatja floridai komplexumát.
Optimistán indult a hét Ázsiában. A Hang Seng 0,5%-ot, a Nikkei 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot emelkedett.
A japán gazdaság már az első negyedévben recesszióba süllyedt, pedig a neheze még csak a második negyedévben jöhet. A lakossági fogyasztás és a beruházás visszaesése húzta le a GDP-t, de az akadozó termelési láncok is hátráltatták a gazdaság teljesítményét. Évesített alapon az első negyedévben 3,4%-kal esett vissza a GDP, ezzel egyébként jobb lett, mint a 4,5%-os visszaesésre számító piaci konszenzus.
Folytatódott az ingatlanárak emelkedése Kínában. A márciusi 0,13%-os hó/hó emelkedés után áprilisban már 0,42%-kal emelkedtek az ingatlanárak az előző hónaphoz képest. És míg márciusban még csak 38 városban, áprilisban már 50 városban emelkedtek az ingatlanárak az előző hónappal összehasonlítva. A járvány ingatlanpiaci hatása Kínában nem elsősorban az árakban, hanem csak a tranzakciószám jelentős visszaesésében csapódott le.
A járvány továbbra is gyors terjedése miatt Indiában május 31-ig meghosszabbították a korlátozásokat, azonban egyes tiltásokat, például az országon belüli utazási tilalmat elkezdik feloldani.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.