Erste kommentár Egyesek szerint a hatalmas, úgynevezett vízesés zuhanások után az a természetes, hogy a kis részvények először lemaradnak a feltámadásban, és utána kezdenek felzárkózni, mint ahogy...
Egyesek szerint a hatalmas, úgynevezett vízesés zuhanások után az a természetes, hogy a kis részvények először lemaradnak a feltámadásban, és utána kezdenek felzárkózni, mint ahogy most is történik az S&P500 és aRussel200 esetében. Ugyanis az utóbbi lemaradó volt az elmúlt időszakban, mostanra viszont felülteljesítő lett, s ez illeszkedik az 1920 óta bejkövetkezett hasonló szituációhoz. A vízesés zuhanások különben azt jelentik, amikor nagyon rövid idő alatt, pl. két hónap alatt nagyot esik az index. Ilyenre az elmúlt 105 évben 13-szor volt példa. S a fent leírt viselkedés egyenesen azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel megvolt a piac alja, amibe akár az is beleférhet, hogy visszatesztelheti a piac a korábbi minimumot, de nagy valószínűséggel már nem esik az alá. Lehet, hogy így van, de azt gondoljuk, hogy sok minden fog függeni a járvány lefolyásától. Ezt pedig a gyógyszer illetve hatóanyag kutatások és a különböző technológiai vívmányok használata is befolyásolja. Most mindenki hisz abban, hogy valamelyikkel vagy az összessel együtt hamarosan sikerül megfékezni a járványt. S ezt az adatok is alátámasztják, hiszen a főbb centrumokban tovább csökkent az új megbetegedések száma.
Mindeközben a Trump környezetéből származó információk szerint az USA valójában nem tervezi újabb vámtarifák kivetését Kínával szemben, ha az ázsiai ország betartja a korábbi egyezséget. Azaz megkezdődött a kitáncolás a korábbi nyilatkozatból. Így a piacok is örülnek ma és újra emelkedésbe kapcsoltak.
A technológiai szektor vezetésével emelkedtek tegnap a vezető amerikai részvényindexek. A Nasdaq 1,2%-kal, a Dow 0,1%-kal, az S&P500 0,4%-kal került feljebb.
2%-kal nőtt tegnap a koronavírusos fertőzöttek száma az USA-ban, ami az előző heti 2,6%-os adat alatt van, vagyis a trend továbbra is pozitív. Ahogy azonban egyre több államban lazítanak a korlátozásokon, akár ismét emelkedésnek indulhat az esetszám. Ezzel kapcsolatban jutott tegnap egy kormányközeli dokumentumhoz a New York Times, amiben a Trump-adminisztráció azt becsüli, hogy június 1-jére a mostani 1.750-ről 3 ezerre emelkedhet a napi halálesetek száma. Ezt naponta 200 ezer új megbetegedés kísérheti szemben a mostani 25 ezres értékkel. Emellett a privát dokumentum mellett egy nyilvános becslést is gyakran idéz a Fehér Ház, amit a washingtoni egyetem tesz közzé. Ez a modell április 17-én még 60 ezer körüli koronavírushoz kapcsolódó halálesettel számolt az USA-ban augusztus elejére, amit a kijárási korlátozások lazítása miatt most 135 ezerre emeltek. Az USA-ban az egyes államok döntik el, hogy mikor lazítanak a korlátozásokon. Így lehetséges az, hogy a hét elejével több olyan államban is enyhítettek a korlátozásokon, ahol az új koronavírusos megbetegedések száma növekedést mutat. Az állami ajánlás az, hogy két hétnyi csökkenő új esetszámot követően érdemes meghozni az első lazító lépéseket.
Az ázsiai részvénypiacok többsége ma zárva tarott. A nyitva lévő hongkongi Hang Seng index pedig 0,7%-ot emelkedett.
Az ausztrál jegybank a várakozásokkal összhangban rekord alacsonyan, 0,25%-on tartotta az alapkamatot.
Hamarosan enyhíthetnek a hongkongi távolságtartási szabályokon, miután a városállamban március közepe óta nem volt koronavírushoz kötődő haláleset és az elmúlt 15 napból 9 alkalommal egyetlen új beteget sem találtak. A gazdaságnak nagyszüksége lenne a lazításra, hiszen a tegnap megjelent adatok alapján az első negyedévben a GDP az eddigi legnagyobb mértékben, 8,9%-kal esett vissza, bőven alulmúlva a 6,5%-os visszaesésre számító várakozást.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A MOL 9,1 dollár/hordó finomítói és 577 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el áprilisban, ami felette van az első negyedév átlagának (6,3 dollár/hordó és 363 euró/tonna), sőt még a nagyon erős márciushoz (9,3 dollár/hordó finomítói és 547 euró/tonna petrolkémiai marzs) képest is jobb. A hír kedvező a MOL részvényekre nézve. A volumen kb. 40%-kal esett vissza, de a marzsok emelkedése ezt kompenzálja.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.