Erste kommentár Miközben egyre több ország jelenti be, hogy megkezdik a humán kísérleteket a helyben fejlesztett védőoltásokkal, addig gyógyszerfronton rossz hírek érkeztek. A remdesivir kísérletek negatív...
Miközben egyre több ország jelenti be, hogy megkezdik a humán kísérleteket a helyben fejlesztett védőoltásokkal, addig gyógyszerfronton rossz hírek érkeztek. A remdesivir kísérletek negatív eredménnyel értek véget Kínában. Nem tűnt igazán hatásosnak a készítmény, s még mellékhatások is jelentkeztek. A Gilead szerint valószínűleg sikerült volna pozitív hatást elérni, ha korábban kezdik meg ezeknél a betegeknél a kezelést. Mindenesetre a hír a kezdeti emelkedést elolvasztotta a nap végére az USA-ban.
Itthon az Magyar Telekom tart ma közgyűlést az új szabályt alkalmazva, azaz az igazgatóság dönt a részvényesek helyett. Ha a részvényesek 1 százaléknál nagyobb csoportjának nem tetszik a meghozott határozat, akkor május 31-ig meg lehet fellebbezni, s akkor egy későbbi időpontban megtartásra kerül a közgyűlés. Ma döntenek a 20 forintos osztalékról és az 5,2 milliárd forintos (cirka 14 millió darabos) részvény visszavásárlásról, de a fellebbezési határidő miatt május vége előtti kifizetésre vagy saját részvény visszavásárlásra ne nagyon számítsunk.
A mai napon a negatív hangulatban csökkenhetnek a piacok, így a DAX és a BUX is a nap elején, de a nap végére nem biztos a negatív zárás.
A kezdeti emelkedést követően lecsorgás jellemezte a tegnapi kereskedést a tengerentúli részvénypiacokon. A Dow 0,2%-kal emelkedett, míg az S&P500 és a Nasdaq stagnált.
A várt feletti első negyedéves eredményt tett közzé az Intel, miután az otthonról történő munkavégzés gyors elterjedése megnövelte a vállalat PC chipjei iránti keresletet. Emellett a nagy felhőszolgáltatók részéről továbbra is nagyon erős a kereslet. Az árbevétel 19,8 milliárd dollár lett (+23%év/év) a várt 18,8 milliárd dollárral szemben, míg az egy részvényre jutó tisztított profit 1,45 dollár volt a várt 1,28 dollárral szemben. A most kezdődött negyedévre 18,5 milliárd dollár körüli árbevételt vár a cég, ami felülmúlja a 18,1 milliárd dolláros konszenzust. Az egy részvényre jutó profit terén azonban csupán 1,1 dollárt vár a menedzsment, ami alulmúlja az 1,19 dolláros konszenzust. Az adatközpontoknál használt chipekből származó árbevétel 43%-kal nőtt év/év alapon. Ez még a következő negyedévben is kitarthat, utána azonban visszaeshet a kereslet, így az év egészére 25%-os növekedést vár az Intel ebben a szegmensben. A PC chipek terén is hasonló tendenciára számít a cég. A nagyfokú bizonytalanság miatt visszavonták egész éves előrejelzésüket, és arra figyelmeztettek, hogy a második félév gyenge lehet. Az árfolyam 6%-kal esett a hírekre piaczárás után.
Rossz hírek érkeztek a Gilead Sciences eddig ígéretesnek bizonyuló, a koronavírusból való kigyógyulást segítő készítményéről. Egy 237 emberen végzett vizsgálat alapján (ahol 158 beteg kapta a szert), a készítmény nem segített a súlyosabb tünetekkel rendelkező koronavírusos betegeken, sőt sok esetben komolyabb mellékhatással is járt. Eddig kisebb vizsgálatok alapján többnyire pozitív hírek érkeztek. Végleges következtetést ebből azonban még korai lenne levonni, ugyanis világszerte rengeteg kísérlet folyt a szerrel, aminek eredményei a következő hetekben láthatnak napvilágot. Mindenesetre a mostani adatok szertefoszlatták az eddigi pozitív képet. A részvények árfolyama 4%-kal esett tegnap a hírekre.
Tegnap az Amerikai Képviselőház is megszavazta az újabb, nagyjából 500 milliárd dollár összértékű segélycsomagot, ami főként kisvállalkozásoknak és az egészségügynek ad újabb támogatást. Donald Trump várhatóan ma hagyja jóvá az újabb stimulust.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter szerint megfontolandó, hogy a légitársaságok után az olajszektor számára is külön hitelezési programot indítsanak.
A hét utolsó kereskedési napján csökkentek az ázsiai részvényindexek: a Hang Seng 0,5%-ot, a Nikkei 0,9%-ot, a Shanghai index pedig 1%-ot.
A Nikkei japán hírügynökség szerint a japán jegybank is korlátlan mértékű eszközvásárlási programot jelenthet be, mely felváltaná az eddigi 80 ezermilliárd jen (742 milliárd dollár) összegű eszközvásárlási programot.
A Bloomberg friss felmérése szerint az elemzői konszenzus mindössze 1,8%-os GDP növekedést vár idén Kínától, míg a márciusi előrejelzésében még 3,7% volt a konszenzus.
A kínai jegybank középtávú repo ügyletek keretében 7,9 milliárd dollárnyi többlet likviditást juttatott a bankrendszernek. Ennek kamatát a korábbi 3,15%-ról 2,95%-ra csökkentették. A kamatok csökkentése várható volt, miután korábban több hasonló eszköz esetében is csökkentették a finanszírozási költséget.
A japán infláció a várakozásokkal összhangban stagnált márciusban. Az infláció 0,4% maradt, míg az élelmiszer- és energiaárakkal tisztított mutató 0,6%-on stagnált.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Az oilprice.com értesülései szerint az azeri ACG mező termelését az OPEC megállapodás miatt napi 70-80 ezer hordóval kell csökkentenie az operátor BP-nek. Azerbajdzsán ugyanis napi 164 ezer hordós korlátozást vállalt az OPEC+ megállapodás keretein belül május 1-től, ami érinti az ország legnagyobb olajmezőjét, az ACG-t is. Az azeri olajtermelés jelenleg napi 718 ezer hordó. A korlátozás a MOL-t is érinti, mivel a Chevrontól vett 9,57%-os részesedést idén júliustól konszolidálja a vállalat. A MOL napi 18-20 ezer hordóegyenértékes termelésre jogosult a termelésmegosztási szerződés értelmében. Mivel a megosztási szerződés alapján a termelési költséget és a beruházások felét fedeznie kell a termelésnek, ezért arányosan kisebb csökkenés várható a MOL termelésében, mint a mező teljes termelésvágása. Becslésünk szerint így is napi 1-2 ezer hordóval kisebb termelés várható július 1-étől az ACG mezőből, mint azt eredetileg gondoltuk. A MOL-t Pakisztánban is sújtja a válság, mivel a napi 8 ezer hordóegyenértékes termelést felére kellett vágni, mert egy helyi finomító nem tudja átvenni a gázzal együtt kitermelt kondenzátumot.
Az OTP április 23-án ismét vett 100.000 darab saját részvényt 8.281 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.