Erste kommentár 2001 óta nem látott szintre esett az amerikai könnyűolaj ára tegnap éjjel, hordónként 14,47 dolláros áron is forgott. Az ok az, hogy holnap kifutás van, miközben az olajtárolók...
2001 óta nem látott szintre esett az amerikai könnyűolaj ára tegnap éjjel, hordónként 14,47 dolláros áron is forgott. Az ok az, hogy holnap kifutás van, miközben az olajtárolók töltöttsége miatt nem igazán lehet leszállítani az olajat. Így nagyon erős kontangót láthatunk, hiszen a júniusi határidő jóval magasabban, 23 dollár fölött mozog. Igaz az is csökkent, mégpedig 4,6 százalékkal. A piaci pletykák szerint Texasban holnap kitermelési kvótákat vezethetnek be. Ugyanakkor arról is beszélnek, hogy a Trump adminisztráció esetleg olyan ösztönzőket vezet be, ami arra készteti a termelőket, hogy számos kúton leállítsák vagy csökkentsék a kitermelést.
Mindeközben az amerikai határiős indexek kis csökkenést mutatnak ma reggel, ugyanakkor technikailag a DAX és a BUX is inkább mintha emelkedni akarna annak ellenére, hogy a BUX csökkenéssel nyitott.
Egy utolsó órás hajrát követően ismét komolyabb emelkedést mutattak pénteken a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 3%-kal, az S&P500 2,7%-kal, a Nasdaq 1,4%-kal került feljebb.
Amennyiben kitart az utóbbi hetekben látott trend, úgy Andrew Cuomo kormányzó szerint New York túl van a koronavírus nehezén. Vasárnap az új halálesetek száma 507-re csökkent, ami április 6. óta nem látott mélypont. Az új megbetegedések száma 6 ezer környékére esett, ami március óta nem látott alacsony érték. Ebből az látszik, hogy a szigorú intézkedések meghozták a várt eredményt. Ezt azonban továbbra is szükséges fenntartani ahhoz, hogy folytatódjon a kedvező trend. New York állam hamarosan általános tesztelést fog kezdeni, ami pontosabb képet adhat arról, hogy hányan fertőződhettek meg már a vírussal.
Eközben több államban már a gazdasági korlátozások feloldásáról egyeztetnek, ehhez azonban a szakértők szerint egyelőre nincs meg a kellő tesztelési kapacitás. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 60%-a tart attól, hogy a korlátozások feloldása ismét a koronavírus komolyabb terjedéséhez vezethet.
Közel áll a megállapodáshoz egy kisvállalkozásoknak szóló stimulus csomagról az Amerikai Kongresszus és a Trump adminisztráció. Ez a mostani álláspontok szerint több mint 400 milliárd dollár támogatást nyújtana azon kisvállalkozásoknak, amelyek anyagi nehézségekkel küzdenek a koronavírus miatt. A végső megállapodás akár már ma megszülethet. Eközben a Szenátusban egy 500 milliárd dolláros segélycsomagot dolgoznak ki, ami az államoknak és a helyi önkormányzatoknak nyújtana segítséget.
Az USA-ban működő, pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalatok 90 nappal elhalaszthatják bizonyos vámfizetési kötelezettségeiket, amennyiben a koronavírus miatt nehéz gazdasági helyzetbe kerültek.
Vegyesen teljesítettek ma az ázsiai piacok. A Nikkei 1,1%-ot esett, a Hang Seng stagnált, míg a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett.
A fő kínai döntéshozó testület, a kommunista párt bizottsága (Politburo) lazított az idei GDP növekedési várakozás megfogalmazásának nyelvezetén, egyúttal további gazdaságélénkítő intézkedések lehetőségét vetették fel. Ilyen eszköz lehet a tartalékráta és a kamatok további csökkentése.
A kínai jegybank ezzel párhuzamosan az 1 éves kamatokat a várakozásokkal összhangban 4,05%-ről 3,85%-ra mérsékelte. A kínai pénzügyminisztérium 141 milliárd dollárral megnöveli speciális kötvénykibocsátását, melyből a koronavírus utáni gazdaságélénkítő programokat finanszírozzák.
Márciusban a japán export 11,7%-kal esett vissza év/év alapon, szemben a 9,4%-os visszaesésre számító várakozásokkal, elsősorban a tavalyitól elmaradó autó és autó alkatrész export miatt. A japán export 16 hónapja esik, ami a 80-as évek óta a leghosszabb eső sorozat. Az import 5%-os visszaesése ugyanakkor pozitív meglepetés volt a várt 8,7%-os eséshez képest.
Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Az OTP 100.000 darab saját részvényt vett 8.404 forintos átlagáron április 17-én.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.