Erste kommentár Tegnap este a Michigani Egyetem arról számolt be, hogy gyors gyógyulást láttak 125 koronavírusos betegnél, akik a Gilead remdesivir nevű készítményét kapták. Ugyan ez még nem tekinthető a klinikai...
Tegnap este a Michigani Egyetem arról számolt be, hogy gyors gyógyulást láttak 125 koronavírusos betegnél, akik a Gilead remdesivir nevű készítményét kapták. Ugyan ez még nem tekinthető a klinikai vizsgálatok eredményének, melyek az USA-ban több helyen, illetve Japánban és Kínában is párhuzamosan folynak, de mégis pozitív hír, hiszen ez lehetőséget teremtene a gazdaságoknak a gyorsabb visszatérésre. Apropó szigorítások lazítása. Trump tegnap 3 fázisból álló lazítási forgatókönyvet jelentett be, s a helyi vezetők kezébe adta ezek végrehajtását. Ha 14 napig csökken a betegek száma és az ellátórendszer is bírja, akkor életbe léphet az első fázis, amikor – leegyszerűsítve – ahol lehet, visszatérnek a munkába az emberek és a kisebb boltok is kinyitnak. További 14 napos javulás esetén már az iskolák is kinyithatnak, ha pedig már nincsenek emberek sürgősségi kezelés alatt és nagy volumenű tesztelési programok zajlanak az egészségügyi dolgozók védelmében, akkor jöhet a harmadik fázis, amikor már nagyszabású rendezvényeket is lehet tartani.
Mindeközben a kínai GDP a várt 6 százalékkal szemben 6,8 százalékkal csökkent az első negyedévben. Öröm az ürömben, hogy az ipari termelés csak kis mértékben, 1,1 százalékkal esett vissza, azaz a GDP-t a 15,8 százalékkal visszaeső kiskereskedelmi forgalom „húzta le”.
Ma a Gilead-hoz kapcsolódó hír miatt is emelkedést mutatnak a határidős indexek, s így a DAX és a BUX is emelkedhet, ha végre véget ér a már könyv szerinti érték (8.175 forint) alatt forgó OTP öntése is.
Emelkedéssel zárták a tegnapi napot a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,1%-kal, az S&P500 0,6%-kal, a Nasdaq 1,7%-kal került feljebb. A határidős indexek 2-3% körüli emelkedést mutatnak, azt követően, hogy újabb pozitív hírek érkeztek a Gilead koronavírus elleni készítményévről, illetve Trump részletezte az amerikai gazdaság újranyitásának terveit.
16%-kal emelkedtek a Gilead részvényei piaczárás után, azt követően, hogy egy chicagói kórházból pozitív hírek érkeztek a gyógyszergyártó koronavírus kezelését szolgáló, remdesivir nevű készítményéről. A klinikai vizsgálatok már régóta zajlanak a szerrel és jöttek már ígéretes hírek, de most egy, a klinikai vizsgálatot Chicagóban felügyelő professzor vélekedett igen optimistán a szer hatásosságáról. A klinikán a kísérletben résztvevő 125 emberből ketten vesztették életüket a koronavírus szövődményei miatt, annak ellenére, hogy többségük súlyos tünetekkel került be a kórházba. Ez a részeredmény kifejezetten ígéretesnek mondható. Kérdés az, hogy a remdesivirrel elvégzett többi kísérlet is hasonlóan jó eredményeket mutat-e. A készítménnyel kapcsolatos klinikai vizsgálatok a napokban zárultak, így hamarosan érkezhet a hivatalos eredmény.
A Fehér Ház tegnap közzétette az amerikai gazdaság újranyitására vonatkozó iránymutatásait. Ez alapján három fázisra osztanák a kijárási korlátozások és a boltbezárások feloldásának folyamatát. Minden fázisnak az az előfeltétele, hogy a megelőző két hétben csökkenést mutasson a koronavírusos megbetegedések száma az adott államban. Ha ismét emelkedésnek indul, akkor újra be kell vezetni a korlátozásokat. Trump szerint jelenleg 29 olyan állam van, amelyik már most beléphetne az egyes fázisba. A szigorítások az egyik fázisból a másikba lépve enyhülnének. A veszélyeztetett kategóriába eső emberek csupán a harmadik fázisban léphetnének ismét közösségi terekbe, márpedig ez az amerikai felnőtt lakosság több mint felét is érintheti a definíció szerint.
A jövő héttől ismét munkába állhat 27 ezer Boeing munkavállaló, miután a vállalat újranyitja seattle-i gyártóegységét.
Az ázsiai részvényindex ma reggel lekövették az amerikai határidős indexek erőteljes emelkedését. A Shanghai index 0,9%-ot, a Hang Seng 2,2%-ot, a Nikkei pedig 3,2%-ot emelkedett.
A vártnál is nagyobbat zuhant a kínai GDP az első negyedévben. Az adat a várt 6%-os visszaesés helyett 6,8%-kal maradt el az előző év első negyedévétől. Ez a leggyengébb adat 1992 óta, amióta hivatalosan publikálnak negyedéves GDP adatokat. Főként a februári hónap volt rendkívül rossz Kínában a járvány miatti lezárásoknak betudhatóan, és a gazdasági bizonytalanság miatt elmaradtak a beruházások is.
A márciusi kínai makroadatok viszont már vegyes képet festenek. Az ipari termelés mindössze 1,1%-kal maradt el a tavalyi évtől, míg a várakozás 6,2%-os visszaesés volt. Ugyanakkor a fogyasztás beindulása még mindig várat magára, a kiskereskedelmi forgalom 19%-kal maradt el a tavaly márciusi értéktől, ami alig jobb, mint a februári adat.
Japánban az eddig csak két prefektúrára vonatkozó rendkívüli állapotot most kiterjesztették az egész országra annak érdekében, hogy visszaszorítsák a járvány terjedését. A teljes lakosság fog kapni egy 100 ezer jenes (926 dolláros) állami segítséget. Korábban csak a rászorulóknak tervezték ezt kifizetni, de ezt túl időigényesnek találták, így inkább minden japán állampolgár megkapja az egyszeri támogatást.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacok többségén, egyedül a FTSE volt mínuszos.
A MOL az április 30-ára kiírt közgyűlést nem a hagyományos módon tartja meg, hanem az új 102/2020-as kormányrendelet értelmében az igazgatóság szavaz majd a menedzsment előterjesztéseiről. A részvényeseknek azonban jogukban áll új közgyűlést összehívni május 31-éig, ha nem értenek egyet az osztalékjavaslattal vagy az éves beszámoló elfogadásával. Ehhez legalább a részvényesek 1%-ának támogatása szükséges. Minden más közgyűlési kérdés esetén a rendkívüli állapot végétől számított 30 napon belül hívhat össze közgyűlést a részvényesek legalább 1%-a. Véleményünk: Mi nem látunk olyan vitás kérdést, ami miatt az április 30-i igazgatósági döntést követően közgyűlés összehívására lenne szükség. A MOL egyelőre 12-18 hónappal elhalasztotta a tavalyi év utáni osztalék fizetését, erről egy később összehívandó közgyűlés dönthet majd. Más ügyekben – például a tavalyi beszámoló elfogadása vagy a menedzsment díjazása – nincs vita a részvényesek között.
A MOL sikeresen lezárta az azeri ACG mező 9,57%-ának és a BTC vezeték 8,9%-ának megvásárlását a Chevron amerikai vállalattól. A cég 1,57 milliárd dollárt fizetett a részesedésekért. A bejelentés nem meglepő, a részletek már hónapok óta ismertek.
A Magyar Telekom igazgatósága április 24-én (határozatképtelenség esetén április 28-án) dönt a közgyűlés napirendjén szereplő kérdésekről. Az új kormányrendelet értelmében a legalább 1%-nyi részesedést birtokló tulajdonosok meghatározott keretek között kezdeményezhetik a közgyűlés későbbi összehívását. A menedzsment osztalékjavaslata 20 forint, és hozzávetőleg 14 millió darab részvényt vásárolnának vissza.
Az OTP 100.000 darab saját részvényt vett 8.266 forintos átlagáron április 16-án.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.