Erste kommentár Egyre növekvő csomagokat és egyre mélyebb recessziós várakozásokat láthatunk. Az USA már 2.000 milliárd dolláros segélycsomagról vitatkozik, de egyelőre nincs megállapodás a pártok...
Egyre növekvő csomagokat és egyre mélyebb recessziós várakozásokat láthatunk. Az USA már 2.000 milliárd dolláros segélycsomagról vitatkozik, de egyelőre nincs megállapodás a pártok között, a demokraták egyelőre blokkolták a csomagot a Szenátusbabn. Mindkét párt akarja ugyan a segélycsomagot, de a részleteben nem tudtak megegyezni. Hétfőn reggel újra szavaznak a csomagról. Közben egyre vészesebb forgatókönyvek látnak napvilágot. A Fed egyik vezetője, James Bullard szerint a munkanélküliség akár 30 százalékos is lehet az USA-ban, és a második negyedévben 50 százalékkal is eshet az amerikai gazdaság. A Morgan Stanley a múlt heti 4 százalékról 30 százalékos visszaesésre módosította előrejelzését a második negyedévre. Mindeközben New York-ban hatalmas mértékben, több mint 4 ezer fővel növekedett a megbetegedések száma, Európában viszont mintha kezdene stagnálásba fordulni az új megbetegedések száma. Modelljeink szerint március végén, április elején jöhetnek a forduló pontok a nagyobb európai gazdaságokban az új megbetegedések számának tekintetében. A járvány kifutásával most már inkább nyár végéig, ősz elejéig kell számolni. Természetesen ez a jelenlegi állapot alapján néz ki így. További intézkedések akár rövidíthetik is ezt a kifutást. Mindenesetre a piaci pletykák szerint a német GDP növekedést a pénzügyminisztérium -5 százalékra fogja vágni. Mindeközben egy 350 milliárd eurós, azaz több mint a GDP 10 százalékára rúgó csomaggal készülnek ők is a válság hatásainak enyhítésére.
A DAX valószínűleg esni fog a mai napon a romló kilátások miatt. Ugyanakkor továbbra is árgus szemmel figyeljük a 8.350 pontos támaszszintet, hogy megtartja-e az árfolyamot. A BUX valószínűleg nem fogja tudni kivonni magát a negatív hangulat alól.
A kezdeti emelkedés után lefordulás jellemezte a pénteki kereskedést a tengerentúlon. A Dow 4,6%-kal, az S&P500 4,3%-kal, a Nasdaq 3,8%-kal került lejjebb. A határidős indexek egyelőre negatív tartományban vannak a hét elején.
A szükséges 60 szavazattal szemben csupán 47-en szavazták meg vasárnap a 100 fős amerikai Szenátusból a republikánusok által kidolgozott fiskális csomagot. A kudarc a demokraták ellenállásának volt betudható, ugyanis szerintük a csomag túlságosan nagymértékben segíti ki a cégeket és nem tesz eleget a munkavállalókért. Többek között az nem tetszett a demokratáknak, hogy a tervezet 500 milliárd dollárt különítene el olyan cégek számára, amelyek nehéz pénzügyi helyzetbe kerültek a koronavírus miatt. Másfelől a demokraták biztosra szeretnének menni abban, hogy azok a cégek, amelyek segítséget kapnak, nem vásárolhatnak saját részvényt addig, amíg teljes mértékben vissza nem fizették a kapott kedvezményes hiteleket. Az újabb szavazásra magyar idő szerint 18 órakor kerülhet ma sor.
A vasárnapi szavazás előtt egy nappal Larry Kudlow, Trump fő gazdasági tanácsadója azt nyilatkozta még, hogy a segélycsomag 2.000 milliárd dollárnál is nagyobbra rúghat, ami így GDP-arányosan nagyjából hasonló lehetne a 2008-as gazdasági válság során nyújtott állami segítséghez.
Azért is fontos, hogy a segélycsomagról mielőbb megegyezzenek a felek, mert a Bank of America szerint a vasárnappal zárult héten akár 3 millióan is első ízben folyamodhattak munkanélküli segélyért az USA-ban. A St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard ennél még aggasztóbb képet festett, szerinte a munkanélküliségi ráta a második negyedévben akár 30%-ra is felugorhat. A Goldman szerint ezt a második negyedévben 24%-os évesített GDP visszaesés kísérheti.
Jellemzően csökkentek az ázsiai részvénypiacok ma reggel. A Shanghai index 2,2%-ot, a Hang Seng 4,4%-ot csökkent, míg a pénteken zárva tartó japán Nikkei 2%-ot emelkedett.
Kínában a gazdaság élénkítése érdekében jelentős új infrastruktúra projekteteket indítanak, melyek a versenyképességet is növelik, hiszen már egyértelműen digitális infrastruktúra fejlesztésről van szó, például 5G és bigdata fejlesztésekről. Ezen túlmenően kedvezményekkel igyekeznek ösztönözni a magánszektor beruházásait is. A kínai jegybank azzal számol, hogy a következő 3 hónapban folyamatos gazdasági fejlődés lesz és képesek lesznek visszaállni a potenciális növekedési pályára. A fizetési tranzakciókon, a hitel-, valamint a betéti mutatókon máris a rendeződés jelei látszanak.
A kínai jegybank nyilatkozata alapján az USD/CNY árfolyam továbbra is 7-es érték körül fluktuálhat mindkét irányba, vagyis nem tervezik leértékelni a kínai jüant a versenyképesség javítása érdekében. Az árfolyamot összességben stabilnak nevezte a kínai jegybank, annak ellenére is, hogy az elmúlt időszakban megnövekedett az árfolyam volatilitása.
Az ausztrál kormány a GDP 4%-ával megegyező gazdaságélénkítő csomagot jelentett be. Ez főleg a kisvállalatokra fókuszál támogatott bér- és hitelprogrammal, de a munkanélkülieknek járó támogatás nagyságát is megemelték. Ezen túlmenően az ausztrál kormány a hétvégén azt is bejelentette, hogy minden, nem feltétlenül szükséges állami szolgáltatást leállítanak.
Kiszivárgott információk szerint Kínában a kimutatottnál 50%-kal nagyobb lehetett a koronavírusos betegek száma, azonban mivel mintegy 43 ezer ember nem mutatott tüneteket, de koronavírus tesztje pozitív lett, ezeket a személyeket a WHO ajánlás ellenére sem regisztrálták hivatalosan koronavírussal fertőzött betegként.
14 és 28 napos repo műveleteket indít a dél-koreai jegybank a likviditás fenntartása érdekében. A program nagyságrendjét nem hozták nyilvánoságra.
Kínában 39 új koronavírusos esetet regisztráltak, minden esetben külföldről visszatérő személyek importálták a vírust. Új, belső megbetegedés nem történt már.
Kanada már bejelentette, hogy a koronavírus miatt bojkottálja az idei olimpiát, és az ausztrál sportolók is úgy készülnek, hogy csak 2021-ben rendezik meg az ötkarikás játékokat. Vagyis egyre nagyobb a nyomás a japán szervezőkön, hogy a rendkívüli egészségügyi helyzetre tekintettel idén már ne rendezzék meg az olimpiát. Erre utal Shinzo Abe nyilatkozata is, aki szerint amennyiben nem lehetne teljeskörűen megrendezni az olimpiát – márpedig Kanada miatt úgy tűnik nem lehet – akkor inkább elhalasztják azt.
Az amerikai és az európai határidős indexek is mínuszban voltak ma reggel.
Az OTP újabb 200.000 darab saját részvényt vásárolt március 20-án 8.747 forintos átlagáron. A Csányi Sándorhoz köthető Sertorius alap pedig 65.000 darab OTP részvényt vett március 17-én 9.821 forintos átlagáron.
Március 20-án azonnali hatállyal megszüntettük a Waberer’s követését.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.