Elhalasztják a mai Brexit egyeztetéseket Emelkedtek tegnap az európai részvényindexek. A DAX 2,2%-ot, a FTSE100 és a CAC40 2,8%-ot emelkedett. Tegnap Nagy-Britannia is bejelentette saját gazdaságélénkítő...
Emelkedtek tegnap az európai részvényindexek. A DAX 2,2%-ot, a FTSE100 és a CAC40 2,8%-ot emelkedett.
Tegnap Nagy-Britannia is bejelentette saját gazdaságélénkítő lépéseit. Ennek része egy 330 milliárd font értékű, a GDP 15%-ával megegyező állami hitelgarancia program. Továbbá támogatják a légitársaságokat, az üzleteket és az egészségügyi szektort is.
A spanyol kormány a GDP 20%-ára rúgó élénkítő csomagot jelentett be. Ebből 83 milliárd euró valójában a magánszektorból érkező beruházás, melyet nem részleteztek. 17 milliárd eurót a cégek közvetlen megsegítésére fordítanak, de a program fő része a 100 milliárd eurós hitelprogram.
Az EU megállapodott arról, hogy 30 napra lezárja a külső határokat és nem engednek be EU-n kívülről érkező állampolgárokat. A tagországok döntő többsége már az elmúlt napokban saját körben döntött hasonló lépésről és csak saját állampolgárait engedi be az országba.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerint őszre kifejleszthetik a koronavírus elleni vakcinát.
Az olasz pénzügyi felügyelet 90 napos részvény short tilalmat vezetett be. A genovai egyetem járvány- és informatikai szakértőinek modellje alapján a jövő hét elején tetőzhet Olaszországban az új megbetegedések száma.
A koronavírus miatt elhalasztják a mára tervezett Brexit egyeztetéseket Nagy-Britannia és az EU között, ami rámutat arra, hogy a járványügyi helyzet a Brexitnél is csúszásokat okozhat.
Rosszul indult az idei év az autógyártóknak. Január után februárban is 7,2%-kal csökkentek az újautó eladások, ami 2013 óta a legrosszabb évkezdés, ráadásul márciusra sem túl jók az előjelek.
A mai naptól kezdődően március 29-ig átmenetileg bezárja üzleteit az adidas Európában, az USA-ban és Kanadában is. Hasonló sorsra jutnak az adidas által tulajdonolt Reebook márka üzletei is. Az USA-ban korábban már több nagy márka, mint például a Nike vagy az Under Armour is meghozta ezt a lépést.
Természetesen még nem tudják számszerűsíteni a koronavírus potenciális hatásait, de a BMW figyelmeztette a befektetőket, hogy a tavalyi évhez képest 2020-as évben szignifikánsan csökkenhet adózás előtt profitja és a leszállított autók száma. Az idei évre jelenleg 2-4% közötti üzemi marzsot vár a cég a konszenzus által eddig várt 6,5%-kal szemben.
A nagyobb európai bankok közül a Banco Santander vállalta fel elsők között, hogy megpróbálja számszerűsíteni a koronavírus potenciális hatását az idei évre. A bank szerint, amennyiben a járvány elülte után még idén gazdasági felpattanás következik (optimistább szcenárió), akkor nagyjából 5%-kal csökkenhet összességében az éves profit.
Több nagy európai autógyártó után a Daimler is bejelentette, hogy európai gyárainak többségében két hétre leállítja a termelést.
A Moody’s a Lufthansa korábbi Baa3 hitelbesorolását Ba1 kategóriára, vagyis spekulatív besorolásúra rontotta és további leminősítés lehetőségét is kilátásba helyezte. A leminősítés oka egyértelműen az idei évben várható meredek utasszám csökkenés.
Az eddigieknél pesszimistább lett a Raiffeisen 2020-as eredményvárakozása. Ennek fő oka, hogy a koronavírus miatt sokkal rosszabb makropályával számolnak. 6%-os GDP csökkenéssel számolnak azokban az országokban, ahol a bankcsoport jelen van, miközben a céltartalékképzés is megugorhat. A tavalyi 26 bázispontos kockázati költségszint 50-75 bázispont körülire ugorhat, ami jelentős céltartalékképzés növekedést eredményezhet. A társaság megerősítette, hogy 2019-es eredménye után részvényenként 1 eurót fizet ki osztalékként.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.