Meglepő költségvetési fegyelem Olaszországban Vegyesen teljesítettek tegnap az európai részvénypiacok. A DAX 0,3%-ot csökkent, a CAC40 0,4%-ot, a FTSE100 pedig 1,1%-ot emelkedett. Christine Lagarde, az EKB elnöke is lazító jegybanki...
Vegyesen teljesítettek tegnap az európai részvénypiacok. A DAX 0,3%-ot csökkent, a CAC40 0,4%-ot, a FTSE100 pedig 1,1%-ot emelkedett.
Christine Lagarde, az EKB elnöke is lazító jegybanki intézkedéseket helyezett kilátásba tegnap késő délutáni nyilatkozatában a koronavírus gazdasági hatásainak ellensúlyozására. Más európai jegybankárok pedig továbbra is inkább a fiskális élénkítést sürgették. Mindenesetre a piac a jövő csütörtöki EKB üléstől újabb, 10 bázispontos kamatcsökkentést vár, így -60 bázispontra csökkenthetne az egynapos jegybanki betéti ráta, év végére pedig újabb kamatcsökkentést várnak.
Az általános kockázatkerülés és a monetáris élénkítésről szóló spekulációk hatására az elmúlt két hétben 42 bázisponttal csökkent a 10 éves német államkötvények hozama. 2016 februárja óta ez volt a legnagyobb mértékű hozamesés.
Az olasz költségvetés mindössze 1,6%-os hiánnyal zárta a 2019-es évet, ami a legalacsonyabb 2007 óta, Olaszországnak tehát sikerült feszes fiskális politikát tartania. Idén némileg emelkedhet a hiány, a kormány már 3,6 milliárd eurós rendkívüli csomagot jelentett be a koronavírus kezelésére. Az EU ezúttal várhatóan megértő lesz és a helyzetre való tekintettel engedélyezni fogja a fiskális élénkítést, ugyanis ennek elmaradása nagyobb gazdasági károkkal járna, mint amit az emelkedő költségvetési hiány okozna.
Boris Johnson ma sajtótájékoztatót tart a koronavírus miatti rendkívüli intézkedésekről. Johnsont korábban sokan bírálták, hogy nem készültek fel eléggé a vírus kitörésére.
Olaszországban némi javulást mutat az új megbetegedések alakulása. 300 új beteget regisztráltak a korábbi napi 500 fős növekedéshez képest.
Az európai fapados légitársaságok februárban még nem érezték meg a koronavírus miatti aggodalmakat, az a jelek szerint inkább csak márciustól fogja őket negatívan érinteni. Februárban a Ryanair utasforgalma 9%-kal nőtt és 96%-os kapacitáskihasználtságot ért el, míg a Wizz Air 26%-kal növelte utasszámát és 93,8%-os kapacitást ért el.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.