Kitart az elmúlt napok jó hangulata a tengerentúli részvénypiacokon, a határidős indexek 0,3-0,5% közötti pluszban tartózkodnak. Az előző havi 164 ezerrel és az elemzők által várt 160 ezerrel szemben összesen 130 fővel nőtt a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma az USA-ban,...
Kitart az elmúlt napok jó hangulata a tengerentúli részvénypiacokon, a határidős indexek 0,3-0,5% közötti pluszban tartózkodnak.
Az előző havi 164 ezerrel és az elemzők által várt 160 ezerrel szemben összesen 130 fővel nőtt a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma az USA-ban, ráadásul az előző két hónap adatait is 20 ezer fővel lefelé korrigálták. Ez egyrészről arra utalhat, hogy valóban kezd telítődni az amerikai munkaerőpiac, másrészről annak is a jele, hogy egyes szektorokban (például az iparban csupán 3 ezer fős bővülés volt) kevésbé nő a foglalkoztatottság vagy akár már csökken (kiskereskedelemben 7-ik hónapja). A munkanélküliségi ráta 3,7%-on stagnált, míg az átlagos órabérek 3,2%-kal emelkedtek év/év alapon felülmúlván a 3%-os várakozást. Ezek továbbra is stabil összképről árulkodnak. Összességében a mostani adat nem jelent még változást abban, hogy továbbra is feszes az amerikai munkaerőpiac, ami megtámogatja a belső fogyasztást. Viszont a Fed-nek egy okkal több lehet arra, hogy inkább a lazább monetáris politika irányába hajoljon. A hírekre a dollár enyhe gyengüléssel reagált.
A munkaerőpiaci adatokkal azonban még nem értek véget az izgalmak a mai napra, ugyanis magyar idő szerint 18:30-tól Jerome Powell, Fed elnök mond beszédet Zürichben, amit kiemelt figyelemmel kísérnek a befektetők. Powellnek most lesz utoljára esélye arra a szeptember 17-18-ai kamatdöntés előtt, hogy felvázolja a piacnak a Fed által helyesnek tartott monetáris politikai irányvonalat. Az újabb 25 bázispontos kamatcsökkentés mind a Fed jegybankárok legutóbbi kommentárjai, mind a piaci várakozások szerint erősen valószínű, a fő kérdés az ezt követő folytatás. Ha Powell igyekszik lehűteni az ezt követő kamatcsökkentési várakozásokat, az minden bizonnyal csalódást okozhat a részvénypiacnak, illetve dollárerőt hozhat. Ha azonban továbbra is a komoly lefelé mutató kockázatokat hangsúlyozza, az segíthet tovább fűteni az elmúlt napok részvénypiaci rallyját. A két szcenárióból az utóbbi tűnik valószínűbbnek, annak fényében, hogy mind az eurozóna, mind Kína gazdasága tovább gyengélkedtek az utóbbi hetekben, sőt érkezett egy kifejezetten gyenge amerikai feldolgozóipari index is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.