Erste kommentár Tegnap tovább fújták a kötvénypiaci buborékot, azaz a hozamok tovább csökkentek gyakorlatilag minden lejáraton és mindenhol. Ennek köszönhetően már nem csak arról van szó, hogy akár 1...
Tegnap tovább fújták a kötvénypiaci buborékot, azaz a hozamok tovább csökkentek gyakorlatilag minden lejáraton és mindenhol. Ennek köszönhetően már nem csak arról van szó, hogy akár 1 százalékot is fizethetünk sok esetben azért, ha a német vagy a svájci államnak kölcsönadunk pénzt néhány évre, hanem pl. Svájc esetében, ha 50 évre adunk kölcsön, akkor 0,4 százalékot „fizethetünk” évente, azaz 20 százalékkal kevesebb pénzt kapunk vissza a futamidő végén, mint amit eredetileg befektettünk! Az EMU-ban ennél egy kicsit jobb a helyzet. A német 30 éves papír mínusz 0,2 százalék körül forog, azaz ott csak 6 százalékot veszítünk 30 év alatt. Kérdés, hogy elhisszük e, hogy 30-50 évig olyan recessziós, vagy ahhoz közeli helyzet lesz a világban, hogy érdemes ilyen papírokat venni. Szerintünk ez nehezen hihető. Pláne annak fényében, hogy az USA-ban, Svájcban és az EU-ban is GDP növekedést várnak az elemzők az elkövetkező évekre, miközben a jegybankok és a kormányok elkötelezettek a növekedés fenntartása mellett. Pl. az USA esetén a recesszió valószínűségét 35 százalékra teszik jelen pillanatban, miközben a növekedési előrejelzések 1 és 2 százalék közé (közelebb a 2-höz) esnek az elkövetkező évekre nézve. Vagyis ez a nagy kötvénypiaci rali inkább buboréknak tűnik, amit alapvetően az új és várható likviditásbővülés hajt. Így már talán nem meglepő, hogy az amerikai hosszú hozamok is nagyot esetek, miközben a rövidek, melyeket a jegybanki rövid hozamok jobban fixálnak, kevésbé mozdultak el. Ennek köszönhetően gyakorlatilag nullára csökkent a 10 és a 2 éves amerikai hozamkülönbözet, amelynek negatívba fordulása az elmúlt 50-60 évben eléggé megbízható indikátora volt a közelgő recessziónak. A jelenlegi szituáció különleges volta miatt megszólalt a korábbi Fed elnök, Janet Yellen is, és felhívta a befektetők figyelmét, hogy félreértelmezik a jeleket. Ezzel mi is egyetértünk, így talán nem meglepő, hogy ma jön egy kis megnyugvás egy kis emelkedéssel. Különben sem a DAX, sem a BUX, sem az S&P500 esetében nem romlott még el a nyár során kiépült pozitív technikai kép. (Fordított váll-fej, vagy éppen csésze alakzatok.)
Rég nem látott eséssel zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, miután recessziós félelem söpört végig a piacokon. Az S&P500 2,9%-kal, a Dow 3,1%-kal, a Nasdaq 3%-kal esett vissza. A bizonytalan piaci hangulatra rátett egy lapáttal, hogy az amerikai 10 éves hozam a 2 éves alá esett, ami az elmúlt 50 év során egy megbízható recessziót előrejelző indikátor volt. Igaz, ehhez a mostaninál nagyobb és hosszabban tartó különbségre volt szükség a 2 és a 10 éves hozam között ahhoz, hogy ez valóban bekövetkezzen. Az S&P500 a tegnapi eséssel csupán 1,5%-ra került a 200 napos mozgóátlagtól, ami kritikus pont lehet a folytatást illetően.
A vártnak megfelelő 13,4 milliárd dolláros árbevételt ért el a Cisco a gazdasági negyedik negyedéves gyorsjelentésében, ami 4,5%-os növekedés év/év alapon, azonban az első negyedévre már csupán 0-2% közötti növekedést vár, ami alulmúlja a konszenzus által várt 2,5%-os növekedést. Az egy részvényre jutó 0,83 dolláros profit megfelelt a várakozásoknak, azonban a következő negyedévre a vártnál kissé gyengébb várakozást közölt a cég. A vállalat vezérigazgatója szerint a cégek a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben (kereskedelmi háború, globális lassulás) kivárnak az IT infrastruktúra fejlesztésével, ami a rányomja bélyegét a Cisco teljesítményére. Az új megrendelések volumene változatlan volt év/év alapon, ezen belül az ázsiai-csendes óceániai régió 8%-os visszaesést mutatott. Kína ugyan csak az árbevétel kevesebb, mint 3%-át teszi ki, de ott nagymértékű visszaesést tapasztalt a cég a tovább fajuló kereskedelmi feszültségek miatt. A hírekre az árfolyam közel 8%-ot esett piaczárást követően.
Közzétették az amerikai hedge fundok, hogy milyen nagyobb változásokat eszközöltek portfóliójukban az elmúlt negyedévben. Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway tovább növelte részesedését az Amazonban, ami immáron több, mint 1 milliárd dollárt tesz ki. Emellett Buffet tovább növelte részesedését a Bank of America-ban is, ami alapján úgy tűnik, hogy ők még nem számítanak recesszióra. Eközben Bill Ackman, szintén neves hedge fund menedzser éppen Warren Buffett cégében épített ki nagyobb pozíciót. Emellett a közzétételekből az derült ki, hogy igen sok neves hedge fundnak van pozíciója az Uberben, ami pályafutásának első negyedéves gyorsjelentésével komolyabb negatív meglepetést okozott.
Kisebb csökkenés jellemezte az ázsiai részvénypiacokat ma. A Hang Seng stagnált, a Shanghai index 0,4%-ot csökkent, a Nikkei pedig 1,3%-ot esett.
Kína harckocsikat mozgósított a hongkongi határ közelébe, ami erőteljes nyomásgyakorlásnak tűnik, azonban ha ténylegesen beavatkoznának Hongkongban, azzal valószínűleg csak eszkalálnák a helyzetet még nagyobb tüntetéseket kiváltva. Trump nyugalmat és humanitárius megoldást kért a kínai féltől. A hongkongi tüntetéseknek már gazdasági hatásai is lehetnek, egyes becslések szerint a turizmus erőteljes visszaesése miatt a hongkongi szállodák bevétele a felére eshetett a hónapban.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitv hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.