Erste Kommentár Noha a Japán jegybank évek óta nagyon komoly monetáris stimulussal igyekszik lángra lobbantani az ottani inflációt, a ma megjelent friss adatok szerint az élelmiszeráraktól tisztított adat ezzel együtt is...
Noha a Japán jegybank évek óta nagyon komoly monetáris stimulussal igyekszik lángra lobbantani az ottani inflációt, a ma megjelent friss adatok szerint az élelmiszeráraktól tisztított adat ezzel együtt is 2 éves mélypontra, 0,6%-ra süllyedt, szemben a 2%-os céllal. Az inflációs folyamatok pedig idén nemcsak Japánban, hanem az USA-ban és az eurozónában is relatíve visszafogott képet mutattak, így úgy tűnik, hogy egyre inkább az EKB és a Fed is szembesülhet a japán problémával. Az EKB ehhez már jóval közelebb áll, így itt a negatív kamatok ellenére további kamatcsökkentés, a felduzzadt jegybanki mérleg ellenére akár további eszközvásárlások következhetnek. A Fed ennél egy fokkal szerencsésebb helyzetből várja a folytatást, azonban tegnap két fontos monetáris tanácstag is a kamatcsökkentést sürgette, akik nem is olyan régen még kiváró politikát támogattak. A japán mintát látva érdekes, hogy mindenki fejvesztve rohan az újabb monetáris stimulusba, miközben ez ott sok látványos hatást nem fejtett ki (persze senki sem tudja, hogy mi lett volna enélkül). Elképzelhető, hogy ha a jelenlegi helyzet hosszabb távon is fennmarad újra kell majd gondolni akár az inflációs célkövetéses rendszer létjogosultságát, akár a monetáris és fiskális stimulusok koordinálásának fontosságát, ami talán segíthet elmozdulni ebből a gödörből. Ez pedig egy újabb jó példája lehet annak, hogy a közgazdaságtanban egy valami állandó, az pedig a változás.
Enyhe emelkedés jellemezte a tegnapi tengerentúli kereskedést. A Nasdaq 0,3%-kal, az S&P500 0,4%-kal került feljebb, míg a Dow stagnált.
1 milliárd dollárral a várt feletti 33,7 milliárd dolláros árbevételt ért el a Microsoft a gazdasági negyedik negyedévben, ami június 30-án ért véget. Ez 12%-os növekedést jelent év/év alapon. Az egy részvényre jutó tisztított profit 1,37 dollár lett a várt 1,21 dollárral szemben. Az Azure névre keresztelt felhőalapú platform, amelyen más cégek saját szoftvereket fejleszthetnek ismét jól teljesített, miután az innen származó bevétel 64%-kal nőtt év/év alapon. Ez ugyan elmarad az előző negyedéveket jellemző 75% körüli ütemtől, de ez a lassulás természetesnek mondható. Az Office csomag felhőalapú verziója, az Office 365 szintén jól teljesített, 31%-kal nőttek az innen jövő bevételek hasonlóan az első negyedévhez. Érdemi lassulást ezekben a trendekben pedig nem vár a cég a most kezdődött gazdasági évben sem, ugyanis kétszámjegyű növekedést prognosztizál mind árbevétel, mind üzemi eredmény szinten. A most kezdődött negyedévre 32 milliárd dolláros árbevételt jósol a cég, ami megegyezik a konszenzussal. Az árfolyam 2,7%-kal emelkedett piaczárás után.
Két állandó szavazótag, Richard Clarida, Fed kormányzó és John Williams, New York-i Fed elnök is felszólalt tegnap a nyilvánosság előtt, mindketten az esetleges monetáris stimulus fontosságára hívták fel a figyelmet. Clarida szerint nem érdemes addig várni a kamatcsökkentéssel, amíg a makroadatok ténylegesen romlani kezdenek, ennek elébe kell menni. Williams is hasonlóan fogalmazott, és azt mondta, hogy ebben a helyzetben, amikor alapvetően nincs sok mozgástere a jegybanknak, akkor megéri gyorsan cselekedni, mintsem várni a tényleges lassulást. A hírekre 40% fölé emelkedett a piac által becsült valószínűsége annak, hogy a július 30-31-ei ülésen nem 25, hanem 50 bázisponttal csökkent kamatot a Fed. Erre a részvénypiac emelkedéssel, a dollár gyengüléssel reagált.
Erőteljes emelkedést mutattak az ázsiai indexek a hét utolsó kereskedési napján. A Nikkei 1,9%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot a Shanghai index pedig 0,8%-ot emelkedett.
A várakozásoknak megfelelően alakult júniusban a japán infláció. Az infláció 0,7%-on stagnált, de az élelmiszerárak nélkül kalkulált mutató a várakozásokkal összhangban 0,6%-ra süllyedt, ami 2 éves mélypontot jelent. A rendkívül alacsony infláció a japán jegybankra is nyomást helyez, hogy tovább lazítsa monetáris politikáját.
Tegnap telefonon egyeztetett egymással az amerikai és a kínai tárgyalódelegáció a két ország közti kereskedelmi kapcsolatokról. A megbeszélésről részletek nem jelentek meg, de valószínűleg egy személyes találkozót készítenek elő a felek.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.