Erste kommentár Megérkeztünk a gyorsjelentések sűrűjébe, legalábbis ami az USA-t illeti. Az S&P500 cégeinek már majdnem a fele jelentett, s a kép egyre kedvezőbb. Az eddig jelentő 218 cég eredménye 4,3 százalékkal...
Megérkeztünk a gyorsjelentések sűrűjébe, legalábbis ami az USA-t illeti. Az S&P500 cégeinek már majdnem a fele jelentett, s a kép egyre kedvezőbb. Az eddig jelentő 218 cég eredménye 4,3 százalékkal növekedett, ami 5,8 százalékpontos meglepetés. A legjobb teljesítményt a fogyasztói szolgáltatások, a telekommunikáció és a közmű szektor mutatta 10 százalék feletti bővüléssel, míg a leggyengébben teljesítő cégek eddig az olaj és gáz, az alapanyag-kapcsolt és a technológiai vállalkozások, amelyek csökkenő eredményekről számoltak be. Mindent összevetve a várt csökkenés-stagnálással szemben a növekedés majdnem eléri a szokásos, 10 százalék körüli növekedés felét. Ráadásul az év további részében gyorsuló profit növekedést várnak a piaci szereplők. Így talán nem is meglepő a piacok elmúlt időszakban látható jó teljesítménye, persze a csúcs közelében megszédültek a magaslati levegőn, amit profit realizálásnak, erőgyűjtésnek tekintünk a későbbi remélhető pozitív folytatás előtt.
A DAX is egyre közelebb kerül egy ellenállási szinthez, ami 12.450 pont környékén van. Szerintünk ezt a közeljövőben illene megnéznie, hogy aztán egy kicsit hosszabb korrekciós periódus kezdődjön, legalábbis ami az MACD-t illeti. A BUX esetében az OTP lehet a kulcs, az pedig még egy darabig korrigálhat. Az árfolyamcsökkenést vagy a 30 napos mozgóátlag, vagy az alatta lévő két kisebb szint egyike állíthatja meg. Ezek 12.620 és 12.450 pont környékén vannak. Egy szó, mint száz, a korrekció nagyobb részén / felén már nagy valószínűséggel túl vagyunk. A mai napon a DAX befejezheti rövidtávú korrekcióját, a BUX pedig oldalazhat.
Vegyesen teljesítettek tegnap a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,5%-kal csökkent, az S&P500 stagnált, míg a Nasdaq 0,2%-kal emelkedett.
A vártnak megfelelő számokat jelentett az Intel az első negyedévre, azonban az egész éves előrejelzése nem kápráztatta el a befektetőket. A vállalat 16,1 milliárd dolláros árbevételen 0,89 dolláros tisztított EPS-t ért el, mindkét érték stagnálást mutatott év/év alapon. Az adatközpontokhoz kapcsolódó bevételek, (amik főként processzor eladásokból származnak, és ahol a vállalatnak tavaly év végén még 98% körüli piaci részesedése volt) 6%-kal estek év/év alapon 4,9 milliárd dollárra, míg januárban még 9%-os év/év alapú bővülés volt tapasztalható. A rivális AMD új chipjei komoly versenyt támasztanak ebben a szegmensben, ami a jövőben a piaci részesedés további csökkenéséhez vezethet. Ráadásul 2019-re az Intel azt várja, hogy visszaesést fog mutatni az árbevétel ebben az üzletágban év/év alapon, amit főként azzal magyaráz, hogy a kínai megrendelések komoly visszaesést mutatnak év/év alapon (árbevétel negyede innen származik). A most kezdődött negyedévre így csupán 15,6 milliárd dollár körüli árbevételt vár a cég szemben a konszenzus 16,9 milliárd dolláros prognózisával, a teljes 2019-es évre pedig 69 milliárd dollárt szemben a konszenzus eddigi 71,3 milliárd dolláros becslésével. Amennyiben ez megvalósulna, az árbevétel 3%-ot esne év/év alapon. Eközben a PC szegmens, ahonnan továbbra is a bevételek többsége származik, 5%-kal 8,6 milliárd dollárra nőtt év/év alapon. Itt is vannak problémák, ugyanis az Intel már hónapok óta nem tudja utolérni magát a megrendelésekben. A bizonytalan kilátásokra 7%-kal esett piaczárás után az árfolyam.
Továbbra is húzzák a felhőalapú szolgáltatások az Amazon eredményét, az innen származó bevételek 41%-kal nőttek év/év alapon a vártnak megfelelő 7,6 milliárd dollárra, pont ugyanannyival, mint a Microsoft esetében. Összességében 17%-kal nőtt az árbevétel a vártnak megfelelő 60 milliárd dollárra, míg az egy részvényre jutó profit 7,09 dollár lett a várt 4,72 dollárral szemben. Ez főként annak köszönhető, hogy az árbevétel egyre inkább a magasabb marzsú felhőalapú szolgáltatások és online hirdetési bevételek felé tolódik. Ez utóbbiak esetében kisebb csalódást keltő számot közölt a cég, ugyanis az egyéb bevételek, amik főként ezt a kategóriát tartalmazzák „csupán” 34%-kal nőttek év/év alapon szemben az előző negyedévek rendre 60% feletti növekedési ütemével. Ezt a szépséghibát leszámítva összességében továbbra is pozitív az összkép, az árfolyam 1%-kal emelkedett piaczárás után.
Beérni látszanak a régóta ígért költségcsökkentések a Fordnál, miután 0,44 dolláros tisztított EPS-t jelentett az autógyártó a várt 0,26 dollárral szemben. Mindezt 37,2 milliárd dolláros árbevételen érte el a cég szemben a 37 milliárd dolláros konszenzussal. A költségcsökkentések mellett a pickup truckok töretlen népszerűsége is segíti a céget. A jelentést követő elemzői tájékoztatón a vezérigazgató további optimizmust sugallt az év hátralévő részére, így az árfolyam 7%-kal került feljebb piaczárás után.
Kedvező számokkal rukkolt elő a Starbucks is a gazdasági második negyedévre, miután 0,60 dolláros tisztított EPS-t jelentett a várt 0,56 dollárral szemben. Mindezt a vártnak megfelelő 6,3 milliárd dolláros árbevételen. A legalább egy éve nyitva tartó üzletekben a bevételek 3%-kal nőttek év/év alapon, ami megfelelt a vártnak. A kínai piacon, ahol sokan gyengébb teljesítménytől tartottak, 2%-os növekedés volt tapasztalható, ami megfelelt a várakozásoknak. A cég a teljes gazdasági évre vonatkozó egy részvényre jutó profitvárakozását a 2,75-2,79 dolláros sávra emelte, ami felülmúlja a 2,72 dolláros elemzői konszenzust. Az árfolyam 1%-kal emelkedett piaczárás után.
Oldalazó mozgás jellemezte az ázsiai piacokat. A Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,3%-ot csökkent a Shanghai index értéke pedig nem változott érdemben.
Az előzetes adatok alapján rendkívül gyenge lett a japán ipari termelés, év/év alapon 4,6%-kal zuhant a várt 3,8%-os visszaesés helyett. Hó/hó alapon nézve a várt stagnálás helyett 0,9%-os volt a csökkenés. A gyenge ipari termelés azzal fenyeget, hogy az első negyedévben recesszióba süllyedhetett a japán gazdaság, ami veszélybe sodorhatja az októberre tervezett ÁFA emelést is (a jelenlegi 8%-ról 10%-ra).
Márciusban a japán munkanélküliségi ráta is a várt fölött alakult, a korábbi 2,3%-ról 2,5%-ra emelkedett.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a DAX mínuszban, a Nasdaq és az FTSE pluszban volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.