Erste kommentár A mai nap a GDP-k napja. Míg Japánban a vártnak megfelelően 1,4 százalékkal bővült a GDP, addig a németeknél az autóipar gyengélkedésének köszönhetően negyedév per negyedév...
A mai nap a GDP-k napja. Míg Japánban a vártnak megfelelően 1,4 százalékkal bővült a GDP, addig a németeknél az autóipar gyengélkedésének köszönhetően negyedév per negyedév stagnált, azaz 0 százalék volt a növekedés. Ez év per év alapon 0,6 százalékos bővülést jelent a várt 0,7 és az előző negyedévi 1,1 százalékos értékekkel szemben. Annak ellenére, hogy Németország Magyarország legnagyobb export piaca, a magyar GDP még gyorsulni is tudott a harmadik negyedévi 4,9 százalékról, és 5 százalékkal tudott növekedni, ami a fentiek értelmében egy kisebb (vagy nagyobb) csoda. Ezzel megelőztük Romániát (4,1 százalék) és a befékező Szlovákiát (3,6 százalék). A várakozásoknál jobb magyar GDP adat valószínűleg a piaci szolgáltatások felfutásának köszönhető.
A mai napon a DAX indexben további emelkedés valószínű, és a rövidtávú technikai kép alapján a reggeli negatív kezdés ellenére is emelkednie illene a BUX indexnek a nap végére. Pl. az OTP célárfolyamát a Morgan Stanley a korábbi 13.200 forintról 13.500 forintra emelte.
Egyelőre nem tud elszakadni a 200 napos mozgóátlagtól az S&P500 index, miután a tegnapi napközbeni kisebb emelkedést végül nagyrészt visszaadta az utolsó órában. Ezzel együtt is 0,3%-os emelkedéssel zárt, míg a Dow 0,5%-kal, a Nasdaq pedig 0,1%-kal emelkedett. A határidők ma hajnalra ismét zöldbe borultak, miután az ügyhöz közel álló források szerint Trump 60 nappal tolhatja ki azt a március 1-én lejáró határidőt, amelynek lejártát követően 25%-ra növelné 200 milliárd dollárnyi kínai importárura jelenleg kivetett 10%-os vámot.
A vártnak megfelelő számokat közölt a Cisco a gazdasági második negyedévre, miután 12,5 milliárd dolláros árbevételen (+4,7% év/év) 0,73 dolláros tisztított EPS-t ért el. A most kezdődött negyedévre 4-6%-kal növekvő árbevételt vár a cég, ami meghaladja a 3%-os konszenzust. Emellett 64-65% közötti bruttó marzsot vár a cég, ami szintén meghaladja a konszenzust (64%), és akár javulás is lehet a mostani 64,1%-ot követően. Maga a vállalat vezérigazgatója is csodálkozását fejezte ki azon, hogy a mostani bizonytalanabb gazdasági környezet nem igazán hatott a cég üzletmenetére eddig, ami azt mutatja, hogy IT infrastruktúrába továbbra is rendületlenül ruháznak a cégek. A hírekre 4%-kal emelkedett a részvényárfolyam piaczárás után.
Tovább nőtt az USA költségvetési hiánya a 2018. október-decemberi időszakban, miután a bevételek stagnáltak év/év alapon, miközben a kiadások továbbra is emelkedtek. Ezzel összességében 319 milliárd dollár lett a költségvetési hiány a negyedévben, ami 42%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest. A GDP arányosan egyre növekvő költségvetési hiánynak, ami 2018-ban már 4%-ot ért el, valamikor véget kell vetni, ugyanis ez lassan megkérdőjelezheti az amerikai államadósság fenntarthatóságát.
A pozitív hírek és adatok ellenére nem volt érdemi árfolyam reakció az ázsiai tőzsdén. A Hang Seng 0,3%-ot, csökkent, a Nikkei stagnált, a Shanghai index pedig 0,2%-ot emelkedett.
Újabb részletek jelentek meg a kereskedelmi tárgyalások elhúzódásáról, az új hírek szerint Trump 60 nappal hosszabbítaná meg a tárgyalások határidejét, így március 1. helyett május elejéig lenne idejük a feleknek megállapodni a kereskedelmi kapcsolatokról. Ez elsősorban a kínai félnek kedvezőbb, hiszen nekik lenne több vesztenivalójuk, ha 200 milliárdnyi termékre 10%-ról 25%-ra emelnék a vámot. Ez egyúttal azt is jelzi, hogy Trump úgy látja, van értelme a tárgyalásoknak, történtek előrelépések.
Januárban a kínai export dollárban számítva 9,1%-kal bővült a várt 3,3%-os csökkenés helyett. Az import pedig csak 1,5%-kal csökkent a várt 10,2%-os beszakadás helyett. A külkereskedelemre egyrészt pozitív hatással volt, hogy pozitív hírek uralták a kereskedelmi tárgyalásokat, ami növelte az üzleti bizalmat. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az év eleji adatok mindig nagyon volatilisek a kínai újév miatt, így elképzelhető, hogy a kiugró januárt egy gyengébb február követi majd.
Az előzetes adatok szerint a negyedik negyedévben a japán GDP a várakozásoknak megfelelően 1,4%-kal bővült. A bizonytalan nemzetközi környezet ellenére erőteljes volt a privátszektor beruházásaink hozzájárulása a növekedéshez, a beruházások 2,4%-kal múlták felül az előző negyedévi értéket, az import pedig 2,7%-os negyedéves növekedést tudott felmutatni.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.