Erste kommentár A várakozásokkal összhangban a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamaton, azonban a közlemény hangneme megváltozott, szigorúbbá vált és több pontos is módosult a korábbi...
A várakozásokkal összhangban a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamaton, azonban a közlemény hangneme megváltozott, szigorúbbá vált és több pontos is módosult a korábbi közleményekhez képest. A legfontosabb változások: (i) Kikerült az állásfoglalásból az mondat, miszerint a tanács megítélése szerint az inflációs cél fenntartható eléréséhez a laza monetáris kondíciók további fenntartása szükséges. (ii) Kommunikációjában az MNB most sokkal inkább leválasztotta várható monetáris politikáját az Európai Központi Banktól monetáris politikájától. Nálunk ugyanis az MNB szerint megnövekedett annak a valószínűsége, hogy a tartós tendenciákat megragadó adószűrt maginfláció 3% fölé emelkedik, miközben EKB laza monetáris kondíciói tovább maradhatnak fenn. A két tényező közül az MNB monetáris politikáját elsődlegesen a hazai tartós inflációs tendenciák alakulása határozza majd meg. Úgy tűnik az MNB az EKB kamatemelését és az inflációt is korlátnak tekintette, ami véget vet a nagyon laza monetáris politikának, de úgy tűnt az EKB válik előbb effektívvé. Most viszont fordulni látszik a kocka és inkább az inflációs korlátot érhetik el előbb, ezért a kommunikációs hangsúlyt is áthelyezték erre. (iii) Az inflációt illetően az állásfoglalás a „headline” infláció a szokásosnál nagyobb mértékű változékonysága mellett a tartós inflációs tendenciák erősödésének növekvő valószínűségét hangsúlyozza. A jegybank csökkentette a 2019-es „headline” inflációra vonatkozó előrejelzését, melyben valószínűleg a bezuhanó olajár játszott szerepet.
Egy szó, mint száz, a jegybank a vártnál szigorúbb, de azért nem túl szigorú hangnemre váltott a tegnapi kamatdöntő ülésen, ami megerősíti azon véleményünket, hogy jövőre kezdődik a monetáris kondíciók normalizálása.
Romániában tegnap este új különadókat lengetett be a pénzügyminiszter. Köztük egy banki különadót is, ami eszközarányosan akár a 0,9%-ot is elérheti. Számításunk szerint ez éves szinten akár 6 milliárd forintnyi kötelezettséget is jelenthet az OTP román leánya számára, ami fair értékben 200 forint körüli negatív hatást jelenthet.
Enyhe emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek, a Dow 0,4%-kal, a Nasdaq 0,5%-kal emelkedett, az S&P500 stagnált. A határidők a tegnapi gyengébb gyorsjelentések ellenére 0,5% körüli pluszban vannak, miután pozitív hírek érkeztek az USA és Kína közti kereskedelmi viszonyról.
Nagyjából a vártnak megfelelő eredményt jelentett a memóriachipeket gyártó Micron Technology a gazdasági első negyedévre, azonban a most folyó negyedévre kifejezetten gyenge várakozást tett közzé. Az első negyedéves EPS 2,97 dollár lett a várt 2,95 dollárral szemben, mindezt 7,9 milliárd dolláros árbevételen a várt 8 milliárddal szemben. A most folyó negyedévre 1,75 dollár +/- 10 cent EPS-t vár a cég, ami jócskán elmarad a 2,42 dolláros várakozástól, míg az árbevétel terén 5,7-6,3 milliárd dollárt vár az ezt megelőző 7,3 milliárd dolláros konszenzussal szemben. A vállalat vezérigazgatója szerint ez annak köszönhető, hogy több nagyobb ügyfélnél halmozódtak fel készletek, amelyek leépítése nagyjából két negyedévet vehet igénybe. Azaz a most folyó és a rákövetkező negyedév még gyengébb lehet, mielőtt ismét stabilizálódna a helyzet. A vállalat vezérigazgatója szerint ez továbbra is csupán rövidtávú volatilitás, és hosszabb távon kifejezetten kedvező a trend. Azért, hogy a rövidtávú volatilitáson is próbáljon javítani a vállalat, 1,25 milliárd dollárral visszább vágta idénre tervezett beruházásait. Piaczárás után 9%-ot estek a részvények a vártnál rosszabb rövidtávú kilátások hírére.
A FedEx részvényeivel is elbántak tegnap piaczárás után, 6%-os esés volt megfigyelhető. Ez nem az elmúlt negyedév számainak volt köszönhető, ugyanis ezek jobbak lettek a vártnál (EPS: 4,03 dollár, várt: 3,94 dollár). A hidegzuhanyt a cég idei gazdasági évre vonatkozó várakozása okozta: 15,5-16,6 dollár közötti EPS a várt 17,4 dolláros elemzői konszenzussal szemben. A vállalat a világkereskedelem utóbbi hónapokban látott lassulására, illetve a várható további lassulásra hivatkozott a gyengébb előrejelzés kapcsán.
A Bloombergnek adott interjúban tegnap az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin azt mondta, hogy folyamatosan zajlanak a kereskedelmi tárgyalások az USA és Kína között. Mnuchin szerint a tárgyalások magasabb szinteken is folynak, most még csak telefonon, személyes találkozóra legközelebb januárban kerülhet sor. Mindkét fél azon dolgozik, hogy sikerüljön egy konkrét megállapodást nyélbe ütni a március 1-i határidőig, amikor a mostani állás szerint újabb importvámok lépnének életbe.
Vegyes teljesítményt nyújtottak az ázsiai indexek. A Hang Seng 0,1%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 1,1%-ot csökkent.
Tegnap az amerikai és a kínai miniszterhelyettesek egyeztettek a kereskedelmi kapcsolatokról. Az egyeztetések januárban folytatódnak majd személyes találkozó formájában. Az egyeztetések gyakorlatilag folyamatosak, amire szükség is van, hogy február végére sikerüljön tényleges megállapodást elérniük.
Novemberben a japán export a várt 1,2% helyett csak 0,1%-kal növekedett éves alapon, míg az import a várt 11,8%-nál jobban, 12,5%-kal bővült.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.