Erste kommentár Nagyot emelkedett az amerikai 10 éves hozam az NAPM 1997 óta nem látott magasságba történő emelkedése után, amit a Fed elnök „bullish” beszéde is támogatott, és amire megkésve ugyan, de...
Nagyot emelkedett az amerikai 10 éves hozam az NAPM 1997 óta nem látott magasságba történő emelkedése után, amit a Fed elnök „bullish” beszéde is támogatott, és amire megkésve ugyan, de reagáltak az amerikai részvénypiacok is. Az ehhez kapcsolódó esését láthattuk tegnap, hiszen a piaci árazások alapján eddig 2,75 és 3 százalék közé várták a kamatemelés végét, amely a jobb adatok fényében, legalábbis a 10 éves hozam alapján emelkedhet. Erre pedig estek a részvényindexek.
Ugyanakkor Ázsiában a kínai kémkedési botrány (lásd tegnap délutáni hírlevelünk) hatására a külföldre is értékesítő technológiai cégeket adták a piaci szereplők. Megmaradva az egyedi történetek által okozott mozgásoknál, a mai napon itt Európában a DAX és a BUX index esetében is oldalazásra számítunk.
Kisebb eladói hullám söpört végig tegnap az amerikai részvénypiacokon, miután Kína nyilvánosságra hozott kémkedési kísérletei miatt a kereskedelmi háború súlyosbodásától tartanak a befektetők. A technológiai szektor vezette az esést, a Nasdaq 1,8%-kal került lejjebb. Az S&P500 és Dow egyaránt 0,8%-kal esett vissza.
A nagyobb technológiai cégek (Apple, Amazon, Nvidia, stb.), melyeknek a kémkedéssel gyanúsított Super Micro korábban beszállított, 2-3% körüli esést mutattak. A kínai technológiai szektort ennél még jobban megütötték, mivel attól tartanak a befektetők, hogy ezt követően érdemben eshetnek a külföldi megrendeléseik.
A Fehér Házhoz közel álló források szerint a Trump adminisztráció teljeskörű offenzívára készül Kína ellen, ami a következő hetekben veheti kezdetét. Ebben mind a Védelmi-, mind a Kereskedelmi-, mind a Pénzügyminisztérium részt vehet. A Fehér Ház a források szerint a közeljövőben újabb információkat szivárogtathat ki Kína USA-ellenes megmozdulásairól, elképzelhető, hogy a Bloombergnek is ők biztosították a Super Micro-ról szóló információkat. Az időzítés valószínűleg nem véletlen, ugyanis nagyjából egy hónap múlva tartják az időközi választásokat az USA-ban, az előtt pedig kiváló kampányüzenet lehet, hogy „védjük meg Amerikát Kínától”.
A mai napon az innen érkező fejlemények mellett a munkaerőpiaci adatokat lehet érdemes figyelni. Ha az adatok a szerdai ADP-hez hasonlóan nagyobb pozitív meglepetést okoznak, akkor tovább emelkedhetnének a hosszabb hozamok. Ehhez a béradatot is érdemes lesz figyelni, ami talán a legfőbb katalizátor lehetne.
Összességében csak kisebb csökkenés jellemezte az ázsiai piacot. A Hang Seng 0,2%-ot, a Nikkei pedig 0,5%-ot csökkent. Ugyanakkor több ázsiai, főleg kínai technológiai cégnek beszakadt az árfolyama, miután kiderült, hogy szerverekbe elhelyezett mikro chipekkel kémkedett Kína amerikai vállalatok és az amerikai védelmi minisztérium ellen is.
Az MSCI AC Asia Pacific Infotech Index 2017 júliusi mélypontra esett. A kínai ZTE 11%-ot, a tajvani Win Semiconductors 9,9%-ot, az árbevételének 70%-át Kínán kívülről szerző PC és szervergyártó Lenovo pedig közel 20%-ot esett.
Ismételten a memóriachipek húzták a Samsung nyereségét. A társaság a harmadik negyedévben a vártnak megfelelő árbevételt ért el, azonban a kedvezőbb marzsok miatt sikerült pozitív meglepetést okoznia. Az operatív eredmény 20%-kal növekedett 17,5 ezermilliárd wonra és ezzel közel 2%-kal felülmúlta a várakozásokat a ma reggel közölt előzetes eredmény alapján. A Samsung kedvező eredménye pozitív jel lehet a többi memóriagyártó számára is.
Az amerikai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX pluszos volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.