Erste kommentár A meteorológiai nyár utolsó kereskedési napjára meglehetősen sok izgalmas esemény zsúfolódott. Ma kerül sor az MSCI indexek átsúlyozására. A feltörekvő piaci (EM) indexnél a legnagyobb...
A meteorológiai nyár utolsó kereskedési napjára meglehetősen sok izgalmas esemény zsúfolódott. Ma kerül sor az MSCI indexek átsúlyozására. A feltörekvő piaci (EM) indexnél a legnagyobb változás, a kínai „A” sorozatú részvények súlya 0,4%-ról 0,8%-ra emelkedik, ennek eredményeként minden más szereplő súlya csökken. Így a magyar részvények annak ellenére lesznek érintettek az átsúlyozásban, hogy egyik nagy cégünknél sem történtek olyan változások a tulajdonosi szerkezetben, melyek súlyváltozást okozhatnának.
A piaczárást követően sem érnek véget az események, este a Fitch miatt izgulhatunk, ugyanis frissíti a magyar államadóság besorolásról szóló elemzését. A Fitch-nél fél éve vagyunk pozitív kilátáson, így reménykedhetünk jelenlegi „BBB-” hitelminősítésünk javításában.
A török fejlemények hatására a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint is gyengülést mutatott tegnap. A nemzetközi piacok pedig Trumpra figyelnek, aki cséphadaró módjára pofozza Kínát és az EU-t is külkereskedelme miatt.
Összességében kevés érv hozható fel a magyar piac emelkedése mellett, így csökkenésre számítunk a mai kereskedésben.
Csökkenéssel zárták a tegnapi napot a vezető amerikai indexek, a Dow 0,5%-kal, az S&P500 0,4%-kal, a Nasdaq 0,3%-kal esett vissza.
Donald Trump egy hosszabb interjút adott tegnap a Bloombergnek, azonban túl sok új információval nem lettünk gazdagabbak. Fontos kiemelni, hogy Trump kifejezte támogatását Jerome Powell mellett, miután nemrégiben még kritizálta a Fed-et a sorozatos kamatemelések miatt. A WTO-val kapcsolatban újfent megismételte, hogy az USA kiléphet, amennyiben nem kerül sor a megfelelő reformokra a szervezetben. Nem támogatja az EU által tegnap belengetett ötletet, miszerint az autókra vonatkozó importvámokat kölcsönösen eltörölhetné a két régió. Valószínűleg azért, mert a legnépszerűbb SUV-okra és pickup-okra az USA 25%-os importvámot vet ki, míg az EU csak 10%-ot. Emellett Trump azt is elmondta, hogy komolyan mérlegeli az árfolyamnyerségre vonatkozó adó mérséklésének lehetőségét (az infláció mérétkével), amit fő gazdasági tanácsadója már régóta keresztül akar vinni. Ez a lépés azonban főként a gazdagabb rétegnek kedvezne, ami minden bizonnyal megosztó lehet. A Kínával való kereskedelmi háborúval kapcsolatban kitérő választ adott, ahol legkorábban szeptember 6-án léphetnek életbe az újabb, immáron komolyabb mértékű importvámok.
Valószínűleg pont az MSCI index átsúlyozása segítette meg a Shanghai indexet a mai negatív hangulatban, a kínai „A” sorozatú részvények súlya ugyanis 0,4%-ról duplázódik a feltörekvő piaci indexben, ez pedig vételeket generálhatott a mai kereskedésben. Így a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett az alapvetően negatív hangulatban, míg a Nikkei stagnált, a Hang Seng pedig 0,9%-kal csökkent.
Úgy tűnik Trump addig üti a vasat, amíg meleg, és tervei szerint rövid időn belül újabb 200 milliárd dollár értékű kínai importra kivetett vám élesedhet. A konzultációs időszak jövő héten, szeptember 6-án lezárul, ezt követően pedig életbe is léptethetők a vámok, amivel valószínűleg az amerikai elnök élni is fog. Már csak a csomag mérete miatt is a kínai termékek széles köre érintett lenne a vámmal.
A kínai beszerzési menedzser indexek váratlanul némi emelkedést mutattak, vagyis a bejelentett állami lazítások és infrastruktúra-fejlesztési projektek némileg javítottak a gazdasági hangulaton. Mind a szolgáltató, mind pedig a feldolgozóipar esetében enyhe emelkedés következett be.
Kellemetlen meglepetést tartogattak a júliusi japán makroadatok. A munkanélküliségi ráta a várt 2,4%-os stagnálás helyett 2,5%-ra emelkedett, az ipari termelés pedig a várt 2,7%-os fellendüléssel szemben csak 2,3%-kal növekedett a tavalyi év azonos időszakához képest. Az ipari termelés vártnál lassabb növekedése a vas- és acélipar visszaesésének a következménye, a kivetett amerikai vámokkal összefüggésben. Az USA-ba irányuló acél export 12%-kal esett egyetlen hónap leforgása alatt.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, az európaiak negatív hangulatban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.