Erste kommentár Már csak 11 napja van az FDA-nak, hogy mondjon valamit az Esmya amerikai bevezetésével kapcsolatban. A piaci szereplők jóváhagyásra számítnak, hasonló megszorításokkal, mint amit az európai...
Már csak 11 napja van az FDA-nak, hogy mondjon valamit az Esmya amerikai bevezetésével kapcsolatban. A piaci szereplők jóváhagyásra számítnak, hasonló megszorításokkal, mint amit az európai gyógyszerfelügyelet mondott. Mivel nagy értékű bejelentésről van szó, ezért a Richter részvényára emelkedésnek indult, 5.600 és 5.800 forintoknál találkozhat ellenállással. Mindeközben azt is megtudhattuk, amit eddig csak sejthettünk. Nevezetesen, hogy az Aberdeen volt nagy valószínűséggel az eladó a nagy eladási hullámban, ami 5.800 forint környékéről, 4.500 forint környékére vitte le az árfolyamot. A cég pénteken jelentette be, hogy 5 százalék alá csökkent a tulajdonrésze. Ezzel hivatalossá vált az is, amit szintén sejtettünk, hogy nagy valószínűséggel, legalább átmenetileg, befejezte az eladásokat.
Mindeközben Trump újabb frontot nyitott. Most a Fed-et támadja a kamatemelések miatt, pedig a múltkor még elégedett volt a dollár erejével, így a zöldhasú tovább gyengült, és egy technikai szinthez, plusz a 20 napos mozgóátlaghoz ért ma reggel. Valószínűleg itt megpihen az EUR/USD keresztárfolyam, de akár korrigálhat is a négynapos emelkedést követően.
Mindeközben a DAX index esetében, amely az elmúlt időszak árfolyamcsökkenését követően fordulatot készül végrehajtani, ma megtorpanást várunk, kis csökkenéssel. A BUX viszont egy enyhe emelkedést mutathat fel.
Enyhe emelkedéssel kezdték a hetet a vezető amerikai indexek, a Dow 0,4%-kal, az S&P500 0,2%-kal, a Nasdaq 0,1%-kal került feljebb.
Az ügyhöz közel álló források szerint Donald Trump azt ecsetelte egy fontos republikánus támogatónak, hogy úgy hitte, Jerome Powell továbbra is támogatni fogja az ingyen pénzt a piacokon. Ehhez képest ő folyamatosan emeli az alapkamatot, mérgelődött Trump. A kiszivárgott hírekből az látható, hogy Trump továbbra sem ért egyet a Fed kamatemelési pályájával, kérdés, hogy rászánhatja-e magát arra, hogy ez ellen tegyen is valamit. Ilyen egyelőre nem körvonalazódik, azonban a dollár ennek ellenére is komolyabb gyengülést mutatott a hírekre a főbb devizákkal szemben.
Az atlantai Fed elnöke, Raphael Bostic azt ígéri, hogy amennyiben valóban fenyeget az, hogy inverzzé válik az amerikai hozamgörbe, ő nem fog támogatni egyetlen kamatemelést sem. Bostic szavazótag idén a Nyíltpiaci Bizottságban, így kijelentésének mindenképpen van súlya. Kérdés, hogy esetleg más Fed tagokat is meg tud-e győzni véleményéről. Többek között ez is közrejátszhat abban, hogy a dollár gyengülést mutat a főbb devizákkal szemben.
Továbbra is hullámvasúton a Tesla részvények árfolyama. Tegnap a Wall Street Journal közölt egy cikket, miszerint a cég egyes beszállítóktól hosszabb fizetési határidőt kért, illetve kisebb cégeknek már hónapok óta tartozik. Egy pénteki interjúban a lapnak Musk azt mondta a hasonló esetekről, hogy nem azért késlekedik a Tesla a fizetéssel, mert nem tudnának fizetni, hanem azért mert a beszállított alkatrészek nem mindig megfelelőek. A tegnapi napon a részvényárfolyam 5%-os mínuszban is járt, végül enyhe pluszban fejezte be a kerekedést.
Nagyot esett a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe augusztusban az USA-ban az előzetes adatok szerint. Az index értéke 95,3 pont lett a várt és az előző havi 98 ponttal szemben. A számokból akár az is feltételezhető, hogy az USA és Kína közti kereskedelmi adok-kapok az amerikai fogyasztókat is kisebb mértékben elbizonytalanítja, így nem csak a cégeknek lehet kedvezőtlen a csatározás. Az adat ugyan nagyobb mértékben elmaradt a várttól, de hozzá kell tenni, hogy továbbra is igen magas szinteken van.
Második napja emelkedik a mélyből a kínai Shanghai index, miután a kínai jegybank igyekszik megfékezni a jüan utóbbi hónapokban látott zuhanását. A jegybank ezúttal a tegnapinál nagyjából fél százalékkal erősebb sávban fixálta a mai napra az onshore jüan mozgását. Ezzel újabb fontos jelet küldött a piacoknak, ugyanis 9-dik egymást követő napja erősebb fixinget határoz meg, mint az elemzői várakozás.
A Shanghai index ma reggel 1,3%-kal emelkedik, a Nikkei 0,4%-kal, a Hang Seng 0,5%-kal. A kínai index egyébként egy fontos technikai szintnél is tartózkodik, így a nemzetközi bizonytalanságok esetleges enyhülése esetén tovább folytatódhat a felpattanás.
Az amerikai határidős indexek a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.