Erste kommentár Már tegnap is a 2009-es szintek közelében járt, 453 bázisponton a török 5 éves csődkockázati felár, ma reggel ez tovább emelkedett 543 pontra, amely a 2009-es általános értékekkel egyezik...
Már tegnap is a 2009-es szintek közelében járt, 453 bázisponton a török 5 éves csődkockázati felár, ma reggel ez tovább emelkedett 543 pontra, amely a 2009-es általános értékekkel egyezik meg leszámítva az akkori kiszúrást, amelynek során átmenetileg 833 bázispontra emelkedett az értéke. Mindeközben a törökök lázasan dolgoznak, s olyan hírek is felreppentek, hogy mégis kiadnák az amerikai lekészt az Egyesült Államoknak. A török líra az elmúlt napokban annyit gyengült, hogy most egy kis megállót láthatunk, a piac kíváncsian figyeli a fejleményeket. Különben az RSI 80 pont fölött van és az MACD szerint is rendkívül túladott a török fizetőeszköz. Így nem meglepő a ma reggel látható korrekció. Így talán nem meglepő, hogy a jelentős esést produkáló részvénypiacok is emelkedni készülnek. Hiszen a világ bankrendszerének kitettsége Törökország felé 265 Mrd dollárra rúg, amely ugyan nem kevés, de nem is tűnik oly hatalmasnak. A listát a Spanyolok (82 Mrd) és a Franciák (38Mrd) vezetik, míg a Britek, Olaszok, Németek és amerikaiak 17-19 Mrd dollárral involválódnak. Vagyis az egész ügy elsősorban a törököknek fájhat.
A BUX index tegnap – néhány napos intenzív esését követően – megérkezett a 20-3 napos mozgóátlagra, ahonnan a mai napon emelkedhet az árfolyam. A DAX index esetében is emelkedésre számítunk, annak ellenére, hogy a második negyedéves szezonálisan igazított német GDP 2 százalék lett a várt 2,1 százalékkal szemben, miközben az előző negyedéves értéket is lefelé módosították 2,1 százalékra a korábban becsült 2,3-ról.
A tegnapi napra is rányomta a bélyegét a kockázatkerülés az amerikai piacokon, azonban már csupán kisebb mínuszokat láthattunk. A Dow 0,5%-kal, az S&P500 0,4%-kal, a Nasdaq 0,3%-kal esett vissza. A határidők ma reggelre virradva már zöld tartományban, 0,3-0,4% körüli pluszokat indukálnak, illetve a japán Nikkei index esetében már komoly emelkedést láthatunk, így elképzelhető, hogy a piacok hamarosan túltehetik magukat a török vészen.
Nem sokkal azt követően, hogy Elon Musk igyekezte tisztázni magát (kevés sikerrel) egy korábbi felelőtlen tweetje miatt, tegnap újabb tweettel lepte meg a nagyérdeműt. Ebben azt írta, hogy a Goldmannal és a Silver Lake nevű kockázati tőkealappal dolgozik együtt a Tesla tőzsdei kivezetése kapcsán. Eközben azonban a reuters szerint a Silver Lake tagadja azt, hogy valóban ezen dolgozna Tesla-val. Csöbörből vödörbe?
Vegyesen teljesítettek az ázsiai indexek. A Nikkei 1,9%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 1,1%-ot, a Shnaghai index pedig 0,6%-ot csökkent. A japán részvénypiac az enyhén gyengülő jenből profitált, míg Kínát a kedvezőtlen makroadatok húzták le.
A kínai bankok 1450 milliárd jüan értékben helyeztek ki új hiteleket júliusban, ami bőven meghaladta a várt 1275 milliárdos bővülést, de kisebb volumenű kihelyezést jelent, mint egy hónappal korábban.
A kínai jegybank statisztikái szerint a második negyedév végén a hitelek 1,86%-a volt nem teljesítő, ami a legmagasabb érték 2009 eleje óta. Egy negyedévvel korábban még 1,75% volt a problémás hitelek aránya és az állomány 27 milliárd dollárral növekedett. A növekedés ellenére még mindig rendkívül alacsony nem teljesítési rátáról beszélünk a hivatalos statisztikák szerint, azonban könnyen elképzelhető, hogy a ténylegesen problémás hitele aránya ennél nagyságrendekkel több. A második negyedévben a kínai bankok összesített profitja 1030 milliárd jüan, körülbelül 150 milliárd dollár volt, ami több mint 6%-os bővülést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest.
Júliusban a kínai kiskereskedelmi forgalom csak 8,8%-kal bővült év/év alapon elmaradva a múlt havi 9,0%-tól és a várt 9,1%-os bővüléstől is. Az ipari termelés 6,0%-kal bővült júliusban, ami megfelel az előző havi értéknek, de elmarad a várt 6,3%-tól. A vártnál gyengébb ipari termelés hátterében valószínűleg az Amerikával szemben romló kereskedelmi kapcsolatok állnak, melyek helyét még nem tudta átvenni a kínai belső keresletélénkítés, például az újabb infrastruktúra fejlesztéseken keresztül.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.