Erste kommentár Jó eredményt tett közzé tegnap piaczárás után a Magyar Telekom. Az árbevétel elsősorban az IT üzletágnak köszönhetően dinamikusan növekedett. Így nem is meglepő, hogy az...
Jó eredményt tett közzé tegnap piaczárás után a Magyar Telekom. Az árbevétel elsősorban az IT üzletágnak köszönhetően dinamikusan növekedett. Így nem is meglepő, hogy az árbevétel várakozásokat 5 százalékkal 630 milliárd forintra emelte a cég, miközben az eredményekre vonatkozó kilátásokon nem változtatott. Ez annak köszönhető, hogy az IT szegmens marzsai relatív alacsonynak mondhatók. Ráadásul a további komolyabb szereppel bíró bevétel növelő tételek közül az eszköz (mobiltelefon) értékesítési üzlet sem tekinthető kimondottan jövedelmező tevékenységnek. Mindenesetre az EBITDA marzs csökkenése ellenére a jelentős árbevétel növekedés több mint 6 százalékkal emelte az EBTDA-t. A hatás pedig a nettó szintre legyűrűzve jelentős, 40 százalék körüli eredménybővülést (cc.4 milliárd forint) tudott összehozni, amiben egyébként a több mint 2 milliárd forinttal javuló kamatkiadások is jelentős szerepet játszottak. Apropó eladósodottság. Az osztalék fizetésnek köszönhetően 35,3 százalékra emelkedett, de ez a következő osztalék fizetésig jelentősen javul majd, azaz a cég messze teljesíteni tudja majd a 30 és 40 százalék közötti eladósodottsági szintet. Ennek ellenére nem várunk osztalékemelést, mivel a DIGI 2019-ben jöhet a mobil piacra, és az 5G tender és más frekvenciák megújítása amúgy is komoly pénzügyi terheket róhat a cégre. Ide tartozik, a működő tőke igény is megnövekedett az eszközértékesítésen levő kintlévőségek növekedése miatt. Összességében a vártnak megfelelően jó eredményt láthatunk, de az elmúlt napok 5 százalék körüli részvényárfolyam növekedésének köszönhetően árfolyam reakcióra nem számítunk.
A mai napon mind a DAX, mid a BUX index oldalazhat.
Továbbra sem sikerült az új csúcs az S&P500-nak a tengerentúlon, miután a tegnapi napon igen szűk sávban oldalaztak a vezető indexek. Az S&P500 stagnálása mellett a Nasdaq 0,1%-kal került feljebb, míg a Dow 0,2%-ot esett.
Az ügyhöz közel álló források szerint az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) elkezdte vizsgálni Elon Musk azon tweetjét, miszerint a vállalatnak elegendő forrása állna rendelkezésre ahhoz, hogy kivezesse a céget a tőzsdéről. Musk tweet áradatát követően 11%-kal emelkedett tegnapelőtt a Tesla árfolyama, így ha esetleg kiderül, hogy csak felelőtlen kijelentéseket tett, piacbefolyásolás miatt nézhet szembe büntetéssel.
Jelenleg mindenki azt találgatja a Tesla körül, hogy ki finanszírozhatná a részvények esetleges visszavásárlását. A Bloomberg forrásai szerint még 2017 áprilisában a Softbankkal találkozott Elon Musk, ahol szóba jött a Tesla esetleges kivezetése is a tőzsdéről, azonban végül nem tudtak megegyezni a felek. Sőt a Financial Times forrásai szerint a Softbanknál már a mostani árfolyamon is túlértékeltnek tartják a Tesla-t, és nem terveznek befektetést a cégben. Vannak, akik a szaúdiakra tippelnek, azonban akárhogyan is alakulnak a dolgok, az amerikai államnak valószínűleg lesz egy-két szava ahhoz, hogy esetleg egy külföldi fél szerezzen jelentős befolyást a cégben.
Újabb szankciókat vetett ki az USA Oroszország ellen, miután egy amerikai vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a március 4-i idegméreg támadás a volt orosz kettősügynök, Sergei Skripal ellen az Egyesült Királyságban az oroszok műve volt. Augusztus 22-től az USA korlátozni fogja az Oroszországba irányuló nemzetbiztonságilag fontos exportok körét. Ezt követően ha Oroszország három hónapon belül nem garantálja az USA-nak azt, hogy a jövőben nem történik hasonló, sokkal súlyosabb szankciók léphetnek életbe. A rubel komoly gyengülésbe kezdett a hírek hatására.
Magára talált a kínai részvénypiac. A Shanghai index 2%-ot, a Hang Seng pedig 1,2%-ot emelkedett, miközben a Nikkei 0,1%-ot csökkent.
Kína már tegnap délután reagált a 16 milliárd dollárnyi kínai importra kivetett vámra. Azonos mértékű amerikai terméket sújtottak 25%-os vámmal. Elsősorban autókat, motorokat, és az amerikai olajat érintik a kínai intézkedések.
A termelői árak 4,6%-kal emelkedtek, az infláció pedig 2,1% volt júliusban Kínában, mindkettő 0,1 százalékponttal magasabb, mint az elemzői várakozás. A termelői árak növekedése 4,7%-ról lassult, míg az infláció 1,9%-ról gyorsult.
Júniusban a japán gépipari megrendelések év/év alapon mindössze 0,3%-kal növekedtek, ami óriási visszaesés a korábbi 16,5%-hoz képest és bőven elmarad a 10,5%-os várakozástól is.
Az amerikai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX is pluszos volt.
Holnap hajnalban teszi közzé II. negyedéves eredményét az OTP.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.