Erste kommentár Végül a sejtett papírforma látszik beigazolódni. A belengetett kereskedelmi háború valójában a tárgyalási pozíció javítását szolgálja, ahogy a korábbi esetekben...
Végül a sejtett papírforma látszik beigazolódni. A belengetett kereskedelmi háború valójában a tárgyalási pozíció javítását szolgálja, ahogy a korábbi esetekben is. Így a piacok megnyugodtak, s nagyot emelkedtek a z elért technikai szintekről. Például az S&P500 a 200 napos mozgóátlagról fordult, s letörölte a péntek esését, míg a Nasdaq az emelkedő trendcsatorna aljáról fordult. A DAX tegnap letörte a nyakvonalat, míg ma valószínűleg fölötte fog zárni. Azaz fals letörést produkált, ami pozitív jel a folytatás tekintetében. (Ez különben hasonló az S&P500 és a Nasdaq esetében is.) Persze az is segített, hogy számos nagy ház (JP Morgan, Goldman) is felhívta a figyelmet arra, hogy a piac túlreagálta a potenciális kereskedelmi háború hatásait. Egy szó mint száz, a piacok megnyugodtak, s jelentősebb emelkedés néz ki a DAX és a BUX indexben is a ma napon.
Mind a Dow, mind az S&P500 felpattant tegnap a 200 napos mozgóátlagról és gyakorlatilag egy nap alatt eltörölték a múlt pénteki méretes esést. Előbbi index 2,8%-kal, utóbbi 2,7%-kal emelkedett, míg a Nasdaq 3,3%-os pluszban zárt.
A piacok alapvetően optimista hangulatban kezdték a kereskedést az USA és Kína közti kereskedelmi viszony felől érkező hétvégi pozitív híreket követően. Ezeket követően több forrásból újabb hírek is napvilágot láttak, amik szerint mindkét fél elkötelezett aziránt, hogy számukra elfogadható módon csökkentsék az USA kereskedelmi hiányát Kínával szemben. Kína a források szerint már felajánlotta, hogy több félvezető terméket fog importálni az USA-ból, így a nemrég még a kínai megtorlástól tartó félvezetőszektor akár még jól is kijöhet a tárgyalásokból. Emellett Kína aziránt is elkötelezett, hogy pénzügyi szektorát nyitottabbá tegye a külföldi befektetők előtt, ez azonban nem új keletű ígéret, legfeljebb a vártnál gyorsabban mehet vége.
Eközben a J.P. Morgan arról tájékoztatta ügyfeleit, hogy szerintük túlreagálta a piac az importvámok kérdését, ezáltal egy kedvező vételi alkalmat nyújtva a kedvező fundamentumok közepette. A Goldman Sachs szerint pedig az idei első negyedévben tapasztalható kisebb visszaesés a világgazdaság növekedési ütemében csupán átmeneti lehet és továbbra is kitartanak idei 4,1%-os globális gazdasági növekedési előrejelzésük mellett.
Elmaradt a várttól a dallasi Fed feldolgozóipari indexe márciusban miután az index értéke 21,4 pont lett a várt 33,5 ponttal szemben. Az index ezzel együtt is jóval az utóbbi évek átlaga felett tartózkodik.
8%-kal emelkedtek tegnap a Microsoft részvényei, azt követően, hogy az általános jó hangulat közepette a Morgan Stanley 110 dollárról 130 dollárra emelte 12 hónapos célárfolyamát a vállalatra. Az elemzőház a Microsoft felhőalapú szolgáltatásokban mutatott jó teljesítményével és stabil piaci pozíciójával indokolja a döntést.
Megtáltosodtak az ázsiai részvénypiacok is. A Nikkei 2,3%-ot, a Shanghai index 1,2%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot emelkedett a globális optimista hangulatban.
Meg nem erősített források szerint Kim Dzsongun Pekingbe látogatott. 2011-es hatalomra kerülése óta ez lehet az első külföldi útja, legalább is az első, mely nyilvánosságra is került. Az szinte biztosra vehető, hogy magasrangú észak-koreai tisztségviselők látogattak Pekingbe, hiszen több média is beszámolt róla, hogy a kínai fővárosban látták azt a vonatszerelvényt, melyet még Kim Dzsongil használt külföldi látogatásai idején. A látogatás célja valószínűleg az elmúlt időszakban megromlott kínai-észak-koreai viszony javítása, illetve a két ország közti hosszabb távú együttműködés megvitatása, különösen arra tekintettel, hogy az elmúlt időszakban Dél-Koreával és Amerikával is békülékenyebb hangnemet ütött meg a koreai diktatúra.
Végül Dél-Korea is mentesül az amerikai vámok alól, igaz egy kvótát kellett elfogadnia ennek érdekében, ami a 2015-2017 közötti átlagos acélexport 70%-ra biztosít vámmentességet. Így a Trump által kivetett vámok egyre inkább csak Kínát sújtják.
Trump azt szeretné elérni, hogy Kína csökkentse az amerikai gépkocsikra kivetett vámokat és nyissa meg a pénzügyi szolgáltatók előtt a kínai piacot. Kína állítólag már felajánlotta, hogy több félvezetőt vásárolnak Amerikából, ami viszont negatív lenne a dél-koreai beszállítók, például a Samsung számára. Nagyon úgy tűnik, hogy Trump a vámokkal való fenyegetőzést (a ténylegesen kivetett vámok a globális kereskedelem nagyon kis szeletet érintik csak) valójában arra használja fel, hogy Amerika pozícióját erősítse, elsősorban, hogy a dinamikusan fejlődő kínai piachoz nagyobb hozzáférést kapjon. Vagyis paradox módon vámokkal küzd a nyitottabb külkereskedelemért.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.