Erste kommentár A tegnapi nap jól mutatatta a piacok törékenységét, ami február elején jött el és valószínűleg még jó darabig velünk marad. Trump újabb akciójára, nevezetesen Rex W....
A tegnapi nap jól mutatatta a piacok törékenységét, ami február elején jött el és valószínűleg még jó darabig velünk marad. Trump újabb akciójára, nevezetesen Rex W. Tillerson (ex Exxon vezér), külügyminiszter menesztésére újra aggódni kezdtek a piacok. Állítólag twitter üzenetből tudta meg menesztését, ami valljuk meg, tényleg okot ad az aggodalomra, hiszen kiszámíthatatlanságot sugall. Azt pedig nem szeretik a piacok. A dollár gyengült a hírre, a DAX pedig újra megmutatta, hogy a dollárgyengülésre jól, a dollárerősödésre pedig kevésbé jól tud reagálni. Azaz valamiféle betegségben szenved. Különben egy szintről fordult le az árfolyam, s egyből egy kisebb szintig esett. A Nasdaq bizonyos értelemben nem esett vissza a bázisba, ami jó jel. Hiszen egy visszacsúszás negatív jel lenne, s még nem zárható ki egy ilyen forgatókönyv.
A rövid technikai indikátorok alapján a kezdeti gyengélkedést követően kialakulhat egy emelkedés a DAX és a BUX indexben is.
A sokak által várt inflációs adattal szemben ismét Donald Trump szolgált tegnap rossz hírekkel a részvénypiacoknak. Ezzel a vezető szerepet betöltő index, a Nasdaq gyakorlatilag visszaérkezett a korábbi kitörési ponthoz, így a soron következő napok kritikusak lehetnek a folytatást illetően. Amennyiben ez csupán egy gyors visszateszt és a botlást követően ismét megindulnak felfelé az amerikai részvényindexek, akkor egy komolyabb emelkedés jöhet. Ám amennyiben a Nasdaq pénteki új csúcsa egy fals kitörésnek bizonyul, akkor egy ideig még velünk maradhat a februárihoz hasonló csapkodás a piacokon. A Nasdaq végül 1%-os mínuszban zárt, az S&P500 0,6%-ot, a Dow 0,7%-ot esett.
Noha már több hónapja köztudott volt, hogy nem túl jó az amerikai külügyminiszter, Rex Tillerson és Donald Trump közötti viszony, a Fehér Ház, sőt maga Trump is nem is olyan régen még tagadta, hogy meg akarnának válni a külügyminisztertől. Azzal azonban, hogy ez mégis megtörtént egy hét alatt két, a szabadkereskedelmet támogató kulcsszereplő távozott a kormányból. Ez pedig ismét felerősítheti a protekcionista amerikai politikától való félelmeket. Sőt, ha azt is figyelembe vesszük, hogy tavaly a Fehér Ház személyzetének 34%-a távozott, ami az első elnöki éveket tekintve toronymagasan a legrosszabb adat az elmúlt öt elnöki ciklusból, akár további fluktuáció is jöhet. Ráadásul a 12 legrangosabb pozícióból 6 cserélődött Trump első éve alatt, ehhez jön most hozzá további kettő. Obama esetében ez a szám csupán egy volt. Mindezek ellenére, amíg a protekcionista intézkedések nem kapcsolnak eggyel magasabb sebességi fokozatba és továbbra is erősek a vállalati fundamentumok, Trump inkább egy, a további emelkedéshez szükséges bizonytalanságot nyújthat a piacnak („wall of worry”). Erre a legfőbb veszély az USA Kínával való kereskedelmi viszonyának elmérgesedése lehet, ugyanis a tervek szerint hamarosan 60 milliárd dollár értékű kínai importra vetne ki vámot Trump, s ha ezt a kínaiak nem hagyják válasz nélkül, könnyen elmérgesedhet a helyzet.
Ázsiára is átragadt a negatív hangulat. A Shanghai index 0,4%-ot, a Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 1,3%-ot csökkent. Az ázsiai piacok is Trump váratlan lépése miatt bizonytalanodtak el.
Pedig a ma megjelent ázsiai makroadatok kedvezően alakultak. A kínai ipari termelés január-februárban 7,2%-kal növekedett, szemben a várt 6,2%-kal, köszönhetően az erős globális keresletnek. A januári-februári kiskereskedelmi forgalom 9,7%-kal bővült, a várakozás 9,8% volt.
A januári japán gépipari megrendelések év/év alapon 2,9%-kal bővültek, miközben a várakozás 0,7%-os csökkenés volt.
Az amerikai határidős piacok közül a Dow és az S&P pluszban, a Nasdaq mínuszban volt. A főbb európai határidők mind mínuszosak.
A napirenden a szokásos pontok szerepelnek.
Christopher Mattheisen március 13-án 40.625 darab Magyar Telekom részvényt kapott a Kiegészített Részvényvásárlási Program keretében. A tranzakciót követően tulajdonában összesen 255.901 darab MTel részvény van.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.