Erste kommentár Ma látott napvilágot a negyedik negyedéves GDP adat Japánban. Ugyan az értéke csak 0,5 százalék lett a várt 1 százalékkal szemben, de így is lehet örülni, hiszen a 80-as évek óta...
Ma látott napvilágot a negyedik negyedéves GDP adat Japánban. Ugyan az értéke csak 0,5 százalék lett a várt 1 százalékkal szemben, de így is lehet örülni, hiszen a 80-as évek óta nem volt arra példa, hogy négy egymást követő negyedévben pozitív GDP növekedést produkál a szigetország. A német GDP is ma jelent meg, ami szintén elmaradt kissé a várakozásoktól, hiszen 2,9 százalék lett a várt 3 százalékkal szemben, de ez így is növekedés az előző negyedévi 2,7 százalékkal szemben. Mindenesetre az export segítette a GDP bővülést, annak gyorsulását. A magyar GDP is kirobbanó formát mutatott a tavalyi utolsó negyedévben, hiszen 4,4 százalék lett a várt 4,3 százalékkal szemben, itt is jelentős a növekedés, hiszen az előző negyedévben 3,9 százalék volt a bővülés. Így az éves átlagos GDP növekedés 4 százalék lett itthon a tavalyi évben. A szlovák adat 3,5 százalék lett, ami kicsit maradt el a 3,6 százalékos várakozástól. Ma okosabbak leszünk még az olasz GDP adattal is, ami 1,6 százalék körül alakulhat, illetve napközben fog jönni a lengyel adat is, ami 5,2 százalék lehet. Az EMU-ban pedig 2,7 százalékkal növekedhetett az év utolsó három hónapjában. Holnap a cseh GDP-vel leszünk gazdagabbak, ez 5,3 százalék lehetett a negyedik negyedévben. A mai nap egyértelmű izgalma az emelkedő hozamkörnyezetben az amerikai inflációs adat lesz, ami kis mértékben csökkenhetett januárban mind a maginfláció, mind a „headline” tekintetében. Ez pedig kihatással lehet a dollár és közvetve a forint árfolyamára is.
A tegnapi napon a kezdeti gyengélkedést követően emelkedtek az amerikai piacok, ennek köszönhetően a DAX is emelkedhet a mai napon, akárcsak a BUX index. Azt gondoljuk, hogy a Richtert erősen túladták, amiben az is szerepet játszott, hogy tegnap napközben egy nagy elemző ház leminősítéssel jelent meg a piacon, de a célára 6.240 forint. Szerintünk a jelenlegi árszintekről belátható időn belül a 6.000 és 6.500 forint közötti tartományba érhet a részvényárfolyam, technikai megfontolásokból (és fundamentális okokból is.
Enyhe emelkedéssel zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek (Dow +0,2%, S&P500 +0,3%, Nasdaq +0,5%), mindezt az elmúlt nyolc nap legszűkebb kereskedési sávját produkálva. Pozitívum, hogy sem a Dow, sem az S&P500 nem fordult le a rövidtávú csökkenő trendcsatorna tetejéről a tegnapi nap folyamán, a szignifikáns áttörés egyelőre azonban még várat magára. Mindehhez hozzájárulhatott az amerikai hosszú hozamok elmúlt két napban látott kisebb mértékű csökkenése. A magyar idő szerint fél 3-kor érkező amerikai inflációs adat újabb fontos támpont lehet a hozamok várható alakulásával kapcsolatban, ami pedig a jelenlegi piaci környezetben a részvénypiacra is érdemben kihathat. Különösképpen annak fényében, hogy a korrekció kicsivel több, mint egy hete, a vártnál nagyobb ütemben növekvő amerikai bérekkel kezdődött.
Újabb importvámokat vagy hasonló intézkedéseket vezethet be az USA, miután Donald Trump tegnap több olyan megoldást taglalt, ami az Egyesült Államokba irányuló acél- és az alumínium-behozatalt korlátozná. A kérdést már korábban is pedzegette az adminisztráció, azonban Trump most kifejezetten határozott hangnemet ütött meg a kérdéssel kapcsolatban.
Az ázsiai piacok jellemzően emelkedtek a mai kereskedésben. A Hang Seng 1,8%-ot, a Shanghai index 0,6%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,4%-ot csökkent.
Kezdődik Kínában a holdújévi ünnepségsorozat, mivel pénteken indul a Kutya éve. A Tavaszi Fesztiválként is hivatkozott ünnepségsorozat miatt a következő napokban zárva lesznek a kínai tőzsdék. A shanghai piac majd csak jövő csütörtökön nyit ki újra, míg a hongkongi tőzsdén kedden folytatódik a kereskedés. Az ünnepi hét kiskereskedelmi adatait mindig élénk érdeklődés követi a befektetők részéről.
Nem remekelt a japán gazdaság a negyedik negyedévben. A GDP évesített alapon mindössze 0,5%-kal bővült, jelentősen elmaradva az 1,0%-os várakozástól és a korábbi 2,5%-os növekedéstől. A GDP deflátor a várakozásoknak megfelelően 0,0% lett. A belső fogyasztásnövekedés továbbra is nyomott maradt. Az 1980-as évek óta most először volt négy egymást követő negyedév, amikor megszakítás nélkül növekedett a GDP.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.