Erste kommentár A hírek szerint egyezség körvonalazódik Sisak ügyében a horvátok és a MOL között. Egy kisebb, de fontos egységet, amely a magasabb benzin kihozatalért felel, bezárnának, így...
A hírek szerint egyezség körvonalazódik Sisak ügyében a horvátok és a MOL között. Egy kisebb, de fontos egységet, amely a magasabb benzin kihozatalért felel, bezárnának, így 40 munkahely szűnne meg. Az így felszabaduló embereket áthelyeznék a vállalaton belül, vagy ha nem sikerül, akkor elbocsátanák őket. A megmaradó közép-desztillátumokat Rijekába szállítják majd, és ott finomítják tovább. A lépés egy mintaprojektnek tekinthető. Ha sikeresen zajlik a változás, akkor megnő annak az esélye, hogy tovább lépjenek a veszteséges sisaki finomító teljes bezárása felé, s ezzel három év alatt 93 millió eurót takarítsanak meg. Ez elég lenne arra, hogy az INA eredményét a pozitív tartományba fordítsa át. Szerintünk ez egy okos lépés, s kíváncsian várjuk a fejleményeket. Ugyanakkor a MOL csoportra az eredményhatás marginális, de az INA szempontjából mégis számottevő változást hozhat. A lépés állítólag az év második felében várható.
Habár az USA-ban a képviselőknek nem sikerült megegyezniük az adósság plafon kitolásáról, ennek ellenére a piacok nem aggódnak túlzottan, hiszen egyrészt Washingtoni idő szerint ma délben újra tanácskoznak a szenátorok, másrészt csökkentett üzemmódban még így is hónapokig működőképes marad a föderális adminisztráció. Így a DAX és a BUX esetében is enyhe emelkedést várunk a mai napon.
Nem igazán törődtek a részvénybefektetők az amerikai adósságplafon körüli bizonytalansággal, a vezető amerikai indexek folytatták menetelésüket. A Dow 0,2%-kal, az S&P500 0,4%-kal, a Nasdaq 0,6%-kal került feljebb.
Nem sikerült közös nevezőre jutniuk a republikánus és demokrata szenátoroknak a 2018-as költségvetést illetően, ezzel a hétvégétől kezdődően részleges kormányzati leállások léptek életbe a tengerentúlon. A legfőbb ütközőpont a felek között a bevándorlás kérdésében volt, a gyerekként az USA-ba bevándorolt állampolgárok hazaküldésével kapcsolatban. Legközelebb hétfőn, amerikai idő szerint délben szavazhat ismét a Szenátus az adósságplafon határidejének kitolásáról, ami a jelek szerint február 8-ig adhat időt a feleknek, hogy közös nevezőre jussanak. A történelem azt mutatja, hogy a részvénypiacokra a részleges kormányzati leállás nincs számottevő hatással: 1976 óta a 18 kormányzati leállás során az S&P500 átlagosan 0,6%-os visszaesést mutatott, és a napok közel felében emelkedett. Ráadásul a részleges kormányzati leállások fele legfeljebb 3 napig tartott csak.
Dél-koreai lapértesülések szerint az Apple beszerzési menedzserei arra kérték ottani beszállítóikat, hogy fogják vissza termelésüket, mivel az iPhone X iránti kereslet alacsonyabb a vártnál. Eközben a dél-koreai Samsung Securities elemzőház saját iparági forrásaira hivatkozva azt kommunikálta ügyfeleinek, hogy az első félévre 20%-kal vágta vissza megrendeléseit az Apple ottani beszállítóinál. A hírekből arra lehet következtetni, hogy talán mégis túl sok az iPhone X 1.000 dolláros ára, amiért cserébe nem kínál elég újdonságot a vásárlóknak. Az Apple február 1-én teszi közzé negyedik negyedéves gyorsjelentését, amiből talán kiderülhet, hogy hogyan fogyott a készülék az ünnepi vásárlási szezonban.
Elmaradt a várakozásoktól a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe januárban az előzetes adat szerint. Az index érétke 94,4 pont lett a várt 97 és az előző havi 95,9 ponttal szemben. A várttól elmaradó érték ellenére továbbra is relatíve magas szinteken van az index.
Inkább felfele mutató kockázatokat lát az idei kamatpályával kapcsolatosan John Williams, a San Franciscó-i Fed elnöke. Williams egyébként alapvetően három kamatemelést tervez idénre, véleménye pedig azért fontos, mert elképzelhető, hogy őt fogja kinevezni Donald Trump a Fed jövendőbeli alelnökévé.
Újabb emelkedést láthattunk ma az ázsiai piacokon. A Hang Sang és a Shanghai index egyaránt 0,3%-ot emelkedett, míg a Nikkei stagnált.
Ma kezdődött a japán jegybank kétnapos kamatdöntő ülése. A piaci várakozások szerint a holnapi döntésen nem változtatnak majd a monetáris kondíciókon.
A Bloomberg felmérése szerint Kuroda egyre biztosabb befutónak tűnik a jegybank elnöki székre, ezzel a 73 éves jelenlegi jegybankelnök április elején lejáró megbízatását követően valószínűleg megkezdheti második ciklusát is. Szinte minden megkérdezett elemző őt tartja a legesélyesebb jelöltnek.
Az amerikai határidős piacok a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel. Egyedül az FTSE volt mínuszos.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.