Erste kommentár Tegnap az amerikai alsóház elfogadta az adócsökkentési terveket, amely a törvénytervezet szerint 2018-tól lépne életbe, s a társasági adó 35-ről 20 százalékra csökkenne, míg...
Tegnap az amerikai alsóház elfogadta az adócsökkentési terveket, amely a törvénytervezet szerint 2018-tól lépne életbe, s a társasági adó 35-ről 20 százalékra csökkenne, míg a személyi jövedelemadó egyszerűsödne (kevesebb adókulcs) s csökkenne is egyben. Ugyanakkor a törvényt a Szenátusnak is el kell fogadnia (a Hálaadás utáni pénteken), de ott a törvénytervezetnek más a szövegezése. A hatályos törvények szerint egyszerű többséggel csak úgy fogadhat el adócsökkentést a Szenátus, hogy az hosszú távon (10 éven túl) nem növelheti az államadósságot. Így a társasági adót 2019-től csökkentenék, a személyi jövedelemadó csökkentését meg amúgy is csak 10 évre fogadnák el. Ezzel az a probléma, hogy a szabályok szerint a két háznak ugyanazt a szöveget kell jóváhagynia, s akkor kerülhet az elnök asztalára aláírásra és bevezetésre. Azaz, ha a Szenátus igennel szavazna Hálaadás (november 23.) után, akkor is össze kell a két szöveget fésülni. Ezt, amúgy még az idén le szeretnék „játszani”. Mindenesetre a költségvetési hiányt hosszútávon nem növelő szabály miatt a limitált időperiódus lehet a nyerő, hiszen a minősített többségre kicsi az esély a Szenátusban. Ez alapján a teljes adócsökkentés jövő évi bevezetésének (abban a formában, ahogy tegnap elfogadták) kicsi az esélye, de nem lehetetlen. A republikánusok szerint a reform elfogadásának esélye jelen pillanatban 70 százalék, míg korábban a Goldman 65 százalékos valószínűséget adott a 2018 január 1-i adócsökkentésnek.
A tegnapi jelentős emelkedést követően a BUX és a DAX indexben is oldalazásra számítunk, melynek során a BUX talán inkább csökkenne, míg a DAX inkább emelkedhet egy picit.
Megtették az első lépést a republikánusok a sikeres adóreform irányába, amire nagyobb emelkedéssel reagáltak a vezető amerikai indexek. A Dow és az S&P500 0,8%-kal, a Nasdaq 1,3%-kal emelkedett.
227:205 arányban elfogadta az Amerikai Kongresszus alsóháza, a Képviselőház az általuk előterjesztett adóreform tervezetet. Eszerint a társasági adó a 2018-tól a mostani 35%-ról 20%-ra csökkenne, emellett a személyi jövedelemadó kulcsok száma is háromra csökkenne a jelenlegi hétről, amivel az emberek többsége jól járna. Ez azonban csak az első lépés volt, ugyanis a felsőháznak, a Szenátusnak is rá kell bólintania a javaslatra. Ők azonban egy saját tervezettel állnak elő, ami több ponton is eltér a Képviselőház által most elfogadottól. Ha a Szenátus el is fogadja azt, a két tervezetet még össze kell fésülni, ami nem lesz egyszerű, a nagyobb eltérések miatt. Ilyen például, hogy a Szenátus a személyi jövedelemadó csökkentését 10 év után kivezetné, illetve a társasági adót csak 2019 elejétől csökkentené.
A vizsgálathoz közel álló források szerint az Európai Unió még idén jóváhagyhatja a Qualcomm felvásárlási ajánlatát az NXP félvezetőgyártóra. Ez nagy megkönnyebbülés lenne a cégnek, azt követően, hogy visszautasította a Broadcom nemrégiben tett felvásárlási ajánlatát, ugyanis ezzel bizonyítana saját befektetői felé.
A San Franciscó-i Fed elnöke, John Williams idénre további egy, jövőre pedig további három kamatemelést vár az USA-ban a mostani legjobb tudása szerint, azonban a beérkező adatok függvényében ez természetesen változhat. Véleménye szerint elég lenne, ha a Fed csupán 2,5%-ra emelné az alapkamatot a mostani ciklus során. Williams szerint egy esetleges recesszió során a Fednek nem kéne elzárkóznia a negatív kamatoktól.
Vegyes képet mutatnak a vezető ázsiai indexek. A Nikkei 0,2%-kal, a Hang Seng 0,6%-kal emelkedik, mag a Shanghai index 0,5%-kal esik.
13 évet követően ismét javított India adósbesorolásán a Moody’s. Ezúttal az éppen befektetési kategóriába tartozó Baa3 besoroláson javított egy fokozattal Baa2-re. A Moody’szerint a miniszterelnök által szorgalmazott reformok segítenek stabilizálni a növekvő adósságot az országban, ezek fontossága pedig felülírja a rövidtávú nehézségekből adódó kockázatokat. A kérdés most az, hogy az S&P és a Fitch is követi-e a Moody’s lépését. A hírekre az indiai rúpia fél százalék erősödést mutat ma a dollárral szemben.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és az FTSE mínuszban, a Nasdaq és a DAX pluszban volt.
A Norvég Állami Alap tegnapi bejelentése szerint eladja a tulajdonában lévő olaj- és gázipari részvényeket. Ez 379 céget és mintegy 35 milliárd dollárnyi vagyont érint. A közép-keleti európai részvények közül a MOL-ban 0,18%-os részesedése van az alapnak, ez mintegy másfél napi forgalomnak felel meg.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.