Erste kommentár Egy ma reggel megjelent interjúban a Waberer’s vezérigazgatója elmondta, hogy a megnövekedett költségek miatt 8 százalékkal emelik a fuvarozási árakat. A Rail Cargo Hungária...
Egy ma reggel megjelent interjúban a Waberer’s vezérigazgatója elmondta, hogy a megnövekedett költségek miatt 8 százalékkal emelik a fuvarozási árakat. A Rail Cargo Hungária igazgatóságának elnöke szerint az európai fuvarozási piaci árak átlagosan 6 százalékkal kerültek magasabbra. A hír egyértelműen pozitív a fuvarozó cégek és a Waberer’s részvényesek számára is, hiszen az elmúlt időszakban a dízel üzemanyagárak jelentősen emelkedtek. A nagykereskedelmi árak mintegy 50 százalékkal ugrottak június óta, így elsősorban ezek áthárításáról van szó, de a megnövekedett egyéb költségek (sofőrök és biztosítási díjak) is indokolják az emelést. Különben az elmúlt hónapokban a nemzetközi teljes rakományok szállítmányozásának piacán az eredmények nyomás alatt voltak, s ez most fordulhat, amely akár komoly pozitív hatással is lehet a Waberer’s eredményére. Különben az üzemanyagár emelkedése amúgy is elsősorban a közúti szállítmányozás felfutásának köszönhető, hiszen a dízelüzemű személygépkocsik eladása az elmúlt időszakok botrányai miatt csökkent, ráadásul a nagy autógyártók ösztönző programokat vezettek be a régi dízel gépkocsik cseréjére. Ez pedig kereslet csökkenést jelent a lakossági oldalon. Vagyis összességében komoly keresletnövekedést láthatunk a szállítmányozási oldalon. A hír egyértelműen pozitív, így a Waberer’s részvények árának emelkedésre számítunk az elmúlt napok árnyomása után.
A DAX a mai napon oldalazhat a 13.255 pontnál levő rés felett, az után, hogy az elmúlt két kereskedési napban megerősítette az újabb „szökési” rést. Ez pedig (két szökési rés két héten belül!) elég erős technikai indikáció. A BUX indexben csökkenésre számítunk a mai napon.
Emelkedéssel búcsúztatták a hetet a vezető amerikai indexek pénteken. A Dow 0,1%-kal, az S&P500 0,3%-kal, a Nasdaq 0,7%-kal emelkedett.
Újabb nemzetközi offshore kiszivárogtatásra (Paradise-iratok) került sor a hétvégén, amelynek szálai az Egyesült Államokig is elérnek. Az egyik dokumentumból Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter Vlagyimir Putyinhoz fűződő közvetett üzleti érdekeltségeiről szivárogtak ki információk. Ross kinevezése előtt ugyan megemlítette Oroszországhoz fűződő üzleti kapcsolatait, azonban a most napvilágot látott részletekre már nem tért ki. Emellett a Nike és az Apple adóelkerülésre tett kísérleteiről is információk szivárogtak ki, így a következő napokban minden bizonnyal a média kereszttüzében lesznek a vállalatok.
A CNBC információi szerint hamarosan nyugdíjba vonulhat William Dudley, a New York-i Fed elnöke. Dudley-nak 2019 januárjában járna le a mandátuma, a hírcsatorna szerint azonban akár már idén tavasszal visszavonulhat. Ezzel akár rövid idő alatt a Fed három kulcsposztjára kerülhetnének új emberek azt követően, hogy Jerome Powell személyében már megvan a leendő elnök és az alelnöki szék is betöltésre vár jelenleg.
Tovább folytatódhat az éles verseny az amerikai telekommunikációs piacon azt követően, hogy sikertelen véget ért a harmadik és negyedik legnagyobb piaci szereplő tervezett egyesülése. A hírek szerint a Spint többségi tulajdonosa és egyben a japán Softbank vezérigazgatója Masayoshi Son és Tim Hoettges, a T-Mobile US anyavállalatának, a Deutsche Telekom-nak a vezérigazgatója nem tudtak megegyezni abban, hogy az újonnan létrejövő cégben ki mekkora részesedéssel rendelkezzen. A hír mind a Sprint, mind a T-Mobile US számára kedvezőtlen, de akár kisebb negatív reakciót tapasztalhatunk majd a Verizon és az AT&T esetében is.
Vegyes kereskedés jellemezte az ázsiai piacot ma reggel. A Hang Seng 0,3%-ot csökkent, a Shanghai index 0,4%-ot emelkedett, míg a Nikkei stagnált.
Októberben mind a szolgáltatóipari, mind pedig a kompozit beszerzési menedzser index értéke növekedett Japánban. A szolgáltatóipari index 51,0 pontról 53,4 pontra emelkedett.
Március óta nem látott szintre gyengült a jen a dollárral szemben, miután a japán jegybank elnöke kritikusnak nevezte a 2%-os inflációs cél elérését. Ez a piac számára azt mutatja, hogy tartósan laza monetáris politikára számíthatnak a BoJ részéről.
Októberben a japán jegybank csökkentette ETF vásárlásainak mértékét, azonban közölték, hogy ez nem jelenti azt, hogy az év hátralévő 2 hónapjában növelik a mennyiséget az éves vásárlási összeg elérése érdekében, ugyanis a jegybankelnök, Kuroda szerint nem szükséges januártól decemberig mérni az eszközvásárlások volumenét.
A Dow és a Nasdaq pluszban, az S&P mínuszban volt ma reggel. Az európai határidős piacok közül egyedül a CAC40 volt pluszban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.