Erste kommentár Enyhül az inflációs „nyomás” mind Európában, mind az Egyesült Államokban. A németeknél 2 százalékról 1,4 százalékra csökkent májusban az infláció....
Enyhül az inflációs „nyomás” mind Európában, mind az Egyesült Államokban. A németeknél 2 százalékról 1,4 százalékra csökkent májusban az infláció. Ez nagyobb mértékű csökkenés, mint amit várt a piac (1,4 százalék). Ráadásul a ma megjelent kiskereskedelmi forgalom is kiábrándító. A várt 2,2 százalékos növekedés helyett 0,9 százalékos visszaesését láthattunk a németeknél. Ma jön az eurózónás infláció, ahol az árdrágulási ráta a korábbi 1,9 százalékról 1,5 százalékra lassulhatott. A maginfláció pedig az áprilisi 1,2-ről, 1 százalékra csökkenhetett májusban. Mindeközben az USA-ban is lanyhulhatott az inflációs nyomás, hiszen a személyes kiadások magindexe a korábbi 1,6 százalékról 1,5 százalékra lassult. Ugyanakkor a személyes kiadások bevételi és kiadási indexe is 0,4 százalékkal bővült. Egy szó mint száz, ezek az adatok lanyhulást sugallnak, miközben az is igaz, hogy ez az EU-ban nagyobb lehet, mint az USA-ban. Ez pedig inkább a dollárnak kellene, hogy kedvezzen.
Mindeközben itthon felrobbantak a beruházások (+34 százalék), amely az alacsony bázisnak, a meglóduló uniós pénzeknek és az építőipar magára találásának is köszönhető. Ez a jó adat alapvetően hidegen hagyta a magyar piacot, hiszen az index inkább az előző nap gyengén teljesítő OTP és Richter magára találásának volt köszönhető. A Richter ma forog utoljára osztalékszelvénnyel (106,1415 forint), így ha holnap az osztalékszelvény értékével lejjebb nyit a papír, akkor nem lepődünk meg. Összességében a mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében oldalazásra számítunk.
Eseménytelen kereskedés zajlott tegnap az amerikai részvénypiacon, a vezető részvényindexek 0,3% körüli sávban mozogtak. Az S&P500 0,12%-ot, a Dow 0,24%-ot, a Nasdaq 0,11%-ot veszített értékéből.
Lael Brainard, a Fed igazgatótanácsának tagja úgy nyilatkozott tegnap, hogy amennyiben továbbra sem mutatkoznak a jelenleginél nagyobb inflációs nyomás jelei a tengerentúlon, az a kamatpályával kapcsolatos elképzelései felülírására késztetheti. A tegnapi áprilisi inflációs adat 1,7%-os év/év alapú növekedést mutatott, ami már második hónapja visszaesést jelentett az árak növekedési ütemében, és elmarad a Fed 2%-os, szimmetrikusan értendő inflációs céljától.
Ugyan gyengébb lett a vártnál, de továbbra is a gazdasági válság óta nem látott szintek környékén tartózkodik a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe. A mutató 117,9 pontra esett vissza májusban az előző havi lefele korrigált 119,4-es értékről, míg az elemzői várakozások 119,5 pontról szóltak. A Michigani Egyetem nemrég publikált indexe szintén megerősítette azt, hogy a fogyasztók továbbra is optimisták a tengerentúlon.
17,2 pontra emelkedett a dallasi Fed feldolgozóipari indexe az előző havi 16,8-as értéket követően. A várakozás 15 pont volt. Ezzel továbbra is érdekes kép tárul elénk az amerikai ipar régiónkénti teljesítményével kapcsolatban, ugyanis az utóbbi idők régiós indexei igen vegyes képet mutatnak. Talán a Fed ma esti Bézs könyve alapján pontosabb képet kaphatunk ezekről a folyamatokról.
Visszafogott elmozdulások jellemezték az ázsiai piacokat, annak ellenére is, hogy ma ismételten kinyitott a shanghai és a hongkongi tőzsde is. A Nikkei 0,2%-ot csökkent, a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett, a Hang Seng értéke pedig stagnált.
A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,2 ponton stagnált májusban, míg a szolgáltatóiparban az index értéke 54,0 pontról 54,5 pontra emelkedett.
A májusi előzetes adatok alapján a japán ipari termelés 5,7%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, amivel alulmúlta a 6,1%-os növekedési várakozást, de az erős export keresletnek köszönhetően a mostani adat 2008 óta még így is a legmagasabb.
A főbb határidős piacok közül egyedül a DAX volt mínuszban ma reggel.
A cég tegnap megjelent hirdetménye szerint az egy részvényre jutó osztalék 106,1415 forint. A kifizetés június 12-én kezdődik.
Ma a zárószakaszban történik meg az MSCI indexek átsúlyozása, az új súlyok holnaptól érvényesek. A magyar papíroknál nem számítunk változásra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.