Erste kommentár Ma reggel számos DAX komponens tette közzé eredményét, amelyek gyakorlatilag egytől-egyig pozitív meglepetést hoztak. Mivel jelen esetben is globális vállalatokról van szó, ez igencsak jó hírnek...
Ma reggel számos DAX komponens tette közzé eredményét, amelyek gyakorlatilag egytől-egyig pozitív meglepetést hoztak. Mivel jelen esetben is globális vállalatokról van szó, ez igencsak jó hírnek tekinthető, hiszen pl. a BASF részéről a megnövekedett építő- és autóipari kereslet az ipari műanyagok és festékek felé határozottan jó jel a gazdasági fellendülés tekintetében.
Trump is belehúzott, s egy A4-es lapon közzétette az adóváltoztatási terveket, amely visszatérés a választási kampányban hangoztatott tervekhez. Azaz a határkiigazítás úgy tűnik, lekerült a napirendről. Másrészt a bevételnövelő intézkedések sem láthatók. Jelen pillanatban a korábbi tervek alapján számított adópályát vehetjük figyelembe, amely szerint a bejelentett lépések „ceteris paribus” évi 3 százalékponttal növelik az adósságot. Ráadásul a részletes tervek augusztus helyett az év végén kerülhetnek elfogadásra. Ugyanakkor a társasági adó 15 százalékra történő csökkenése jó hír, de a piac inkább úgy reagálta le, hogy „végy a pletykára és adj el a hírre”. Persze ha megvalósul a lépés és nem jelenik meg valamiféle költségnövelő hatás a cégeknél, akkor az akár jóval 2.500 pont fölé is lökheti az S&P500 indexet. Mindenesetre most egy kis kijózanodás jön, amelyet a holnap esti adósságplafon emelési határidő is támogat.
A mai napon a jó vállalati eredmények és a technikailag korrekciós hangulat miatt oldalazó DAX-ra számítunk, míg a BUX index a tegnapi esést követően szintén oldalazhat, vagy enyhén csökkenhet.
Nem mozgatta meg jelentősen az amerikai piacokat a tegnap bejelentett adóreform. Az S&P500 0,05%-ot, a Dow 0,1%-ot veszített értékéből, míg a Nasdaq stagnált.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter és Gary Cohn, Donald Trump gazdasági főtanácsadója lerántották tegnap a leplet a nagy amerikai adóreformokról, azonban több fontos részletet továbbra is homály fed. Az előzetesen kiszivárgott híreknek megfelelően a társasági adót egységesen 35%-ról 15%-ra mérsékelné a kormány, és olyan vállalatokra is kiterjesztenék, amelyek tulajdonosai eddig az eredmény után a személyi jövedelemadó kulccsal voltak kötelesek adózni (hedge fundok, sok kisvállalkozás). Ezen felül az amerikai vállalatoknak nem kéne, vagy csak egy nagyon alacsony adókulccsal adózniuk a külföldi profitok után. Az importok megadóztatását nem tartalmazta az adócsomag. A kormány lehetőséget adna a vállalatoknak külföldi profitjaik hazautalására egyszeri, alacsony adókulcs mellett, ám a konkrét adókulcsról egyelőre nem érkeztek részletek. Az eddig 7 sávból álló személyi jövedelemadót 3 sávosra egyszerűsítenék. A legmagasabb adókulcs 39,6%-ról 35%-ra csökkenne, ami mellett még egy 25%-os és egy 10%-os kulcs lenne érvényben. Ezzel együtt több olyan adókedvezményt is megszüntetne a kormány, ami főként vagyonosabb rétegeket érint. A bejelentett intézkedések jól láthatóan növelnék az amerikai költségvetési deficitet (első becslések szerint 10 év alatt 5-7 ezermilliárd dollárral), amit többen is elleneznének a republikánus párton belül. Ahhoz, hogy a Szenátuson egyszerű többséggel átmenjen az adócsomag az kell, hogy semleges legyen a költségvetés szempontjából, ám ezt jelenleg nehezen lehetne rábizonyítani.
Több mint 5%-ot emelkedett a PayPal árfolyama tegnap piaczárást követően, miután a vártnál jobb számokat publikált első negyedéves gyorsjelentésében és profitkilátásait is megemelte a 2017-es évre. A vállalat 3 milliárd dolláros árbevétele megfelelt a várakozásoknak, míg az egy részvényre jutó tisztított profit 0,44 dollár lett a várt 0,41 dollárral szemben. A 2017-es eddigi 1,69-1,74-es sávról az 1,74-1,79-es sávra emelte egy részvényre jutó eredményvárakozását a vállalat, míg az elemzők 1,72 dollárt vártak. A vállalat a jó eredményeken felül egy 5 milliárd dollár keretösszegű részvény-visszavásárlási programot is bejelentett.
A tegnap felröppent sajtóhírekkel ellentétben Donald Trump nem készül arra, hogy kiléptesse az USA-t az Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményből (NAFTA). Ezt személyesen a Fehér Ház erősítette meg, miután Trump telefonon beszélt a kanadai miniszterelnökkel és a mexikói elnökkel.
Nem volt egyértelmű irány az ázsiai tőzsdéken. A Nikkei 0,2%-ot csökkent, míg a Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,1%-ot emelkedett.
A japán jegybank kamatdöntő ülése nem hozott komolyabb meglepetést. Az alapkamatot változatlanul -0,1%-on tartotta a testület, míg a 10 éves hozamcélt továbbra is 0%-nál horgonyozza. Mindkét döntés megfelel az egyöntetű piaci várakozásoknak.
A jegybank minimálisan lefelé hozta inflációs előrejelzését, az áprilisban indult költségvetési évre 1,4%-os inflációval kalkulálnak, míg korábban 1,5% szerepelt az előrejelzésben. A lefelé módosított inflációs előrejelzés nem meglepő, hiszen a piac még így is pesszimistább, mint a jegybanki előrejelzés. Ugyanakkor a jegyzőkönyv szövege enyhén optimista irányba tolódott el a növekedés és a gazdaság megítélésével kapcsolatban. A GDP növekedési előrejelzést is enyhén felfelé módosították, jövőre 1,1% helyett 1,3%-os növekedésre számítanak.
Márciusban 23,8%-kal bővült a kínai ipari vállalatok profitja. Ez kiugró értéknek számít, azonban rendkívül volatilis az adat.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A Richter közgyűlése tegnap elfogadta a 106 forintos osztalékot. A kifizetés június 12-én kezdődik.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.