Erste kommentár Nagyot esett az amerikai munkanélküliségi ráta. A korábbi 4,7 százalékról 4,5 százalékra esett márciusban, miközben az aktivitási ráta 63 százalékon maradt, s a...
Nagyot esett az amerikai munkanélküliségi ráta. A korábbi 4,7 százalékról 4,5 százalékra esett márciusban, miközben az aktivitási ráta 63 százalékon maradt, s a magánszférában a várttól elmaradóan növekedett a munkahelyek száma. Sőt a heti munkaórák száma enyhén csökkent a korábbi 34,4-ről 34,3-ra. Azaz a kép kicsit vegyes volt, de a „headline” alapvetően pozitív képet sugall. Annak ellenére, hogy a júniusi kamatemelés valószínűsége az adat megjelenése után nem változott számottevően a 66 százalékról, a dollár erősödése új lendületet vett, amely ma reggel is kitart. Ami még meglepő volt, hogy az alulfoglalkoztatottság adat hatalmast javult 9,2 százalékról, 8,9-re. Mindenesetre az új „Taylor szabály” szerint a kamatemelés valószínűsége és mértéke is tovább növekedett, hiszen ebben már explicite a munkanélküliségi ráta szerepel.
A hét végén tovább fokozódott a szír helyzet, illetve feszültebbé vált az amerikai-orosz viszony is, azután, hogy az oroszok felmondták a tájékoztatási megállapodást a szír katonai akciók tekintetében. Így előfordulhat, hogy amerikai és orosz csapatok csapnak össze. Persze ez elkerülhető, ha az amerikaiak nem lépnek semmit. Valószínűleg éppen ez az orosz politika célja, s ezen keresztül akarja védeni szövetségesét, Aszad elnököt. Így a piac sem reagálja túl ezt a lépést, de mindenesetre fél szemünket továbbra is közel keletre vessük!
A mai napon mind a DAX, mind a BUX emelkedhet. A BUX esetében az elkövetkező három hét során akár a 33.500 pontos szint is a célkeresztbe kerülhet azután, hogy az index leküzdötte a 20 és a 30 napos mozgóátlagokat.
Nem sikerült az S&P500-nak és a Dow-nak rövid távú mozgóátlagaik felé kapaszkodni az előző hét folyamán, ami tovább növeli egy esetleges korrekció esélyét. Pénteken gyakorlatilag elmozdulás nélkül zárták a vezető indexek a kereskedést, a legnagyobb mozgást az S&P500 mutatta, egy 0,08%-os csökkenéssel.
82 hete nem látott tőkekiáramlást láthattunk az amerikai részvénypiacokon az elmúlt hét folyamán az EPFR adatai szerint. Összesen 14,5 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki ebből a szegmensből a befektetők azt követően, hogy egyre több kétség övezi a Donald Trump által belengetett adóreformokat. A legnagyobb tőkekivonást az energia és a pénzügyi szektor szenvedte el.
James Bullard, St. Louis-i Fed elnök úgy nyilatkozott, hogy eljött az ideje a Fed mérlegének csökkentésének, azokban az időkben, amikor a gazdaság jól teljesít. Véleménye szerint az alapkamatot továbbra is relatíve alacsonyan tarthatja a Fed, anélkül, hogy az infláció jelentősen túllőjön a 2%-os célon.
Többnyire optimista hangulat jellemezte az ázsiai piacokat. A Nikkei 0,8%-ot emelkedett, a Hang Seng stagnált, míg a Shanghai index 0,2%-ot csökkent.
A vártnál kisebb mértékben növekedett a kínai devizatartalék. A várt 6 milliárd dollár helyett csak 4 milliárd dollárral, 3009 milliárd dollárra emelkedett a kínai devizatartalék március végére.
Xi Jinping kínai és Donald Trump amerikai elnök találkozójának második napja sem hozott konkrétumokat. Az egyeztetések második napja is jó hangulatban zajlott, azonban csak arról állapodtak meg a felek, hogy mostantól aktívabb lesz az együttműködés és a kommunikáció a két kormány között, valamint, hogy Donald Trump viszonozni fogja a mostani meghívást. A kereskedelemmel kapcsolatos egyeztetéseket pedig 100 napos határidővel folytatni fogják.
Az IMF 1%-ra növelte a japán GDP növekedési előrejelzést az eddigi 0,8%-os várakozásról.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.
A Magyar Telekom közgyűlése pénteken jóváhagyta a részvényenkénti 25 forintos osztalékot. A kifizetés május 23-án kezdődik.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.