Erste Kommentár Keményen odalépett a gázra az MNB. Legalábbis olyan értelemben, hogy a három bejelentett intézkedés, metodológiai változás, mind a forint likviditás növelésének irányába...
Keményen odalépett a gázra az MNB. Legalábbis olyan értelemben, hogy a három bejelentett intézkedés, metodológiai változás, mind a forint likviditás növelésének irányába mutat. Egyrészt a három hónapos betét keretösszege a jelenlegi 750 Mrd forintról 500 Mrd forintra csökken, miközben a piac 600 Mrd forintot várt. Ez 100 Mrd forint pluszt jelent, amely a bankrendszerben fog keringeni és tovább nyomhatja le a bankközi kamatlábakat. Ugyanakkor az euró-forint swap tendereket kiterjeszti 6 és 12 hónapos futamidőkkel is, amely szintén forint likviditásnövelő tényező. Ráadásul az előrejelzési időhorizont kettőről három évre növekszik, amely segíthet abban, hogy egy magasabb inflációs perióduson is átnézzen az MNB, s az alapkamatot békén hagyja, az elkövetkező években, még akkor is ha az infláció átmenetileg megemelkedik. Ezek mind forint gyengítő tényezők, miközben a gazdasági folyamatok viszont forinterősítőek. Ez azt jelenti számunkra hogy az euró-forint továbbra is a 305-315 forintos sávban fog mozogni, s ezen belül most az erősebb oldaltól a gyengébb felé fog tendálni, amelyet már tegnap meg is kezdett.
Mindeközben Theresa May aktiválta az 50 cikkelyt, miközben a skót parlament újabb népszavazásról döntött, amelyet persze az angol kormánynak is jóvá kell hagynia. Erre pedig a tárgyalások lezárásáig valószínűleg nem kerülhet sor. így, ha lesz is népszavazás a skótok kilépéséről az Egyesült Királyságból, akkor is ez legkorábban valamikor 2018 végén, 2019 elején következhet be.
A mai napon a nemzetközi piacokon további emelkedést várunk, amely kisebb magnitúdójú lehet minta a tegnapi volt, amely annak köszönhetően emelkedett oly nagyot, hogy az amerikai fogyasztói bizalom indexe 200 decembere óta nem látott magasságban 125 pontra ugrott. A BUX indexben is a pozitív tartományban zárhat.
A rövidtávú mozgóátlagokig emelkedett tegnap az S&P500 és a Dow. Érdemes lesz kiemelt figyelemmel kísérni az elkövetkező napokban, hogy megállítják-e ezek a szintek az emelkedést, ugyanis kiderülhet, hogy vajon csupán egy fals letörésről beszélhetünk az indexek esetében vagy valóban elkezdődött egy korrekció. Az S&P500 és a Dow egyaránt 0,73%-ot emelkedtek, míg a Nasdaq 0,6%-kal került feljebb.
Aláírta a tegnapi nap folyamán Donald Trump a klímaváltozással kapcsolatos szigorítások enyhítését célzó elnöki rendeletet. A rendelet többek között arra utasítja a Környezetvédelmi Hivatalt, hogy visszavonja és egy új tervvel helyettesítse az Obama kormány által kidolgozott Tiszta Energia Tervet (Clean Power Plan), ami több száz szénnel működő erőművet záratott volna be, illetve újak létrehozását akadályozta volna meg. Ezzel az USA nem lesz képes teljesíteni a 2015-ös Párizsi Klímaegyezményben vállaltakat, ami rossz esetben más országokat is arra ösztönözhet, hogy hasonlóképpen járjon el.
A Fed alelnöke, Stanley Fischer további két kamatemelést támogat a 2017-es évben a CNBC-nek adott interjúja alapján. Saját elmondása szerint, a tény, hogy nem sikerült az egészségbiztosítási reformot véghezvinni a republikánusoknak nem változtat az általános kilátásokon, azonban egyes számításaiban változásokat hozott.
A Fed kormányzója, Jerome Powell szerint még korai egyelőre a Fed mérlegének leépítéséről beszélni. Ehhez véleménye szerint a gazdaságnak jelentős fellendülésben kéne lennie, ami egyelőre még várat magára.
Újabb sokéves csúcson a fogyasztói bizalom a tengerentúlon. Ezúttal a Conference Board indexe emelkedett 2000 decembere óta nem látott magasságba. Az index értéke 125,6 pont lett március hónapra, a megelőző havi 116,1-es értéket követően.
2010 áprilisa óta nem látott értékre ugrott a Richmond-i Fed feldolgozóipari indexe március hónapban. Az előző havi 17-es értéket követően az elemzők 15-ös értéket vártak, azonban az index 22 pontra ugrott.
Minimális elmozdulás jellemezte az ázsiai piacokat. A Hang Seng 0,1%-ot emelkedett, a Nikkei 0,1%-ot csökkent, míg a Shanghai index értéke érdemben nem változott.
Az MSCI China index értéke év eleje óta 15%-ot emelkedett, ami a legjobb évkezdés az indextől 2006 óta. Az emelkedés a jüan stabilizációjának és a kereskedelmi aggályok enyhülésének köszönhető.
A negyedév végét megelőzően a kínai bankrendszer likviditásigénye megemelkedett, ami felfelé tolta a bankközi kamatokat, mivel a kínai jegybank egyelőre nem nyújtott többletlikviditást a bankközi piac számára.
A japán kiskereskedelmi forgalom februárban év/év alapon mindössze 0,1%-kal emelkedett, vagyis gyakorlatilag stagnált, miközben a várakozás 0,7%-os bővülés volt.
A mai nap mind az európai mind az amerikai piacok pozitív tartományban vannak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.