Erste kommentár Erre varrjon valaki gombot! Igazándiból jelentősebb hír nélkül láthattunk olyan rallyt tegnap a piacokon, amelyre már régen volt példa. Sőt az általunk legerősebbnek tartott amerikai piacokon úgy ugrottak az...
Erre varrjon valaki gombot! Igazándiból jelentősebb hír nélkül láthattunk olyan rallyt tegnap a piacokon, amelyre már régen volt példa. Sőt az általunk legerősebbnek tartott amerikai piacokon úgy ugrottak az indexek új csúcsokra, hogy jelentős rést hagytak mind a Dow Jones, mind az S&P500 indexek grafikonján. Ez pedig nagyon bikajelzés. A vezető a pénzügyi szektor volt, amely örülhet az emelkedő inflációnak, s a gazdaság visszatérésének a normál állapotba. Ezt pedig a megemelkedett inflációs várakozások és a piac által elhitt (84 százalék) márciusi kamatemelés lehetősége is fűtötte. Így talán nem meglepő, hogy a JP Morgan vezette az emelkedést az indexekben, nemcsak hatalmas ugrással és réssel, de kiemelkedő forgalommal is. Ráadásul még nem is tekinthető túlvettnek. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy ugyan az USA részvénypiacának árazása tűnik a legkedvezőbbnek, de összességében már ott is átlag feletti értékeltségről beszélhetünk. Mindeközben a DAX és a BUX index esetében már inkább feszített értékeltséget látunk. Ugyanakkor, ha csakugyan nagy változások előtt áll a piac és komolyabb növekedés alakul ki világszerte, akkor átmenetileg komoly túllövések is lehetnek a rövidtávú árazásokban, mint ahogy azt pl. 2009-ben is láthattuk.
A tegnapi rallyt követően ma mind a DAX, mind a BUX esetében korrekcióra számítunk.
Újabb lendületet vett az emelkedés a tengerentúli piacokon és a vezető részvényindexek 1% feletti emelkedéssel fejezték be a kereskedést. Az S&P500 1,37%-ot, a Dow 1,46%-ot, míg a Nasdaq 1,35%-ot emelkedett.
A vállalat által kitűzött részvényenkénti 14 és 16 dollár közötti ársávnál magasabban, 17 dolláron keltek el a Snap részvényei tegnap az elsődleges részvénykibocsátás során, így megközelítőleg 24 milliárd dollár lett a cég piaci kapitalizációja. Maga a vállalat 145 millió részvényt adott el a kibocsátás során, így összesen közel 2,5 milliárd dollárnyi friss tőkéhez jutott hozzá. A részvényekre több mint 10-szeres volt a túljegyzés és a hírek szerint akár 19 dollárért is túladhatott volna rajtuk a vállalat. A Snap azért döntött végül a 17 dolláros részvényenkénti kibocsátási ár mellett, mert biztosítani akarta azt, hogy a hosszabb távon gondolkodó befektetési alapok is jelentős részt képviseljenek a részvénytulajdonosok között, a rövid távra spekuláló hedge fund-ok mellett. A vállalat részvényeivel a mai naptól kezdődően a SNAP ticker alatt lehet kereskedni a New York-i tőzsdén.
Tovább emelkedett a márciusi kamatemelés esélye a tegnapi nap folyamán az USA-ban azt követően, hogy a Fed egyik kormányzója, Lael Brainard szerint is hamarosan időszerűvé válhat a jegybanki szigorítás. A piacoknak azért lehet ez fontos jelzés, mert Brainard ezelőtt még többször úgy nyilatkozott, hogy szerinte hosszabb ideig kell nagyon alacsonyan tartani a kamatokat az USA-ban. Ma reggel a piac már 86%-os valószínűséggel árazta a márciusi kamatemelést.
Nem hozott sok újdonságot a Fed tegnap megjelent Bézs könyve. A régiós kilátásokat összegezve az látható, hogy a gazdasági növekedés továbbra is stabil a tengerentúlon, miközben a munkaerőpiac tovább szűkül anélkül, hogy jelentősebb bér- vagy inflációs nyomás lenne megfigyelhető.
2014 augusztusa óta nem látott szintre emelkedett az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index februárban. Az index az előző havi 56-os rétéket követően 57,7 pontra emelkedett, ami az 56,2 pontos várakozásokhoz képest is igen pozitív érték.
Ezzel szemben az előzetes adatok szerint a Markit feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe stagnálást mutatott és 54,2 pontos értéket ért el, míg az elemzők 54,5 pontos értéket vártak.
Jó hangulat jellemezte az ázsiai piacokat. A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,4%-ot csökkent.
A kínai bankfelügyelet új elnöke, ahogy várható volt, az árnyék bankrendszer elleni fellépést nevezte meg prioritásként. Elsősorban a vagyonkezelési tevékenységet szeretné jobban szabályozni, de emellett azt is szeretné elérni, hogy a nagyobb átláthatóság érdekében a bankok mérlegen kívüli tételeinek egy része is kerüljön be a mérlegbe.
A Foxconn komolyan mérlegeli, hogy ajánlatot tegyen a Toshiba eladásra szánt chip üzletágára. A tegnapi hírek alapján a Toshiba 13 milliárd dollárért szeretné értékesíteni üzletágát.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow pluszban, míg az S&P, a Nasdaq és a DAX mínuszban volt.
Holnap tőzsdenyitás előtt teszi közzé IV. negyedéves eredményét az OTP.
A MOL februári finomítói és petrolkémiai marzsai is emelkedtek. Az előbbi 7,1 dollár/hordó, az utóbbi 524 euró/tonna lett. Januárban ezek a marzsok 6,3 dollár/hordó és 483 euró/tonna voltak. A hír kedvező a MOL számára.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.