Erste kommentár Robbantak tegnap az indexek, annak ellenére, hogy reggel még lagymatagnak nézett ki a kereskedés. Először a német beszerzési menedzser indexek segítették a piacokat, majd a nyersanyagok emelkedése (olaj, réz),...
Robbantak tegnap az indexek, annak ellenére, hogy reggel még lagymatagnak nézett ki a kereskedés. Először a német beszerzési menedzser indexek segítették a piacokat, majd a nyersanyagok emelkedése (olaj, réz), annak ellenére, hogy a dollár komoly erősödésben volt. A jó hangulatot a gyengébb amerikai beszerzési menedzser indexek sem tudták megtörni, ugyanis a befektetők nagyon hisznek az ajtóban kopogtató erőteljes és fenntartható gazdasági fellendülésben. Így a nyersanyag kapcsolt (pl. olaj) és a fogyasztói szektorok részvényeit vették a piaci szereplők, de gyakorlatilag mindegyik szektor emelkedett. Például a pénzügyi szektort az sem rengette meg, hogy a Fannie Mae és a Freddie Mac részvényeire rájárt a rúd azután, hogy a bíróság kimondta, addig jogosult az állam a teljes profit „elkobzásában” amíg a korábban befektetett összeg (188 Mrd dollár) meg nem térül. Ez még jó pár évet jelenthet. A részvények árfolyama hatalmasat, 30-40 százalékot esett erre a hírre, s így letesztelte a 200 napos mozgóátlagot mind a két esetben. Mivel a per folytatódik (fellebbezések), s amúgy is az elmúlt négy hónapban bekövetkezett árfolyam emelkedésnek, a cirka háromszorozásnak köszönhetően akár természetes korrekciónak is tekinthető a tegnapi hatalmas zuhanás. Így inkább már a vételi oldalon nézelődnénk a részvények esetében.
Ma jön, piaczárás után, az Mtel eredménye, azonban a konszenzusban szereplő 10 Mrd forint körüli nettó profit csalóka, mert két cég nem számol a halasztott adó átértékelésből jövő egyszeri pozitív hatással. (az adó idéntől 9 a korábbi 19 százalék helyett). Így az általunk várt 15 Mrd forint körüli eredmény esetén sem várunk jelentős árfolyamhatást.
A mai napon további emelkedést várunk a DAX és a BUX indexben, de az értékeltségek szerintünk feszítettnek tekinthetők. Ha a grafikonra nézünk, akkor még van egy kis tere az emelkedésnek szinte mindegyik indexben, mielőtt újabb korrekciót láthatnánk, de a jelenlegi áremelkedésben számos indexben rés keletkezett, amelyek természetes támaszként viselkednek egy esetleges korrekcióban, s az emelkedés erősségét jelzi amúgy is. Egy szó mint száz, túlfeszített értékeltség ide- vagy-oda egyelőre inkább a szép új jövőt árazzák a piacok.
Újabb csúcsokat állítottak be a vezető amerikai indexek a keddi kereskedés során. Az S&P500 0,6%-ot, a Dow 0,58%-ot, a Nasdaq pedig 0,47%-ot emelkedett.
Loretta Mester, a Clevelandi Fed elnöke arra hívta fel a figyelmet a Bloomberg TV-nek adott interjújában, hogy a jelenlegi környezetben a Fed-nek igen gyorsan kell reagálnia a gazdaságban végbemenő változásokra. Szerinte elképzelhető, hogy a beérkező adatok és a különféle gazdasági események nyomán gyakrabban megváltozik a véleményük a lehetséges kamatpályával kapcsolatban, mint ahogy ezt az utóbbi időben megszokhattuk. Ennek következtében kiemelten fontosnak tartja a Fed a gyakori kommunikációt a nyilvánosság felé, mivel nem akarják meglepni a piacokat.
A Philadelphia Fed elnöke, Patrick Harker a gazdaság jelenlegi állapotát tekintve nem mondana le egy esetleges márciusi kamatemelésről, de fontosnak tartja, hogy az ülésig beérkező inflációs és munkaerőpiaci adatok továbbra is a gazdasági fellendülés jeleit mutassák.
Picit ugyan visszaestek, de továbbra is az expanziót jelentő 50-es érték felett tartózkodnak a Markit beszerzési menedszer indexei az előzetes adatok szerint. A feldolgozóipari index az előző havi 55-ös érték után 54,3-es értéket vett fel februárban, míg az elemzők 55,4 pontot vártak. A szolgáltatói index 53,9 pont lett az előző havi 55,6 pontos után, míg az elemzői konszenzus 55,8 pont volt.
Enyhe emelkedés jellemezte az ázsiai piacokat. A Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett, míg a Nikkei értéke nem változott.
Januárban 45 kínai városban emelkedtek az újépítésű ingatlanárak hó/hó alapon. Ez enyhe visszaesést jelent a decemberi értékhez képest, amikor még 46 városban mértek emelkedést. Januárban 20 városban stagnáltak az ingatlanárak, míg 5-ben csökkentek. Év/év alapon a vizsgált 70 város közül 66 városban növekedtek az ingatlanárak.
Az amerikai határidős indexekhez hasonlóan a nyugat-európai határidős börzék is emelkedést mutattak nyitás előtt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.