Erste kommentár Ma jön az MSCI felülvizsgálat eredménye. Mivel a Richterben a Harding Loevner még az ősz folyamán 5 százalék fölötti tulajdonrészt szerzett, ezért nagy valószínűséggel a ma...
Ma jön az MSCI felülvizsgálat eredménye. Mivel a Richterben a Harding Loevner még az ősz folyamán 5 százalék fölötti tulajdonrészt szerzett, ezért nagy valószínűséggel a ma esti közleményben az MSCI a Richter ún. free float faktorát csökkenti az indexben. Ennek köszönhetően pedig a közkézhányad faktor 75-ről 70-re csökkenhet számításaink szerint. Ez 6-7 százalékos súlyfaktor csökkenést eredményezhetne. A CECE már korábban megtette ezt a lépést, ott számítástechnikai okok miatt, néhány hónappal ezelőtt, nagyobb volt a változás. Ha ez bekövetkezik, akkor nagyjából két hetük van az alapkezelőknek az átsúlyozásra. A MOL esetében a közkézhányad alacsony, amely majd a CEZ kötvény várható átváltását követően, esetleg az ősz folyamán növekedhet a jelenlegi 35-ről 40 százalékra, természetesen ez is csak a mi becslésünk. Ennek köszönhetően a MOL súlyfaktora 10-15 százalékkal növekedhet majd, amely részben kompenzálhatja majd az eladói nyomást, amely a kötvények részvényre történő átváltásából jöhet, ha egyáltalán megtörténik szerintünk majd). Persze ez még a távoli jövő zenéje. Ma este elsősorban a Richterre érdemes koncentrálni megint. S ha már itt tartunk, a tegnapi Allergan eredmény kapcsán beigazolódott a sejtésünk, a cariprazine amerikai értékesítése 94 millió dollár lett 2016-ban, ami azt jelenti, hogy az értékesítés duplázott a negyedik negyedévben, és januárban is 11 százalékos volt a bővülés. Ez azt sugallja, hogy idén a 200 millió dollárt is elérheti az értékesítés, amely a Richter számára 35-40 millió dollár royalty bevételt is jelenthet.
A mai napon a DAX és a BUX index is oldalazhat, de a technikai kép mindkét index esetében egyre csúnyábbnak tűnik a folytatás tekintetében.
Ledolgozták a nap eleji mínuszokat a tengerentúli részvényindexek és keddi záróértékük körül fejezték be a kereskedést. Az S&P500 0,07%-ot, a Nasdaq 0,15%-ot emelkedett, míg a Dow 0,18%-ot veszített értékéből.
Gátat szabtak a bírák az egészségbiztosítási piac koncentrációjának az USA-ban. Másfél évnyi huzavona után sem az Anthem 48 milliárd dolláros ajánlata a Cigna Corporation felvásárlására, sem az Aetna 37 milliárd dolláros ajánlata a Humana felvásárlására nem jöhet létre a piaci verseny túlzott korlátozása miatt. Utóbbi felek még fellebbezhetnek a közeljövőben, azonban kérdéses, hogy Trump trösztellenes politikájának fényében ez sikerrel járhat-e.
A Boeing lehet a befutó a Singapore Airlines 35 darab utasszállítóra kiírt tenderén, miután a légitársaság áttanulmányozta a rivális Airbus ajánlatát. Listaáron 13,8 milliárd dollárjába kerülhetnek a gépek a légitársaságnak, azonban az iparágban nagyobb megrendelések esetén megszokott, hogy jelentős kedvezményeket adnak a gyártók.
Vegyes hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 0,5%-ot csökkent, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,5%-ot emelkedett.
Shionzo Abe japán miniszterelnök azt javasolta Donald Trumpnak, hogy a devizaárfolyamokkal kapcsolatos vitát ne a pénteki négyszemközti találkozójukon tárgyalják meg, hanem egy G7 vagy G20 csúcs keretében. Trump egyébként azzal vádolja Japánt (is), hogy szándékosan gyengén tartja saját devizáját a versenyképesség ellenében. Ezzel szemben Abe próbálja majd meggyőzni, hogy egyrészt nem interveniáltak a devizapiacon, másrészt pedig az expanzív monetáris politika célja a defláció elkerülése és nem a versenyképesség fokozása Amerika kárára.
A japán gépipari megrendelések decemberben év/év alapon 6,7%-kal növekedtek, szemben a 4,5%-os piaci várakozással.
Januárban 9,8%-kal 2,12 millió darabra csökkent a Kínában eladott gépkocsik száma. A csökkenés hátterében részben a holdújév hatása áll, mely idén már január végén elkezdődött. Másrészt pedig a kisebb autók iránti kereslet lecsökkent, miután az ezekre vonatkozó adókedvezményt 2016 végén kivezették, így igyekeztek még tavaly év vége előtt megvásárolni a gépkocsikat.
A Dow kivételével a pozitív tartományban voltak ma reggel a főbb határidős indexek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.