Erste kommentár Trump tegnap találkozott a gyógyszergyártók képviselőivel, és elmondta, hogy a gyógyszerárak a csillagos egekben vannak, ez ellen tenni kell valamit. Elsődlegesen a piaci versenyt hívná segítségül...
Trump tegnap találkozott a gyógyszergyártók képviselőivel, és elmondta, hogy a gyógyszerárak a csillagos egekben vannak, ez ellen tenni kell valamit. Elsődlegesen a piaci versenyt hívná segítségül az árak rendezésére, és akkor határozna meg hatósági árakat a Medicare és Medicaid keretében, ha ez nem működne. Példaként az aszpirint hozta fel, amely a gyógyszertárakban tablettánként 1 centet sem kóstál, ha csak úgy simán megvesszük, viszont ha biztosítás keretein belül vesszük meg (magán vagy állami), akkor többe kerül, mint a szabadpiacon. Ez szerinte tarthatatlan állapot. Ebben úgy tűnik, hogy igaza van. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy nagy szükség van új terápiák bevezetésére, fel kell gyorsítani az ilyen folyamatokat. Ezért az FDA szervezetét karcsúsítani fogja, és azt is elmondta, hogy van egy jó jelöltje a szervezet élére. Ez egyébként kedvezhet a Richternek, illetve partnerének az Allergan-nak pl. az Esmya bevezetése kapcsán, hiszen a második negyedévben akarja beadni jóváhagyásra a gyógyszert az Egyesült Államokban.
A mai napon emelkedéssel indított a DAX és a BUX is, ugyanakkor ne feledkezzünk el arról, hogy a DAX visszaesett a bázisba, azaz „fals kitörése” van, míg a BUX-ban már csak limitált emelkedési potenciált látunk az idei évre vonatkozóan (hacsak nem történik valami fontos vállalati esemény vagy események, amelyek alapjaiban változtatják meg a fundamentumokat).
Lecsorgás jellemezte a tegnapi kereskedést a tengerentúlon, azonban az utolsó két órában megjelentek a vevők a piacon és az indexek ledolgozták a mínuszok egy részét. Az S&P500 0,09%-kal, a Dow 0,54%-kal csökkent, míg a Nasdaq 0,02%-ot emelkedett.
Megverte az elemzői várakozásokat az Apple első gazdasági negyedévében. A vállalat 78,4 milliárd dolláros árbevételen 3,36 dolláros EPS-t ért el, ami mindkét esetben új rekordot jelent a technológia óriás történetében. Az elemzők 77,4 milliárd dolláros árbevételt és 3,22 dolláros EPS-t vártak, így mindkét eredmény pozitív meglepetésnek számít. A vállalat 78 millió iPhone-t (4%-os éves növekedés), 13 millió iPad-et és 5,3 millió Mac-et értékesített a negyedévben. A következő negyedévre a vállalat 51,5 és 53,5 milliárd dollár között határozta meg az árbevételre vonatkozó várakozásait, ami kissé elmarad az elemzők 54 milliárd dolláros várakozásától. Ennek ellenére a befektetők pozitívan fogadták a híreket és a részvények 3%-kal kerültek feljebb piaczárást követően.
Januárban 50,3 pont lett a chicagói beszerzési menedzser index, ami lényegesen alulmúlta az 55 pontos elemzői várakozásokat. Az index értéke még így is épphogy a vízválasztó 50 pont felett volt, azonban már itt is látszódik, hogy a kezdeti optimizmus Trump megválasztását követően kezd alábbhagyni.
Kisebb visszaesést figyelhetünk meg a Conference Board fogyasztói bizalmi indexében is, ami januárban 111,8 pont lett a 112,8 pontos várakozásokkal szemben. Az index még decemberben 113,3 pontos értéket vett fel, ami 15 éves csúcsot jelentett, így nem meglepő a visszaesés. A kijózanodás itt is tetten érhető, ugyanis a fogyasztók hat hónapos várakozását tükröző index 106,6 pontról 99,8 pontra csökkent, ami a legnagyobb visszaesésnek számít 2015 novembere óta.
Vegyes kereskedés jellemezte az ázsiai piacokat. A Nikkei az erős jen ellenére 0,6%-ot emelkedett, a ma újra kinyitó Hang Seng index 0,4%-ot csökkent. A shanghai tőzsde továbbra is zárva tart.
A végleges januári japán termelői beszerzési menedzser index 52,7 pont lett, minimálisan alacsonyabb az előzetes 52,8 pontos értéknél.
A kínai beszerzési menedzser indexek alapvetően stabilak maradtak januárban. A szolgáltató szektorban 54,5 pontról 54,6 pontra emelkedett az index értéke, míg a termelői szektornál 51,4 pontról 51,3 pontra esett vissza az index értéke, de még így is felülmúlta az 51,2 pontos várakozást. Piaci várakozások szerint a szolgáltató szektor üzleti bizalma stabilan felül fogja teljesíteni az iparét, elsősorban a külkereskedelmi bizonytalanságok miatt.
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.