Olasz alkotmánybírósági döntés tartja izgalomban a piacokat - Európai nyitás
Ma dönt az olasz alkotmánybíróság Renzi korábbi miniszterelnök munkaügyi reformjáról. Ezzel kapcsolatban van egy kis piaci félelem, hogy esetleg ezt is népszavazásra bocsátja a taláros testület, s akkor már borítékolni lehet az előrehozott...
Ma dönt az olasz alkotmánybíróság Renzi korábbi miniszterelnök munkaügyi reformjáról. Ezzel kapcsolatban van egy kis piaci félelem, hogy esetleg ezt is népszavazásra bocsátja a taláros testület, s akkor már borítékolni lehet az előrehozott választásokat. Szerintünk ez nem lenne olyan nagy meglepetés, mert a piaci várakozások szerint a második negyedévben amúgy is nagy valószínűséggel előrehozott választások lesznek az olaszoknál. Ez inkább csak azt jelentené, hogy nőne egy ilyen lépés valószínűsége. Ha az olasz részvényindex grafikonjára nézünk, akkor az elmúlt napok gyengélkedése is inkább természetes korrekciónak tűnik. Így azt gondoljuk, hogy egy esetleges népszavazási döntés az alkotmánybíróság részéről nagy valószínűséggel csak átmeneti és pici negatív hatást hozna a piacokra.
Ma Trump megválasztott amerikai elnök is beszél, amelyre érdemes lesz figyelni, de ez a beszéd várhatóan már csak a magyar piaczárás után fogja éreztetni hatását.
Összességében enyhe emelkedést-oldalazást várunk mind a DAX, mind a BUX indexben a mai napon.
- A FTSE100 vezetésével emelkedtek a nyugat-európai piacok
- Esik a kőolaj ára, az arany tovább emelkedik
- A török líra mélyrepülése a forintnak sem tett jót
- Megállt a jen erősödése
- A Magyar Telekom eladta montenegrói leányvállalatát
- 1,7 millió részvény a MOL kezében maradt
- Oldalazásra számítunk ma a BÉT-en
- A demokrácia védelmére hívta fel Barack Obama az amerikai nép figyelmét tegnapi leköszönő beszédében. Az Egyesült Államok 44. elnöke 2009. január 20-án lépett hivatalba és pontosan 8 évre rá, két elnöki ciklus után fogja átadni az ország irányítását Donald Trumpnak. Obama a 2008-2009-es világgazdasági válság idején vette át az Egyesült Államok irányítását, az ő vezetésével küzdött meg az ország talán legsikeresebbként az azt követő időszakkal. Elnöksége alatt a munkanélküliségi ráta a majdnem 10%-os csúcsról 4,7%-ra csökkent.
- Október 1-én nyugdíjba vonul a Richmond-i Fed elnöke, Jeffrey Lacker. 1989-ben csatlakozott az intézményhez és 2004 óta tölti be az elnöki posztot. Lacker inkább a szigorúbb monetáris politikát támogató tagok közé tartozott, 2017-re nem rendelkezik szavazati joggal a Nyíltpiaci Bizottság ülésein.
- 2017-re 6 és 6,5 dollár közötti EPS-t vár a General Motors, ami pozitív meglepetés az 5,76 dolláros elemzői konszenzushoz képest. A hírre a vállalat árfolyama 3,7%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben.
- Izlandon több hónapos huzavona után megalakult a koalíciós kormány, és a pártok megegyeztek abban, hogy a parlament elé viszik azt a kérdést, hogy tartsanak-e a népszavazást az Európai Unióhoz történő csatlakozásról.
- Az arany 1.188 dollárig erősödött. A kínai fizikai kereslet növeli az árakat, illetve a gyengébb dollár is szerepet játszott. A piac várja Trump sajtótájékoztatóját, ami több részletet nyújthat az elnökjelölt gazdaságpolitikájáról. A fiskális politika erősödése a kamatok emelését hozhatja, ami gyengítheti az arany kurzusát. Az ETF-ekben tárolt arany mennyisége nem változott, a pénzügyi befektetők abbahagyták az arany vételi pozíciók felszámolását.
- A török líra mélyrepülése rányomta a bélyegét a zlotyira és a forintra is, így a hazai fizetőeszköz a hét első két napján gyengülni tudott. Az EUR/HUF 306,7-ről a 20 napos mozgóátlagot megérintve 309-ig emelkedett, de a mai kereskedésben is van még tere a forint további gyengülésének. A következő ellenállás a 30 és a 200 napos mozgóátlagok találkozásánál, 311 forintnál húzódik.
- A török líra zuhanása a dollárral és az euróval szemben is töretlen. Az év eleje óta már 8% felett, történelmi mélypontra gyengült a török fizetőeszköz a dollárral és az euróval szemben is. A török jegybank a bankközi likviditás szűkítésével próbálja megakadályozni a líra zuhanását, ezek az intézkedések azonban kevésnek bizonyultak.
- Az elmúlt napok jen erősödése ma megállt. A dollárral szembeni erősödésnek egyrészt technikai okai voltak, másrészt a befektetők valószínűleg zárták dollár pozíciójukat Trump megválasztását követő első nyilvános sajtótájékoztatóját megelőzően és helyette más biztonságos eszközöket, például jent vásároltak.
- A MOL csak 3,66 millió darab részvényre hosszabbítja meg opciós szerződését az Unicredittel, további 1,7 millió részvényre vonatkozóan nem. Ez azt jelenti, hogy a MOL saját részvényeinek száma 9,63 millió darabra (a teljes részvényszám 9,21%-a) nő. A hír kedvező a MOL számára, kérdés, hogy a társaság bevonja-e ezeket a részvényeket, vagy sem. Valószínű, hogy ha erre sor is kerül, az nem lesz több 1-2%- nál.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.