Meglepetésre még nagyobbat ugrott a kínai termelői árindex, mint amit a piac várt. Nevezetesen 4,6 százalék helyett 5,5 százalék lett a termelői árnyomás decemberben az előző havi 3,3 százalék után. Mindeközben az infláció a várt 2,2...
Meglepetésre még nagyobbat ugrott a kínai termelői árindex, mint amit a piac várt. Nevezetesen 4,6 százalék helyett 5,5 százalék lett a termelői árnyomás decemberben az előző havi 3,3 százalék után. Mindeközben az infláció a várt 2,2 százalékkal szemben 2,1 százalék lett, azaz a keresleti oldalon kevésbé látszik az inflációs nyomás. Ezzel az a baj, hogy ha a termelői oldalról jön a nyomás, az előbb-utóbb erodálni fogja a keresletet, azaz nem olyan túl jó ez a felállás. Mindenesetre ez a termelői ár oldali adat 2011 óta nem látott magasságokba szökött, s valószínűleg az emelkedő olajárnak köszönhető. Apropó, az OPEC tagállamok a jövő héten vizsgálják meg, hogy ki hogyan tartotta be a termelés korlátozó intézkedéseket. Úgy tudjuk, hogy Kuvait, Irak és Szaúd-Arábia tette meg ideáig a szükséges intézkedéseket, és továbbra is kérdés, hogy az amerikai termelés növekedése mennyire fogja ezt a hatást eliminálni. Azaz továbbra is bizonytalankodást látunk az olaj piacán.
A BUX index esetében kisebb csökkenésre, míg a DAX index esetében valamiféle emelkedésre számítunk a mai napon.
- Mérsékelt eséssel zárt Nyugat-Európa
- A WTI 52 dolláron, emelkedik az arany ára
- A forint és a dollár is gyengült tegnap
- Globális inflációs nyomást jelenthet Kína
- Esésre számítunk ma a hazai börzén
- Komoly átalakuláson mehet keresztül a Yahoo, amennyiben valóban értékesíti digitális szolgáltatásait. Ma bizonyossá vált, hogy ha létrejön az üzlet, akkor lemond Marissa Meyer vezérigazgató és több igazgatósági tag is távozik. Működésüket Altaba néven folytatnák, ami az újonnan létrejövő holding vállalat részesedéseire (Alibaba, Yahoo Japan) utalna. A Verizon 4,8 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát (ami a Yahoo email, honlap, mobil alkalmazás és reklámeszközeire terjed ki) többen is megkérdőjelezték az elmúlt időkben, miután kiderült, hogy hackerek rengeteg felhasználó adatait ellopták a cégtől, sőt maga a Verizon is a vételár csökkentését próbálja meg elérni.
- Megosztottak a Fed tagok a kamatemelési pályát illetően. Eric Rosengren, a Boston-i Fed elnöke szerint az Egyesült Államok elérte a teljes foglalkoztatottságot és reális kockázatot jelent, hogy a munkanélküliségi ráta a Fed által kitűzött cél alá esik. Ez idővel az infláció vártnál gyorsabb megugrásához vezethet, így szigorúbb monetáris politikát sürget. Ezzel szemben az Atlanta-i Fed elnöke, Dennis Lockhart óvatosabban közelítené meg a dolgokat és csupán kétszer emelne kamatot 2017-ben a többség által preferált hárommal szemben.
- A novemberi eurózónás munkaerőpiaci adat nem okozott meglepetést, a vártnak megfelelően 9,8%- os értéket publikáltak.
- Az arany 1.185 dollárra emelkedett. Az emelkedő aranyárhoz a kínai Holdújév és a gyenge dollár járult hozzá elsősorban. Úgy tűnik, a piac kezdi beárazni Trump várható politikáját, ami hirtelen dollárerősödést okozott, de a kezdeti lendület mára vesztett erejéből. A fizikai aranykereslet viszont továbbra is erős Kína felől.
- Rossz napja volt a dollárnak tegnap, bár a reggeli órákban még erősödött a tengerentúli fizetőeszköz, később azonban visszapattant az árfolyam. Még a mai kereskedésben is tart a dollár gyengülése, az árfolyam 1,063-nál is járt, ami másfél hetes csúcsot jelent az EURUSD devizapárban.
- Tegnap nagyot mozgott a font Theresa May brit kormányfő vasárnapi tv-interjújának köszönhetően. A nyilatkozat után a piac arra a következtetésre jutott, hogy jön a hard-Brexit, ezért a font kéthavi mélypontra süllyedt a dollárral és az euróval szemben. A GBPHUF szintén hasonló minimumra esett, a reggeli kereskedésben már 353-nál járt a kurzus.
- A kínai termelői árindex (PPI) 5,5%-ra emelkedett decemberben, ami 5 éves csúcsot jelent és jócskán felülmúlja a 4,6%-os elemzői várakozást és a novemberi 3,3%-os értéket is. Eközben a decemberi kínai infláció a várakozásoknál némileg enyhébb, 2,1% lett. A termelői árak emelkedése globális inflációs nyomás kialakulását is eredményezheti.
- Decemberben 17,1%-kal nőtt az előző évhez képest az újautó eladások száma Kínában, így már 2,76 millió személygépkocsit adtak el az év utolsó hónapjában. Az egész évet nézve 15,9% volt a növekedés, ami 23,9 millió autó eladását jelenti.
- Japánban a vártnál lényegesen nagyobbat emelkedett a fogyasztói bizalmi index. A decemberi érték 43,1 pont lett, szemben a novemberi 40,9 pontos és a várt 41,4 ponthoz képest.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.