Csúcson jár az amerikai Dow Jones index. S persze nem csak csúcson van, hanem át is törte azt az enyhén emelkedő trendvonalat, ellenállást, amely cirka két éve meghatározza az index tetejét. Ha ez az áttörés tartósnak bizonyul, akkor az index a 22.000 pontot...
Csúcson jár az amerikai Dow Jones index. S persze nem csak csúcson van, hanem át is törte azt az enyhén emelkedő trendvonalat, ellenállást, amely cirka két éve meghatározza az index tetejét. Ha ez az áttörés tartósnak bizonyul, akkor az index a 22.000 pontot célozhatja meg, amely további 20 százalék körüli emelkedést sugall. Az ok az expanzív gazdaságpolitika, na meg a vállalati adó Trump által belengetett több mint felezése lehetne. Egyelőre annak ellenére rezeg a léc, hogy az elmúlt két napban a Dow Jones ipari átlagindex megerősítette a múlt hét csütörtöki kitörést.
Egyelőre elülni látszik a kezdeti lelkesedés, amit Trump győzelme után láthattunk, miközben a hosszú hozamok, felkészülve az érkező inflációra, tovább emelkednek. Ennek leértékelő hatása van a részvénypiacokra. Kivételt ez alól az tud képezi, ha mindeközben az eredményvárakozásokat a magasabb hozamok által generált negatív hatásnál nagyobb mértékben emelik az elemzők. Egyelőre ilyen jeleket láthatunk például az egészségügy vagy a hadiipar részvényeinek tekintetében.
A mai napon a rövidtávú korrekció jegyében oldalazásra, csökkenésre számítunk mind a BUX, mind a DAX index esetében.
- Elromlott napközben a hangulat a nyugat-európai börzéken
- Felfelé korrigált az olaj és az arany is
- A dollár erősödött, a forint gyengült tegnap
- Emelkedésnek indultak a japán hozamok is
- Nem érinti a magyar cégeket az MSCI index felülvizsgálat
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- Több Fed tag is nyilatkozott a tegnapi nap folyamán értékelvén az aktuális gazdasági helyzetet az Egyesült Államokban. Az új elnökkel kapcsolatban egyelőre senki sem akart konkrét véleményt formálni, azonban mind a dallasi, mind a richmondi Fed elnök egyetértett abban, hogy egy fiskális lazítás esetén valószínűleg kamatot kell emelnie a Fed-nek. Ennek hatására már 92%-ra emelkedett a kamatemelés esélye a decemberi kamatmeghatározó ülésen.
- Az olasz kormányfő tegnapi rádióinterjújában azt nyilatkozta, hogy a december 4-i alkotmányos népszavazás sikertelensége esetén lemond. A népszavazás lényege a törvényhozás munkájának felgyorsítása a parlamenti rendszer megváltoztatásán keresztül. Ha sikeres lesz a népszavazás, akkor a 315 fős szenátus 100 főre csökken a következő választástól, és a hatáskörét is elveszíti. Így a parlamentet csak a 630 tagú képviselőház alkotná.
- Ma reggel érkezett a német harmadik negyedéves előzetes GDP adat. A gazdaság negyedév/negyedév alapon 0,2%-kal bővült, amely alulmúlja a piac 0,3%-os várakozását.
- Tegnap ipari termelés érkezett az eurózónából. A hó/hó adat -0,8%-os visszaesést mutatott az előző hónapban, amely 0,1%-kal kedvezőbb a piaci konszenzusnál.
- Az arany ára 1.228 dollárra emelkedett. Az arany esését a Trump elnök által meghirdetett politika és az emiatt emelkedő infláció okozta, a mai emelkedés inkább technikai jellegű a három nap éles zuhanása után. A befektetők ugyanis tartanak attól, hogy a növekvő állami kiadások és az adócsökkentések emelni fogják az inflációt és a kamatokat. A fedezeti alapok a hírek szerint növelték nettó vételi pozícióikat az elnökválasztás előtt, így jelentősen buktak ezen a spekuláción. A pénzügyi eszközökben tárolt arany mennyisége 4,9 metrikus tonnával 1.966,3 tonnára esett.
- A forint továbbra is töretlenül gyengül az euróval szemben. Az elmúlt négy napban 304,8-ról a 200 napos mozgóátlagig emelkedett az árfolyam (310,8), ahol elidőzhet egy ideig, vagy egy korrekció is jöhet, de utána folytatódhat a forint gyengülése, amely technikai és fundamentális oldalról is megalapozott.
- Az USDJPY árfolyam már 108 fölött jár, köszönhetően a dollár nagyarányú erősödésének. Azonban nem a jen az egyetlen gyengülő deviza a dollárral szemben, összességében a teljes ázsiai térségben a devizák gyengülése tapasztalható.
- A végleges októberi adatok alapján Japánban 8,9%-kal esett vissza a gépipari megrendelések nagysága.
- Két hónapot követően ismét 0%-ig emelkedett a 10 éves japán államkötvények hozama a globális hozamemelkedés eredményeként.
- Az ausztrál jegybank legutóbbi kamatdöntő üléséről szóló jegyzőkönyv szerint az inflációs kockázatok kiegyensúlyozottak. Az ingatlanpiac tekintetében pedig elsősorban Sydneyben és Melbourne-ben tapasztaltak hirtelen felpattanást. A legnagyobb kockázatokat továbbra is a legfontosabb kereskedelmi partner, Kína növekedése jelenti Ausztrália szempontjából.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.