Sokan hitetlenkedve nézik azt, hogy komolyabb inflációt kezdtek el árazni a piacok. Pedig, ezt vártuk, sőt az elmúlt hetekben komolyabb emelkedést is láthattunk ezekben a mutatószámokban. Persze ezt elsősorban a bázishantásnak tudhatjuk be, nevezetesen a több mint egy éve...
Sokan hitetlenkedve nézik azt, hogy komolyabb inflációt kezdtek el árazni a piacok. Pedig, ezt vártuk, sőt az elmúlt hetekben komolyabb emelkedést is láthattunk ezekben a mutatószámokban. Persze ezt elsősorban a bázishantásnak tudhatjuk be, nevezetesen a több mint egy éve „mélyponton” levő kőolaj áraknak. Mindenesetre Trump megválasztása hihetőbbé tette a felpörgő fogyasztást a fiskális élénkítésen keresztül még annak ellenére is, hogy sok ígéretéből próbál most kifarolni a leendő elnök. A részvénypiacok szempontjából az inflációs környezet a valós bika piac jellemzője. Miközben az infláció emelkedik a fogyasztás bővülése miatt, a vállalati profitok dinamikusabban bővülnek, s a kettő eredőjeként emelkednek a piacok, persze komoly megtorpanással a kamatemelésekkor. Így az elemzők feladata újra a klasszikus mederbe terelődik, újra előtérbe kerül az úgynevezett „bottom up” elemzés, ahol az egyéni vállalati teljesítmények és a menedzsment minősége számottevő. Nem mintha eddig nem lett volna az, de mégis inkább erre irányul a fókusz.
A mai napon Budapesten oldalazásra számítunk valószínű emelkedéssel, míg a DAX index esetében emelkedés valószínű, de moderált mértékben.
- A Fitch felminősítette Ukrajnát
- A WTI 7-heti legalacsonyabb értékre esett, esik az arany árfolyama is
- Tizenegy hónapos csúcson a dollár
- Meglepően jó lett a japán GDP
- Az Európai Gyógyszerügynökség pozitív véleményt adott ki a Richter készítményére
- Saját részvényt vett a Richter
- Ma publikálja féléves felülvizsgálatának eredményét az MSCI
- Oldalazásra számítunk ma a BÉT-en
- A részvénypiacok egyelőre optimistán értékelik a fejleményeket, az új kormány által tervezett adócsökkentések általánosságban növelhetik a vállalati profitokat. Az amerikai indexek közül a Dow pénteken ismét új csúcsot döntött, azonban az eddig felülteljesítő Nasdaq a választások óta gyengélkedik, a technológiai szektorban tapasztalható eladási hullám miatt.
- A piacokat elsőként Trump választások után adott pozitív hangvételű interjúja nyugtatta meg, majd ezek után a pénteki nap folyamán már azt halhattuk tőle, hogy az általa keményen bírált Obamacare egyes részeit is szívesen megtartaná. Noha ezek egyáltalán nem alappillérei az egészségbiztosítási rendszernek, ez is egy pozitív üzenet lehet a világnak, hogy az újonnan megválasztott amerikai elnök mégsem annyira szélsőséges, mint ahogyan a választási kampány során mutatkozott.
- Tovább folytatódott a hozamok ugrásszerű növekedése az USA-ban, a 30 éves államkötvények hozama január óta elsőször érte el újra a 3%-ot. A piacok továbbra is azt árazzák, hogy a Trump által beharangozott fiskális élénkítés a vártnál nagyobb inflációt fog generálni, ami arra fogja késztetni a Fed-et, hogy gyorsabb ütemben emelje a kamatokat, mint ahogy ezt eddig előre jelezték.
- Stanley Fischer, a Fed alelnöke pénteken arról beszélt, hogy továbbra is az alapkamat fokozatos emelkedésére számít.
- Pénteken érkeztek a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének novemberi előzetes számai. Jókorát emelkedett a mutató, a 87,9 pontos várakozás helyett 91,6 pontra emelkedett az index.
- Ma 11.00-kor publikálják az eurozónára vonatkozó ipari termelést. Szeptemberben év/év alapon 0,9% lehet a növekedés mértéke, szemben a múlt havi 1,8%-os növekedéssel.
- A Fitch péntek este 2 fokozattal javította Ukrajna adósság besorolását. A korábbi CCC minősítést „B mínusz” kategóriára javította, ami azonban még mindig spekulatív kategória. A hitelminősítő a döntést a csökkenő külső adóssággal indokolta.
- Az arany 1.223 dollárig zuhant, miután Trump egyre megnyugtatóbb kommentárokat közölt. Ugyanakkor a programjában szereplő jelentős infrastrukturális beruházások feljebb nyomhatják az inflációt, aminek kamatemelési hatása lesz. Ez pedig a kamatok emelkedését eredményezheti. A piac a decemberi kamatemelésnek 84%-os esélyt ad. Jövőre még nagyobb kamatemelésekre kerülhet sor.
- Múlt héten a 304,8-as támaszról pattant vissza az EUR/HUF devizapár és a forint intenzíven gyengülni kezdett. Pénteken a 309,8-as ellenállást is megérintette az árfolyam, de a délutáni órákban visszapattant a szintről és egy forintot korrigált zárásra. A héten is gyengülhet tovább a forint, de a közelben sűrűn találhatók ellenállások (310,5 és 311,3 forintnál).
- Az előzetes harmadik negyedéves adatok alapján a japán GDP negyedév/negyedév alapon 0,5%-kal bővült szemben a várt 0,2%-kal. Az évesített GDP pedig 2,2%-os növekedést tudott felmutatni a várt 0,8%-os növekedés helyett. A belső kereslet továbbra is gyenge maradt, de a külkereskedelem jól teljesített.
- Októberben a kínai ipari termelés 6,1%-kal bővült, ami, minimálisan elmaradt a 6,2%-os várakozástól. A kiskereskedelmi forgalom 10,0%-kal növekedett októberben, ami enyhe csalódást jelent a 10,7%-os várakozáshoz képest.
- A Richter 41.004 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban munkavállalói értékpapír- juttatási programjához. A társaság egyúttal 82.004 darab saját részvényt át is adott munkavállalóinak. A Richter a tranzakciót követően 52.178 darab (csoport szinten 712.462 db) saját részvényt birtokol.
- Ma éjszaka jelenik meg az MSCI novemberi, féléves felülvizsgálatának az eredménye. A magyar részvényeknél nem számítunk jelentősebb változásokra, hiszen a Magyar Telekom még mindig nagyon messze van attól, hogy a kiskapitalizációjú papírok közül feljusson a standard kategóriába. Az új indexsúlyok december elsején lépnek majd életbe.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.