Egyesek szerint a Fed könnyen belefuthat az Abilene-paradoxonba, amelynek az a lényege, hogy valójában senki sem akar kamatot emelni, de már annyian és annyit beszéltek róla, hogy azt gondolják a döntéshozók, hogy a csoport preferenciája a mielőbbi kamatemelés, miközben...
Egyesek szerint a Fed könnyen belefuthat az Abilene-paradoxonba, amelynek az a lényege, hogy valójában senki sem akar kamatot emelni, de már annyian és annyit beszéltek róla, hogy azt gondolják a döntéshozók, hogy a csoport preferenciája a mielőbbi kamatemelés, miközben egyedi szinten a többség valószínűleg a tartás mellett lenne. Ezt hívják Abilene-paradoxonnak, a fogalmat egy menedzsment tanácsadó vezette be még 1974-ben. (Leírás a Wikipédián megtalálható.) Szerintünk hasonló dolog történ tavaly decemberben is. Mára eléggé világossá vált, hogy nem kellett volna még kamatot emelni. Így aggódhatunk, és valószínűleg egy potenciális szeptemberi kamatemelés komolyabb negatív hatást váltana ki a piacokon, hiszen a piaci szereplők szerint inkább decemberben kellene lépni, ha egyáltalán tenni kell valamit. Mindenesetre Fischer szerint a pénteki munkaerőpiaci adatok fontos szerepet fognak játszani a szeptemberi kamatdöntés tekintetében.
Maga a paradoxon felmerülése azért is fontos, mert a Fed valójában már nem követi olyan szigorúan a Taylor szabályt, mint régen. Azaz az egyes FOMC döntéshozók véleménye most sokkal fontosabb, döntése sokkal kiszámíthatatlanabb, mint korábban volt.
A DAX jelentőset emelkedett tegnap, de a mai napon inkább korrekciót várunk, relatíve kis mozgással. Hasonlót látunk a BUX index esetében is, annak ellenére, hogy nap végére áttörte a 28.000 pontos technikai és lélektani szintet. Így azt gondoljuk, hogy a mai potenciális csökkenésnek nem igazán kellene 50 pontnál nagyobbnak lennie.
- Ma szavaz a spanyol parlament a miniszterelnökről
- Esett a WTI ára, nem változott az arany
- Tovább erősödött a dollár
- A tovább gyengülő jen húzta a japán tőzsdét
- MSCI átsúlyozás lesz ma
- Oldalazásra, esetleg kis csökkenésre számítunk ma a Budapesti Értéktőzsdén
- A Fed alelnöke, Stanley Fischer szerint úgy tűnik, hogy egyes országokban működik a negatív kamat, de az USA-ban nincs napirenden ennek bevezetése. Ismét megerősítette, hogy a következő kamatemelés adatfüggő, és nincs előre meghatározott menetrend. A munkaerőpiac közelíti a teljes foglalkoztatottság állapotát, bár van némi pesszimizmus a gazdaság bővülésével kapcsolatban, a probléma elsősorban a termelékenység gyenge növekedése, amelyet nagyon nehéz befolyásolnia a döntéshozóknak.
- Az Európai Bizottság ítélete szerint Írországtól tiltott állami támogatást kapott az Apple, ezért 13 milliárd eurót és kamatait kell visszafizetnie. Az árfolyam 0,8%-os mínuszban zárta a kereskedést. Tim Cook vezérigazgató levélben fejezte ki a nemtetszését, és fellebbezni fognak a döntés miatt.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe augusztusban 101,1 pontra emelkedett, ami lényegesen jobb, mint a várt 97 pont.
- Délután az ADP publikálja az augusztusi foglalkoztatottsági adatokat.
- Tegnap délután lemondott a francia gazdasági miniszter. Lemondása várható volt, miután tavasszal saját pártot alapított és a jövőben erre kíván koncentrálni.
- Ma a 11.00 órakor megjelenő eurozónás inflációra lesz érdemes figyelni, az előrejelzések szerint 0,3%-ra emelkedhet az infláció a múlt hónapban mért 0,2%-ról.
- A spanyol parlament ma szavaz arról, hogy második ciklusra is megválasztják-e miniszterelnöknek Mariano Rajoyt, akinek pártja a júniusi megismételt választáson 33%-ot megszerezve nyert és jelenleg ügyvivői tisztségben vezeti az országot. Sikertelen parlamenti szavazás esetén pénteken kerül ismét a spanyol parlament elé a szavazás.
- Az arany árfolyama nem változott, továbbra is 1.313 dolláron kereskednek a nemesfémmel unciánként. A piac a Fed kommentárjait elemzi és várja a kamatdöntést. A piac szerint akár már szeptemberben sor kerülhet az emelésre. Az augusztus áresést hozott, ami azért is meglepő, mert ez a hónap az indiai fizikai kereslet miatt általában pozitív szokott lenni. Az arany 2009 óta minden augusztusban emelkedett, most azonban esés következett be az arany árfolyamában a Fed kamatemelési spekulációk miatt.
- A forint tegnap erősen nyitotta a napot, de még a délelőtti órákban elromlott a hangulat, és délutánra már 309,5-ig emelkedett az EUR/HUF a 308,4-es szintről. Akár a fordulatot is jelentheti a tegnapi emelkedés a devizapárban.
- Ma is tovább folytatódott a jen gyengülése, ami a hétvégi jegybankári nyilatkozatokat követően indult meg, a gyengülő jen pedig támogatta a részvénypiacot, elsősorban az export szektort.
- Bár a tegnap publikált japán kiskereskedelmi adat némi javulást mutatott, de a japán jegybank ennek ellenére sem elégedett, és aggódott a gyenge belső kereslet miatt, ami szintén hozzájárulhatott a jen mai gyengüléséhez.
- Hó/hó alapon nem bővült a japán ipari termelés, ami csalódást jelent a 0,8%-os bővülést előrevetítető várakozáshoz képest.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.