Ahogy egyre közeledünk a Brexit-ről való szavazáshoz, úgy növekszik az izgalom. Miközben a Bloomberg szerinti a legutóbbi, június 6-i felmérés szerint 43 százalék a benn maradók és 42 százalék a távozni szándékozók aránya, a piacon egyre komolyabb spekulációk jelennek meg egy esetleges kilépés hatásait taglalva. Most éppen az Axioma nevű kockázati modelleket készítő...
Közben persze az MSCI június 14-i döntésére is figyelhetünk. Hiszen nagy valószínűséggel bekerülnek a kínai „A” részvények az MSCI indexbe 1 éven belül, két lépésben. Valószínűleg ennek is lesz negatív hatása a feltörekvő piaci részvényekre.
A DAX a 200, a 30 és a 20 napos mozgóátlagon billeg, miközben a BUX a 20 és a 30 napos mozgóátlagokig süllyedt. Az erősnek mondható támaszok ellenére nem felpattanást, hanem a fent leírtaknak megfelelően inkább oldalazást-csökkenést várunk a mai napon.
- Egyre nagyobb a bizonytalanság a brit népszavazás okán
- Még 50 dollár felett az olaj, 1.265 dollárra emelkedett az arany
- A forint gyengül, a dollár újra erősödik
- Az erősödő dollár és korrigáló olaj lefelé nyomta az ázsiai részvényárakat
- A MOL megváltoztatta az opciós árat az ING-vel, a Credit Agricole-lal és az Unicredit-tel kötött opciós szerződésekben
- Alapvetően oldalazásra, esetleg minimális esésre számítunk ma
- Piacmozgató makrogazdasági adatok nem érkeztek tegnap az USA-ból. A friss segélykérelmek száma sem okozott meglepetést, a 264 ezres érték némileg jobb a piaci konszenzusnál. A hét utolsó kereskedési napja sem tartogat fontos adatokat.
- A Tesla bejelentése alapján a társaság az S-modell két olcsósított változatát is piacra fogja dobni, melyek akár 20%-kal is kevesebbe kerülhetnek majd a vásárlóknak. A hátsókerék-meghajtású Model S60 ára 66 ezer, az összkerék-meghajtásúé pedig 71 ezer dollár lehet. A céghez köthető további hír, hogy az amerikai közlekedési felügyelet felfüggesztési hibákat észlelt a Tesla Model S típusok esetében, ami után nagy valószínűséggel a visszahívás mellett dönt majd a felügyelet.
- A jövő hét hétfőn kezdődő Apple fejlesztői konferenciáján a cég új operációs rendszerrel, mesterséges intelligencia megoldásokkal állhat elő. A Siri névre keresztelt mesterséges intelligenciára épülő digitális asszisztense egyes hírek szerint a következő Mac számítógépekbe már be is lesz építve.
- Az Economist közvélemény-kutatásai alapján a britek 43%-a a távozás, 42%-a a maradás mellett szavazna a két hét múlva esedékes népszavazáson (a skótoknál nőtt meg a kilépők száma). Öt másik felmérés a maradáspártiak szűk többségét mutatja.
- A görög pénzügyminiszter az egész EU-nak azt javasolja, hogy az alacsony kamatszintek mellett kezdjen költségvetési lazításba elsősorban infrastrukturális beruházásokon keresztül. Az EU-s büdzsé szabályokat pedig ennek megfelelően lehetne módosítani úgy, hogy ezek az összegek ne képezzék a kormányzati deficit számítások részét.
- A májusi német infláció év/év alapon 0,1%-kal emelkedett a vártnak megfelelően. A nap folyamán érkezik még brit inflációs prognózis.
- Az arany 1.265 dollárra emelkedett. A dollár erősödése némileg visszavetette az aranyat, viszont továbbra is erős a spekuláció, hogy nem lesz a nyáron USA kamatemelés. Ez a legfontosabb arany erősítő tényező jelenleg. Fontos fejlemény lesz a munkaerőpiac fejlődése, a legutóbbi adat csalódás volt. Ha a munkaerőpiac nem mutat erőt, az tovább erősítheti a nemesfém árát. Az arany mellett az ezüstben is jelentős emelkedés volt az elmúlt hetekben.
- A tegnapi kereskedés hirtelen fordulatot hozott a dollárban. Az EUR/USD árfolyama lepattant az 1,14- es ellenállásról és a dollár erősödése egész nap kitartott, végül 1,13-nál zárta a napot a kurzus.
- Japánban elsősorban a dollárerősödésnek, a nyersanyag ár csökkenésnek, így az olajár csökkenésnek köszönhetően az energia kapcsolt részvények csökkentek. Másrészt a befektetők izgalommal várják mind az Fed, mind a BoJ jövő heti ülését, így kivárnak az újabb pozíciók felvételével. Csak csendben jegyezzük meg, hogy alapvetően nem várunk egyik esetben sem változást.
- A Hong Kong-i kínai H részvények megkezdték a korrekciót az MSCI június 14-i döntése előtt. Valószínűleg már megvolt a vegyél a pletykára, most pedig jön az adj a hírre.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.