Pénteken nagyot zuhant a DAX index, míg az USA csak moderált csökkenéssel válaszolt a várakozásoknál nagyobbat csökkenő Michigani fogyasztói bizalmi index értékre. Ráadásul a negatív hangulat Ázsiára is átterjedt, ami nem volt nehéz, hiszen a jen megint nagyot erősödött, amire a Nikkei index jelentős eséssel válaszolt. Szerencsére ez nem nagyon hatja meg az európai...
- Az orosz jegybank egyelőre nem vág kamatot
- Kismértékben esett az olaj, felfelé indult az arany kurzusa
- Féléves mélypontra gyengült a dollár
- Tovább ütik a japán tőzsdét
- Oldalazásra számítunk ma a BÉT-en
- A Chicagói beszerzési menedzser index meglehetősen rossz lett, áprilisban 50,4 pontra süllyedt az előző havi 53,6 pontról, a piac pedig 52,6 pontot várt.
- A márciusi PCE árindex éves alapon 1,6%-kal emelkedett márciusban, ami megfelel a piaci várakozásoknak. A személyes kiadások 0,1%-kal emelkedtek márciusban, a piaci várakozás 0,2% volt.
- Ma délután a Markit és ISM által publikált feldolgozóipari beszerzési menedzser index érkezik.
- A Chevron elvétette a gyorsjelentés számait. A cég bevételei 47%-kal 23,55 milliárd dollárra estek, ami 1 milliárd dollárral kisebb a vártnál, az EPS pedig 1,37 dolláros nyereség után 39 centes veszteséget mutatott, holott a piac csupán 17 centes mínuszt várt. A finomítói szegmens teljesítménye nem mondható rossznak, de sajnos a bázisidőszakhoz képest a marzsok lényegesen rosszabbak voltak. A menedzsment úgy döntött, hogy újabb 1000 főt küld el a cégtől, amit ha hozzáadunk a korábbi 8000 fős bejelentéshez, akkor együttesen immáron a teljes munkaerő 12%-át jelenti.
- Az Exxon Mobil 1999 óta a legalacsonyabb profitról számolt be, de még így is felülteljesítette a várakozásokat. Éves alapon a cég eredményessége 63%-kal 43 centre esett, ami meghaladta az elemzői prognózisokban foglalt 31 centes értéket. A bevételek 28%-kal 48,7 milliárd dollárra csökkentek, ami 500 millió dollárral több az előzetes várakozásoknál. A cég a működő tőke beruházásait 33%-kal vágja meg.
- A Halliburton és a Baker Hughes összeolvadása meghiúsult, miután a két fél által kötött megállapodás április 30-án lejárt és a szabályozó hatóságok sem hagyták jóvá az ügyletet. A Halliburton 3,5 milliárd dollárt kénytelen fizetni ennek ellenére is.
- Tovább megy az adok-kapok az EKB és a német politikusok között. Ezúttal Benoit Coeure nyilatkozata jelent meg a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung-ban, miszerint a közösen elfogadott inflációs célkövetés feladása nem opció az EKB részéről. Véleménye szerint a jelenlegi kamatkörnyezet támogatóan hat a gazdaságra. Az, hogy az EKB a strukturális reformokat sürgeti, a politikusok pedig az újabb körös lazítást, patthelyzethez vezethet, ami nem túl szerencsés a piac szempontjából.
- Az orosz jegybank a várakozásoknak megfelelően 11%-on hagyta pénteken az alapkamatot. A kommentár szerint az infláció lassulásában pozitív folyamatokat látnak és a várakozások is csökkennek. A jegybank szerint 2017 végére sikerülhet elérni a 4%-os célt. Az elemzők a következő kamatdöntések alkalmával már elképzelhetőnek tartják a kamatvágást.
- Az arany 1.292 dollárig emelkedett. Az arany esetében a piac némileg szkeptikus volt. Jellemző, hogy a fedezeti alapok nem vettek részt az áremelkedésben, ezért a befektetők további áremelkedésre számítanak. Az arany befektetők továbbra is a Fed kamatpolitikájára figyelnek leginkább. Egyes befektetési bankok, elsősorban a Goldman Sachs továbbra is pesszimista az arany kilátásával kapcsolatban.
- Volatilis volt pénteken a kereskedés a forint piacán, az árfolyam napközben 313-ig is felszúrt, de zárásra visszaesett 311,5-ig. A ma reggeli kereskedést 310,7-nél kezdte az EUR/HUF devizapár, de gyorsan felkapaszkodott 311,7-ig. A múlt héten kereste az irányt a devizapár, technikai alapon továbbra is a forint gyengülése a valószínűbb, a következő ellenállás 315 környékén található.
- A japán jen nagyot erősödött múlt hét második felében. 500 pont mozgás volt két nap alatt, a japán jegybank kamatdöntő ülése után kezdődött a jen erősödése. A BoJ nem jelentett be újabb lazító intézkedést, ami csalódást okozott a befektetőknek.
- A még mindig erősödő japán jen magával rántotta a japán részvénypiacot. Az USDJPY kurzusa 18 hónapos mélypontra esett, ez pedig elsősorban az exportorientált vállaltokat viselte meg. A jen két nap alatt majdnem 5%-ot erősödött.
- Az áprilisi végleges japán beszerzési menedzser index az előzetes 48,0 pontról 48,2 pontra emelkedett.
- Ismét kicsit romlottak a kínai beszerzési menedzser index értékek. Az ipari PMI 50,2 pontról 50,1 pontra esett, a szolgáltató szektorban pedig 53,8 pontról 53,5 pontra esett. Így a várt kismértékű javulás nem folytatódott tovább, de legalább 50 pont fölött maradt az index értéke.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.