Habár az amerikai GDP növekedés nagyobb mértékben esett vissza (0,5%), mint várták (0,7%), az ún. mag PCE „infláció” 1,3 százalékról 2,1 százalékra ugrott, pedig a várakozás is ambiciózus volt a maga 1,9 százalékos értékével. A Fed alapvetően a PCE-t figyeli, és ez a nagy ugrás azt sugallja, hogy lépnie kéne a kamatemelések terén. Ugyanakkor a gazdasági aktivitás...
Annak ellenére, hogy a DAX rövid indikátorai tegnap vételi jelzést adtak napközben, és sikerült a pozitív tartományban zárni, a mai napon a csökkenés lehet az úr a negatívabb nemzetközi hangulatban. Mindeközben a BASF is csökkenni akar, pedig a várakozásoknál jobb lett a ma közzétett eredménye. Az indikatív 0.3 százalékos csökkenése a DAX-ra minimális hatással van, hiszen az indexben a súlya kicsivel több, mint 7 százalék. A BUX index esetében szintén csökkenésre számítunk.
- Eurózónás inflációs adatra figyelünk
- Emelkedik az olaj és az arany ára is
- Töretlenül gyengül a dollár
- Stagnált az okostelefonok piaca
- Államosítanák az önkormányzati bankszámlák vezetését
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- Egy fontos makrogazdasági adat érkezett tegnap, az előzetes első negyedéves GDP adatot publikálták. Évesített negyedéves alapon 0,5%-kal bővült a gazdaság, ami negatív meglepetésként érte a befektetőket, mert a piac 0,7%-os növekedésre számított. Két éve nem volt ilyen alacsony adat. (Az első negyedéves GDP adattal kapcsolatban módszertani viták merülnek fel, a pontatlan szezonális igazítás miatt rendszerint alulbecsülik a tényleges növekedést.) A lakossági fogyasztás a tavalyi negyedik negyedéves 2,4%-ról 1,9%-ra esett, bár ez még mindig 0,2%-kal haladja meg az elemzők várakozását. A PCE árindex pedig 1,3%-ról 2,1%-ra emelkedett, meghaladva az elemzői konszenzust. Ez az adat is fontos információ lehet a kamatdöntéshez az FOMC tagok számára.
- Ma délután a chicagói beszerzési menedzser index és a Michigani egyetem fogyasztói bizalmi indexének áprilisi számait publikálják.
- A valaha volt legnyereségesebb negyedévét produkálta az Amazon. A felhő alapú szolgáltatások üzletág bevételei 64%-kal 2,57 milliárd dollárra híztak, ami kevesebb, mint 10%-a a cégszintű értéknek, azonban az operatív profit 67%-át ez a rész adta 28%-os marzs mellett (cégszintű 3,7%). A cég szerint a felhő technológia kilátásai kedvezőek és még idén elérhetik a 10 milliárd dolláros bevételt. Mindent egybevetve a vállalat bevételei 28%-kal 29,13 milliárd dollárra emelkedtek, a profit pedig a bázisidőszaki 12 centes veszteséghez képest 1,07 dollár nyereséget mutatott. A piac 28 milliárdos bevétellel és 58 centes profittal kalkulált. A folyó negyedévre a menedzsment 28-30,5 milliárd dolláros bevételt vár.
- Több mint 6%-ot esett a Gilead a zárás után megjelenő gyorsjelentésre. A Hepatitis C betegségre kifejlesztett két húzótermék közül, a Harvoni értékesítései 16%-kal 3,02 milliárd dollárra estek (várt: 3,15 milliárd), a Sovaldi esetében a bővülés 30%-os volt, de az elemzők 34%-ot vártak. A HIV portfoliót erősítő Atripla esetében pedig a 8%-os visszaesés nem várt tényező volt. A cég bevételei összességében még így is 3,7%-kal tudtak nőni 7,68 milliárd dollárra, a profit pedig 3,03 dollár lett. Az elemzők prognózisai 8,12 milliárdos bevételt és 3,15 dolláros profitot tartalmaztak.
- Az Amgen megemelte idei profitvárakozását a korábbi 10,6-11,0 dolláros sávról 10,85-11,20 dolláros sávba, miután az első negyedéves eredmények a vártnál kedvezőbben alakultak az Enbrel, a Xgeva és a Prolia nevű készítmények megugró értékesítései miatt. A bevételek 10%-kal 5,53 milliárd dollárra emelkedtek, míg a tisztított profit részvényenként 2,9 dollárt tett ki. Az elemzők 5,32 milliárdos bevétellel és 2,6 dolláros profittal számoltak.
- Carl Icahn milliárdos befektető egy CNBC interjúban elárulta, hogy nullára csökkentette Apple részesedését a kínai eladási statisztikák miatt.
- A német Bild hasábjain fakadt ki Mario Draghi EKB elnök. Szerinte a német politikusoknak nem kellene véleményezni az EKB politikáját. Hozzátette, az abnormális lenne, ha az EKB még hallgatna is rájuk. Ráadásul a fogyasztók és a beruházók döntéseire is negatívan hathat ez a dolog, ha érzékelik, hogy egyre nagyobb a nyomás a testületen és előbb-utóbb lépni fognak, mert a piac kikényszeríti. A mai napon érkező áprilisi inflációs adat után talán okosabbak leszünk (-0,1%-os várakozás év/év alapon).
- Az euróövezeti pénzügyminiszterek és Görögország május 9-én ül újra tárgyalóasztalhoz, hogy egyeztessenek a még le nem zárt kérdésekben.
- Az arany kurzusa is megugrott: ma reggel 1.271 dollár volt a kurzus. Az arany erősödésében a dollárnak és az ezüstnek van a legnagyobb szerepe: a dollár 10 havi mélypontjára esett, míg az ezüst folytatta szárnyalását: 17,87 dollárra nőtt a kurzus. Az aranyra a héten a japán jegybank döntése is kedvezően hatott, mivel visszafogták a monetáris stimulust, ami tovább gyengítette a dollárt a jenhez képest.
- A dollár töretlenül gyengül az euróval szemben. Az EUR/USD árfolyam ötödik kereskedési napja emelkedik, az 1,121-es lokális mélypontról 1,14 közelébe emelkedett az árfolyam. A tegnapi GDP adatra nem reagált az árfolyam, a dollár gyengülése a késő délutáni órákban kezdődött. A következő ellenállás 1,143-nál található a devizapárban.
- A hongkongi tőzsde teljesítményét nemcsak a negatív hangulat rontotta le, de a gyenge gyorsjelentések is hozzájárultak az eséshez.
- Kínában egy évvel előbbre hozták a legmagasabb szintű pénzügyi találkozót, melyen a további reformokat fogják megvitatni. A találkozót eredetileg jövő nyárra tervezték.
- Az IDC felmérése szerint az első negyedévben gyakorlatilag stagnált az okostelefonok piaca, amire a szegmens létezése óta még nem volt példa. Összesen 334,9 millió darab mobiltelefont értékesíttettek. Az eladási statisztikákat ismét jelentős átrendeződés jellemezte, a Samsung és az Apple őrizte vezető helyét, de a dobogó harmadik fokára feljött a Huawei, elsősorban annak köszönhetően, hogy Ázsián kívül is jelentősen növelte eladásait, melyet személyes tapasztalataink is alátámasztanak.
- Csányi Sándor 20 millió euró értékben vett a közelmúltban kibocsátott MOL kötvényeket a CSAM eszközkezelőn keresztül, míg magánszemélyként közvetlenül is 3 millió euró értékben vett ezekből kötvényeket. A hír nem befolyásolja a részvényárat.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.