Kicsit félrement a piac. Mármint a japán. Fals várakozásokra való mozgás után nagyot erősödött a jen, és ez mélybe küldte a Nikkei indexet is. A jenerősödés pedig annak köszönhető, hogy a piac által várt további lazítással szemben nem tett semmit a japán jegybank. Ugyanakkor a japán áfium csak limitáltan terjedt tovább ás piacokra, sőt azt lehet mondani, hogy inkább...
Ugyanakkor a Fed kommunikációjából kikerült a nemzetközi környezettől való félelem, ami azt sugallja, hogy akár már júniusban jöhet egy kamatemelés (kicsit javuló makrogazdasági számok). Mindeközben a piac valójában november elejére várja a kamatemelést, de akkorra is az 50 százalékot éppen csak meghaladó valószínűséggel. A dollár árfolyama először bizonytalankodott a hírre, majd folytatta a gyengülést. Vagyis a piac valójában továbbra sem hisz a korai kamatemelésben.
Összességében a piacokon továbbra is bizonytalanságot látunk. Ugyan a DAX-nak emelkednie kéne már, ennek ellenére az a gyanúnk, hogy ma is oldalazni fog. A BUX index esetében is oldalazásra számítunk.
- Elmarad a görög tárgyalás
- 45 dolláron a WTI olaj az amerikai adatok után, 1.255 dolláron az arany
- A tegnapi Fed döntés után gyengül a dollár
- Túlzóak voltak a japán jegybankkal szembeni várakozások
- Oldalazásra számítunk ma a BÉT-en
- A várakozásoknak megfelelően nem változtatott tegnap az alapkamaton a tengerentúli jegybank, így maradt a 0,25-0,5%-os szinten az irányadó ráta. 9:1 arányban döntöttek a tartás mellett, Esther George, a kansasi Fed elnöke szavazott 25 bázispontos kamatemelés mellett. A döntést nem követte sajtótájékoztató, az írásos közleményből azonban kikerült az a rész, hogy „a globális gazdasági és pénzügyi folyamatok továbbra is kockázatot jelentenek”. Ehelyett azt említették a tegnapi nyilatkozatban, hogy az FOMC továbbra is figyelemmel kíséri a globális gazdasági és pénzügyi fejleményeket. A júniusi kamatemelésről nem írnak semmit a közleményben, így továbbra is nyitva áll lehetőség a kamatemelésre, a beérkező adatokat pedig továbbra is szorosan figyelemmel kísérik a döntéshozók.
- A függőben lévő lakásértékesítések pozitív meglepetést okoztak, éves alapon 2,9%-kal bővültek a márciusi eladások, miközben a befektetők csak 0,8%-os bővülésre számítottak.
- A szokásos heti munkanélküliségi kérelmek mellett első negyedéves GDP adat érkezik a tengerentúlról.
- Új csúcsra emelkedett a Facebook tegnap a zárás után megjelenő gyorsjelentés számaira. A társaság mobil és videós hirdetései miatt 52%-kal 5,38 milliárd dollárra emelkedtek a bevételek, a várt 5,26 milliárd helyett. Az EPS esetében közel duplázást láthattunk, hiszen 42 centről 77 centre bővült az eredmény, miközben a prognózisok 62 centtel számoltak. A bevételek 82%-áért a mobil terület a felelős, ráadásul a napi aktív mobilos felhasználók száma megközelítette az 1 milliárdos álomhatárt.
- A Twitter-t folyó negyedéves várakozásai miatt büntették a befektetők egy 16% körüli mínusszal. A havi aktív felhasználók száma csupán 3%-kal emelkedett a cégnél, de a hirdetési bevételek 37%-kal 595 millió dollárra emelkedtek. A részvényenkénti profit a várt 10 cent helyett 15 cent lett. A folyó negyedévre a menedzsment 590-610 millió dolláros bevételt irányzott elő, míg a piac 680 millió dollárt látott volna szívesen.
- A Pay Pal részvényei közel 4%-ot tudtak emelkedni a vártnál jobb gyorsjelentésre. A cég bevételei 19%-kal 2,54 milliárd dollárra emelkedtek, az eredmény pedig a tavalyi 29 cent után 37 cent lett, ami 2 centtel haladta meg a várakozásokat. A tranzakciók száma felhasználónként 25-ről 28-ra emelkedett, a teljes tranzakciószám pedig elérte az 1,4 milliárdot. A menedzsment a folyó negyedévre 34-36 cent közötti részvényenkénti profitot vár, míg az elemzők az előző sáv közepét lőtték be.
- Az Exxon Mobil 2,7%-kal 75 centre emelte meg a negyedéves osztalék mértékét, ami 34 év óta a legkisebb bővülés.
- Ma számos gyorsjelentés érkezik a tengerentúlról: Celgene, Coca-Cola Enterprises, ConocoPhillips, Mastercard, Ford Motors, Amazon, LinkedIn.
- Az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsának elnöke szerint a következő két hétben sor kerülhet újabb találkozóra a görögökkel, miután a mai napra előirányzott tárgyalás elmarad.
- Az arany 1.255 dollár volt ma reggel. A japán jegybank váratlanul úgy döntött, hogy egyelőre felfüggeszti monetáris élénkítő politikáját, ami gyengítette a dollárt. A gyenge dollár pedig segített az aranynak erőre kapni. Továbbra is az USA kamatpolitikája lesz a legfontosabb tényező, ami befolyásolja az arany árváltozását.
- Az elmúlt két napon a forint gyengülésével kezdődött a kereskedés az euróval szemben, de 312,6-nál mindkét alkalommal elakadt az emelkedés, és zárásra 311,2-ig zuhant vissza az árfolyam. A kirajzolódott két gyertyát akár fordulós jelzésként is értelmezhetünk, amely forinterősödést hozhat a következő napokban. Nagy Márton egy mai háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy vannak túlzó kamatvárakozások, amelyeket enyhíteni szeretne a jegybank. Erre utalt az MNB a keddi kamatdöntés után kiadott közleményben is.
- Japánban hatalmas csalódást okozott a befektetőknek, hogy a piaci spekulációkkal ellentétben a BoJ mégsem jelentett be további monetáris lazítást. A japán jegybank egyelőre még csak barátkozik a negatív betéti rátával, hiszen azt múltkori ülésén csak részlegesen vezette be. Bármilyen további lépés előtt szeretnének több tapasztalatot levonni az eddigi intézkedésekből. A csalódást keltő japán jegybanki kamatdöntés hatására a jen hatalmasat erősödött a dollárral szemben, az USDJPY árfolyama 109 alá is esett. Az erősödő jen negatívan hat a japán exportra, ami lehúzta a tőzsde teljesítményét is.
- Márciusban a várakozással ellentétben minimálisan visszaesett a japán infláció. A várt 0,0% helyett mínusz 0,1% lett, de az élelmiszer és energiaárakkal szűrt inflációs mutató 0,7%-os értéke sem fest túl jól.
- A szintén ma publikált márciusi munkanélküliségi adat enyhe pozitív meglepetést okozott. A várt 3,3%-os stagnálás helyett 3,2%-ra esett a munkanélküliségi ráta.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.