Ma a hazai ugar a soros. Egyrészt tegnap az MNB tovább nyitotta az ajtót egy esetleges további monetáris lazítás felé, amelyet ma reggel az MNB alelnöke megfejelt azzal a kijelentéssel, hogy nem zárható ki a negatív overnight betéti ráta Magyarországon sem. Sőt további alapkamat csökkentés is benne van a pakliban, de továbbra is elsősorban a nem konvencionális...
Másrészt volt egy MOL eredményünk, amelynek esetében az egyik szemünk sír, a másik nevet. A leírások jelentősen meghaladták az általunk és a piac által várt értékeket, ugyanakkor a cég tisztított teljesítménye mind a kitermelés mind a finomítói részen jól alakult. Ugyan a leírások mintegy 1.700 forinttal nagyobbak egy részvényre vetítve, mint amit a piac várt, de a másik oldalon nagy valószínűséggel már komolyabb leírásokra nem kell számítanunk. Így az elkövetkező negyedévekben már nagy valószínűséggel a számviteli eredmények is jól fognak alakulni. Ráadásul a cég eladósodottsága továbbra is alacsony, miközben a beruházások csökkentésre kerülnek. Így a szabad készpénztermelés nagyon erős lesz, amelynek köszönhetően nem zárható ki, hogy a cég a jövő évben megemeli az osztalék kifizetési rátát. Persze az utóbbi mondat jelen pillanatban még csupán fantázia.
A mai napon a BUX és a DAX esetében is kismértékű csökkenésre számítunk.
- A brit jegybank nem számol negatív kamattal
- Visszaesett az olaj az iráni kommentekre, kismértékben gyengült az arany
- Gyengülni kezdett délután a forint
- Magas a kínai tőkekiáramlás, de van remény a stabilizációra
- Erős tisztított IV. negyedéves MOL eredmény, rekordméretű leírás
- Ma zárás után jelent a Magyar Telekom
- Maradt az 1,35%-os alapkamat
- Minimális esés elképzelhető ma a tőzsdén
- Esther George Kansasi Fed elnök tegnap azt mondta, hogy a márciusi ülésen a további kamatemelés is számításba jöhet. A köztudottan „héja” beállítottságú tanácstag szavai kevés hatást gyakoroltak a piacra.
- Stanley Fischer, a Fed alelnöke szerint az elmúlt hónapokban látott piaci mélyrepülés nem fog nyomot hagyni a tengerentúli gazdaságban. Az elmúlt években is voltak már hasonló nagy volatilitású időszakok (például 2011 második felében), amelyek nem hagytak látható nyomot a gazdaságban, ezért a jelenlegi mozgások következményeit még túl korai lenne megítélni.
- A Conference board fogyasztói bizalmi indexe a várt 97 pont helyett 92,2 pontra süllyedt februárban.
- Közel 6%-ot emelkedett a Macy’s kereskedelmi lánc tegnap, miután kijöttek a negyedik negyedéves számok. A társaság 5,3%-kal 8,87 milliárd dollárra esett, ami minimálisan haladta meg a várakozásokat, míg a tisztított egy részvényre jutó eredmény 1,89 dollár helyett 2,09 dollárt ért el. A legalább egy éve nyitva lévő üzletek értékesítései 4,8%-kal estek, holott a piac 5,1%-os visszaeséssel számolt. A 2016-os évben 1%-os csökkenést várnak az értékesítésben és 3,8-3,9 dolláros részvényenkénti nyereséget, ami egy hajszállal kedvezőbb a piaci értékítéletnél.
- Marck Carney, a brit jegybank elnöke azt nyilatkozta, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok megkövetelik, akkor hajlandóak nulláig vágni a kamatokat és tovább növelni az eszközvásárlási programban megvehető eszközök körét. A negatív kamat bevezetését azonban elvetette, mondván a hitelezési nyereséget sértené.
- Az arany ára 1.222 dollárra esett annak ellenére, hogy egyre erősebb az optimizmus az arany kilátásaival kapcsolatban. A piac a Fed kamatok változására és a piaci hangulatra figyel elsősorban. A kamatok emelkedhetnek idén, a Fed legalább 1-2 alkalommal emelheti az irányadó rátát. Ennek némileg ellentmond a múlt heti Janet Yellen nyilatkozat a kamatemeléssel kapcsolatban, ami óvatosságra intette a piaci szereplőket.
- A tegnapi kereskedés elég unalmasan telt az EUR/USD piacán. Egész nap egy szűk sávban folyt a kereskedés, végül 1,103-nál zárta a napot az árfolyam. A pihenő után a ma reggeli kereskedésben azonban folytatódik a dollár erősödése, egyelőre úgy tűnik, hogy az 1,1-es támasz nem állítja meg a dollár további erősödését.
- Tegnap is nyomás alatt volt az angol font a brit EU kilépési veszélyek miatt. A dollárral szemben újabb mélypontra zuhant a kurzus, és 1,4-ig esett az árfolyam.
- A jen ma is tovább folytatta erősödését, ami ismételten eladói nyomás alá helyezte az exportorientált japán vállalatokat, például a Mazda és a TDK árfolyamát.
- Kínában januárban is magas maradt a tőkekiáramlás mértéke. A bankok januári adatai alapján 454,8 milliárd jüan, átszámítva 70 milliárd dollár áramolhatott ki, azonban a decemberi értékhez képest még ez is stabilizálódást mutat.
- A kutatás-termelés tisztított EBITDA eredménye 44,1 milliárd forint lett, ami erősebb a vártnál a magasabb (108 ezer hordó egyenértékes/nap) termelési adatnak köszönhetően. A feldolgozás- kereskedelem tisztított CCS EBITDA eredménye 105,7 milliárd forint lett, ami nagyon erős szám, és megfelel a várakozásoknak. A gázüzletág 18,9 milliárd forint EBITDA-t ért el, ami szintén megfelel a piaci várakozásoknak.
- Ami viszont meglepetést okozott, hogy a MOL 460,4 milliárd forint egyszeri tételt számolt el főleg eszköz értékvesztésből adódóan. 109,5 milliárd forint az INA eszközein (Szíria és offshore Horvátország), 218,2 milliárd forint az Egyesült Királyságban található mezők eszközein, 130,6 milliárd forint az Akri-Bijeel mezőn, míg 20,1 milliárd forint egyéb mezőkön került leírásra. Kamerun további 17,3 milliárd forintot jelentett, míg a MOL 35,2 milliárd forint korábbi céltartalékot visszaírt az EU bírsággal kapcsolatban, amit a 2009-es magasabb bányajáradék miatt vetett ki a bizottság.
- A MOL eredménye összességében jó lett fundamentálisan, a cég 2016-ra is jó eredményt vár (2 milliárd USD tisztított EBITDA, kb. 560 milliárd forint szemben a tavalyi 691 milliárd forinttal). A cég szabad készpénzáramlása magasabb osztalék és részvény visszavásárlást tesz lehetővé. A kérdés, hogy a MOL visszaadja-e ezt a pénzt a részvényeseinek.
- Ma zárás után teszi közzé IV. negyedéves eredményét a Magyar Telekom.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.