Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap váratlanul bejelentette, hogy szeretnék elérni, hogy a 2017- es költségvetés már egyensúlyban legyen, vagyis költségvetési hiány nélkül sikerüljön zárni az évet. Ehhez mintegy 750-800 milliárd forintnyi költségvetési hiányt kéne eltüntetni. Ez részben összejöhet a közszféra kiadásainak csökkentéséből a már bejelentett...
A globális piacok számára a Fed jegyzőkönyv tartogathat izgalmakat. Az elmúlt hetekben a kamatvárakozások kimondottan hektikusan alakultak. A mai jegyzőkönyvből talán újabb információkat lehet levonni a Fed véleményéről, arról, hogy mennyire aggódnak a pénzügyi kondíciók szigorodása és a pénzpiaci turbulenciák miatt.
- Maradt az ukrán kormány
- Az olajkitermelés befagyasztásával sem ért egyet Irán
- A forint és a dollár is gyengülni kezdett
- Borús hangulat Ázsiában
- Oldalazásra számítunk ma a BÉT-en
- Eric Rosengren, a bostoni Fed elnöke tegnap azt mondta, hogy a jegybankbank nem kell elsietnie a kamatemelést. Az erős dollár és a zuhanó olajárfolyam mellett aligha valószínű a 2%-os inflációs cél elérése. A folyamatosan beérkező adatok azonban megváltoztathatják a jelenlegi várakozásokat.
- Ma számos makrogazdasági adat érkezik a tengerentúlról. A Fed kamatdöntő ülésének legutóbbi jegyzőkönyve mellett ipari termelés, megkezdett lakásépítések és építési engedélyek adatokat publikálnak.
- Warren Buffett, a Berkshire Hathaway elnöke 26,5 milliónyi részvényt vásárolt a Kinder Morgan olajcégben, ami 1,2%-os részesedésnek felel meg. Illetve tovább növelte részesedését a Wells Fargo-ban és a Deer&Co.-ban. Az AT&T-ben lévő 59,3 millió darabos részesedése azonban 46,6 millióra csökkent.
- Az Apple 10-12 milliárd dollár értékben bocsáthat ki dolláros kötvényeket. A befolyó összeget osztalék kifizetésre, saját részvény visszavásárlásra és akvizíciókra költheti a cég. A lejáratok között 2-3-5 éves fix és változó kamatozású, 10-20-30 éves fix kamatozású és „green bond” konstrukciók lesznek. A kuponok a korábbi kibocsátásokhoz hasonlóan alakulhatnak (a piacon lévő 2045-ös kötvény kuponja 4,65%). A tranzakció újfent arra szolgál, hogy a cégnek ne kelljen a külföldön parkoltatott készpénzt magas adókulcs mellett hazahoznia.
- Tovább faragja az olajcégeket a fekete arany árfolyamesése. Ezúttal a Devon Energy jelentette be, hogy a munkaerő 20%-ától válik meg, ami évi 500 millió dolláros megtakarítást jelenthet a cégnek. Továbbá a tőkeberuházásokat 900 millió dollárral 1,1 milliárd dollárra csökkenti, és 75%-kal 6 centre vágja a részvényenkénti osztalékot.
- Több mint 40%-ot emelkedett a Groupon árfolyama tegnap, miután az Alibaba bejelentette, hogy megvette a cég 5,4%-át.
- Az ukrán miniszterelnök kormánya elleni bizalmatlansági indítványát csupán 194 képviselő támogatta tegnap, míg a menesztéshez 226 szavazatra lett volna szükség a 450 főből. Az ukrán törvények szerint őszig nem lehet kezdeményezni új szavazást ebben a kérdésben.
- A januári brit inflációs adat év/év alapon 0,3%-kal emelkedett a várakozásoknak megfelelően. Hasonló értéket 2015 januárja óta nem láthattunk, de továbbra is nagyon messze vagyunk a BoE 2%- os inflációs céljától.
- Az 1200 dolláros kitörési szint megtartotta az aranyat a tegnapi kereskedésben. A támaszról minimális emelkedést tudott a nemesfém felmutatni. Az árfolyam 1205 dollárig emelkedett. Ma elsősorban majd a Fed jegyzőkönyve gyakorolhat érdemi hatást az árfolyamra. Közben a Goldman Sachs már az arany shortolását javasolja 1100 dolláros célárat meghatározva.
- A forintnak rosszul indult a hete, a 308,5-ös lokális mélypontról ma reggelre 311,8-ig emelkedett az árfolyam. Az EUR/HUF devizapár következő ellenállása 313-nál található. A forint erősödő tendenciája kezd oldalazásba fordulni az elmúlt hetek mozgása alapján.
- Egyre furcsább következményei vannak a japán negatív betéti ráta bevezetésének. Múlt héten a 10 éves államkötvények hozama esett a negatív tartományba, ma pedig már negatív ráta mellett lehetett overnight hitelt felvenni a bankközi piacon. Hasonlóra 2006 óta nem volt példa.
- A kínai jüan tovább erősödött, ez pedig megnyugvást hozott a kínai részvénypiacra is. A piaci szereplők egyre inkább stabilitást várnak a devizától is, amiben nagy szerepe volt a jegybankelnök hétvégi nyilatkozatának is.
- A Barclay’s elemzője szerint további lazítások jöhetnek Ázsia több országában is, így kamatcsökkentésre számítanak Kínában, Indiában, Indonéziában és Koreában is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.